Antalyaspor’un farklı galibiyeti ve analizi

antalyaspor 2

Geçtiğimiz hafta Rizespor karşılaşmasında tam 6 gol birden bulan Trabzonspor Antalyaspor karşısında ise kalesinde tam 7 gol görmüştü. Müsabaka öncesi istatistiklerde Trabzonspor, Antalyaspor’a karşı Süper Lig takımları arasında en yüksek galibiyet yüzdesine sahip takımdı. (%61 – 39 maçta 24 kez)

Müsabaka içerisinde ilkler yaşanırken Antalyaspor tarihindeki en farklı galibiyeti alırken Trabzonspor ise en farklı mağlubiyetini almıştı ve istatistiğe bir gölge düşmüştü. Ayrıca Ömer Şişmanoğlu bu sezon Süper Lig’de bir müsabakada 5 gole katkı veren oyuncu olmuştu. ( 3 gol 2 asist)

Şimdi Jose Morais’in takımı Antalyaspor’u ve farklı galibiyetini maç raporuyla inceleyeceğiz

Antalyaspor, Trabzonspor karşısına 4-2-3-1 şablonuyla çıktı.

antalyaspor 3

Müsabakaya etkili başlayan Antalyaspor ilk 20 dakikada  Ömer Şişmanoğlu ve Charles’in golleriyle 2-0 üstünlük kurmuştu rakibine.

Erken bulunan 2 golün oluşumuna bakacak olursak;

İki golde yaklaşık olarak birbirine çok yakındı. Rakibin kaptırdığı toplar sonrası hızlı hücuma çıkan Antalyaspor bunu müsabaka boyunca devam ettirmişti. Hücum oyuncuları ise yaptıkları koşularla takım arkadaşlarına sıkça alan yaratıyor. Yay üzerine yakın bir mesafeden kaleyi karşısına alan oyuncuların tereddütsüz şut attıklarını görüyoruz.

antalyaspor 4

 

antalyaspor 5

Hücum anlamında Antalyaspor

Rakibin hücuma çıkarken kaybettiği toplarla hızlı hücuma çıkmayı seven Antalyaspor ayrıca set oyununda da kenar oyuncularının genişlik yapmasıyla rakip savunma bloğundaki oyuncuların arasındaki mesafeyi de açmak istiyor. Bununla beraber bek oyuncularının bindirmesiyle kanatlardan hücuma giderek organizasyon yapmak istiyor.

antalyaspor 6

Trabzonspor’un savunma geçişlerinde büyük sorunların olduğu ve takım savunmasına katılan oyuncu sayısının az olduğu bir gerçek. Hızlı hücumlarla birlikte rakibinin savunma zaaflarından iyi yararlanan Antalyaspor için sonuca ulaşmak çok zor değildi. Savunma arkasına atılan toplarla Antalyaspor çok etkili oldu.

antalyaspor 7

 

antalyaspor 8

Köşe vuruşu hücumunda rakibin boş bıraktığı alanı paslaşarak kullanan Antalyaspor rakipten dönen ikinci toplara da sahipti.

antalyaspor 9

Savunma anlamında Antalyaspor

Hızlı hücuma kalabalık şekilde çıktıktan sonra geriye dönmekte zorlanan bir Antalyaspor görüntüsü vardı. Savunma bloğunun çizgiyi önde kurması sonrası savunma arkasına atılan toplarda çok pozisyon verdiler. Fakat rakip Trabzonspor pozisyonlara girse de yakalanan bu pozisyonları değerlendiremedi.

antalyaspor 10

antalyaspor 11

Ayrıca Antalyaspor sağ bek oyuncusu Inkoom savunma arkasına atılan toplarda oldukça zayıf kaldı ve Yusuf bu bölgeden bolca pozisyona girdi fakat değerlendiremedi.

antalyaspor 12

antalyaspor 13

Köşe vuruşları savunmasında ise Antalyaspor’un adam adama savunma halinde olduğunu görebiliyoruz. Ön direkte 1 kişi bekliyor. Duran toplardaki en önemli faktörlerden birisi dönen toplara önlemlerini alıyorlar.

antalyaspor 15

Sonuç ve Öneriler

Antalyaspor hücum anlamında rakibinin savunma zafiyetlerinden çok  iyi yararlandı ve farklı galibiyete ulaştı. Fakat savunma anlamında bir çok eksiği vardı. Gelecek sezona hazırlanırken  savunma anlamındaki eksikliklere José Morais bir çözüm bulmalı ve gelişimini sağlamalı.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş