Analiz | Wolverhampton 2-3 Tottenham

Premier Lig’in 11.haftasında ligin yeni ekiplerinden Wolves sahasında Tottenham’ı ağırladı. Tottenham’ın skoru 3-0’a getirdiği maçta oyunu aynı noktaya getirememesi karşısında Wolves hak ettiği golleri biraz geç de olsa penaltıdan buldu, ama eşitliği sağlayacak golü atamadı. Tottenham’ın 3 puanla ayrıldığı deplasmanda Wolves üst üste 3.mağlubiyetini alsa da iki takımın oyun performansları ile maç sonucu örtüşmüyor gibiydi. Maçın sayılarını ve istatistiklerini Instat verileri ışığında değerlendireceğiz.

Ortalama pozisyonlar

Üçlü savunmadan sezon genelinde olduğu gibi bu karşılaşmada da vazgeçmeyen Wolves oyun üstünlüğünü ele geçirdiği ve %70’lere varan topa sahip olma oranlarına ulaştığında dahi bir türlü golü bulamadı. Ancak geriye düştükten sonra ve ikinci yarıda gösterdiği istikrarlı reaksiyon oyuncuların sahadaki ortalama konumlarına da yansıdı. Görüldüğü üzere üçlü savunma hattı haricinde tüm Wolves oyuncuları Tottenham yarı sahasında.

Tottenham’da ise iyi bir performans sergileyen ve birer gol de atan Moura ve Lamela daha ziyade aynı alanlarda aksiyona girmiş. Tottenham beklerine kanatları teslim edip Kane’in arkasındaki hücum gücünü doğrudan ceza sahası aksiyonları ve kaleyi cepheden gören alandan denedi. Beklerin hücum performansı iyi olsa da gerek defansif aksaklıkları gerek ortalama pozisyonlara da yansıyan merkez oyun tercihi savunmada Tottenham’a yine zor anlar yaşattı. Özellikle bekler ve stoperler arasındaki alan birçok kez Wolves tehdidine dönüştü.

Gol tehlikesi

Görüldüğü üzere Wolves rakip kalede tam 9 gol tehlikesi yaratırken bunları gole çevirme konusunda bitiricilik sorunuyla karşılaştı. Çok net anahtar paslarla Tottenham savunmasını oyundan düşürmelerine, oldukça tehlikeli birçok gol pozisyonuna girmelerine rağmen skor 3-0’a gelene kadar istediklerini alamadılar. Devamında da akan oyundan gol bulamamış olmaları bireysel yetenek eksikliği ya da daha ziyade bitiricilik sorunu ve mental etkenlerden kaynaklanıyor olabilir.

Anahtar paslar

İki takımın anahtar pas haritalarında bu durum açıkça görülüyor. Tottenham tehlikeli alanlarda gol pozisyonu yaratacak anahtar paslar konusunda bu maç oldukça etkisizken Wolves’un ceza sahasına yönelen ve rakip savunmayı ekarte eden pasları ve konumları etkileyici. Ancak bunlardan bir gol çıkmadı.

Topa sahip olma

Yukarıda bahsettiğim üzere gollere verilen reaksiyon dakikalarında, ikinci yarının özellikle başında ve maç sonunda; aslında ikinci yarının genelinde topa hakim olan, oyuna yön veren, istediği futbolu dikte eden Wolves oldu. Ancak golü bulamadan 3.golü yemeleri morallerini bozsa da kazandıkları penaltılarla maça tutundular ve puan alamasalar da ilerleyen haftalar adına taraftarlarına umut aşıladılar.

Tottenham cephesinde ise Pochettino’nun beyan ettiği gibi oynanan futbol açısından takımda bir sıkıntı var. Tottenham güzel puanlar toplasa, yoluna kayıpsız devam etse de oynanan oyun ve neredeyse hiçbir maçın net bir oyunla kazanılamıyor olması onlar adına can sıkıcı. Üstelik bu maç özelinde de görüldüğü gibi bu durum istatistiklere de yansıyor. Bu nedenle Wolves’un tam aksine Tottenham ilerleyen haftalarda şok mağlubiyetlerle karşılaşabilir. Zira yukarıdaki tabloda görüleceği üzere Tottenham rakibin 3.bölgesine 29 kez teşebbüs giderken Wolves onların 3.bölgesine tam 59 kez girmiş.

Takım presi

İstatistikler arasında bir diğer dikkat çekici değer, Wolves’un takım presindeki başarısı. 10 kez rakipten baskıyla topu alma girişiminde bulunan Wolves 4 seferinde topu kapmayı başarmış. Bu durum kontraatak ve ani hücumlara yol açtığı gibi Tottenham’ın güvenli ve rahat biçimde hücuma çıkmasının da önünü kesmiş oldu. Ancak yukarıda birçok kez belirttiğim gibi bu da sonucu değiştirmedi ve Wolves’un puan kazanmasına etki edemedi.

Sonsöz

Tottenham yoluna kayıpsız devam ederken oynanan futbol ve takımdaki durgunluk gelecek haftalar için soru işaretleri oluşturdu. Üstelik Pochettino bu tehlikeyi uzun zamandır işaret ediyor. Geçen hafta da açık açık oynanan futboldan memnun olmadığını söylemişti. Yıl sonuna kadar nasıl gidecekleri onların bu seneki kaderini belirleyecek gibi.

Ligin yeni ekibi Wolves ise puan alamasa da oynadığı oyun, vazgeçmeyişi ve dirayeti ile gelecek adına antrenörüne ve taraftarlarına umut verdi. Onların bu seneyi nerede tamamlayacağı da bu mental sürekliliği ne kadar sağlayabilecekleri ve bitiricilik sorununu nasıl çözeceklerine bağlı olarak şekillenecek.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.