Arnatuvluk Milli Takımı incelemesi

Arnavutluk

Arnavutluk için Euro 2016 çok büyük bir önem taşıyor. Tarihinde ilk kez büyük bir turnuvaya katılacak olan Arnavutluk, A Grubu’nda Fransa, İsviçre ve Romanya ile eşleşti. İlk maçını İsviçre ile oynayacak olan Arnavutluk’un en büyük hedefi turnuvada en azından bir puan alabilmek olacaktır.

Nasıl Geldiler?

Arnavutluk elemelerde I grubunda Portekiz, Danimarka, Ermenistan ve Sırbistan ile aynı grupta yer aldı. Oynadığı 8 maçta 4 galibiyet, 2 beraberlik ve 2 mağlubiyet alan Arnavutluk 2. Olarak grubu tamamladı ve Fransa biletini aldı. Elemeler sürecinde Ermenistan deplasmanında 3-0’lık galibiyet, Portekiz deplasmanında 1-0’lık galibiyet ve Danimarka beraberliği takımın aldığı dikkat çekici sonuçlardı.

Taktiksel Anlayış

Takımın başında İtalyan Giovanni De Biasi bulunuyor. De Biasi elemelerin başında 4-4-2 dizilişi ile sahaya çıkarken savunmasını katılaştırmak için 4-5-1 sistemine geçiş yaptı istediği sonuçları almayı başardı.

Arnavutluk için savunma takımı diyebiliriz. Takımın önceliği gol yememek üstüne kurulu ve kapacakları toplarla kontra-ataklar hücumun ana planı olarak gözüküyor.

4-5-1 şeklinde katı bir savunma anlayışı olan Arnavutluk kendi penaltı noktasına kadar çekilebiliyor. Bu durum rakipler için kilidi açmayı zorlaştırıyor.

Hücumda ise Arnavutluk çok pasif kalıyor. Kaptıkları toplarla hızlı geçiş hücumları ana felsefelerini oluşturuyor. Ayrıca uzun toplarla hızlıca kaleye inmeyi deniyorlar. O yüzden top Arnavutluk’un ayağındayken takımın sorunları ortaya çıkıyor.


 İLGİLİ HABER | Romanya Milli Takımı’na bakış

a grubu


Muhtemel İlk 11

arnavutluk 1

De Biasi elemlerde ve hazırlık maçlarında çokça bu ilk 11 ile sahaya çıktı.

Kilit Oyuncular

Lorik Cana

arnavutluk 2

Takımın kaptanı Cana için takımın kalbi diyebiliriz. Uzun seneler üst seviyede oynadığı futbolla takımın en tecrübeli ismi.

Elseid Hysaj

arnavutluk 3

Napoli’de çok iyi bir sezon geçiren oyuncu hızı, tekniği ve defansif yetenekleriyle ön plana çıkıyor. Henüz 22 yaşında olan oyuncu dev takımların radarında.

Taulant Xhaka

arnavutluk 4

2014’te ilk kez milli olduktan sonra takımın en önemli oyuncularından biri haline geldi. Orta sahada akıllı ve inatçı oyunuyla Arnavutluk’un en çok güvendiği isimlerden biri olarak görülüyor.

Sonuç

Tarihinde ilk kez büyük bir turnuvaya katılacak olan Arnavutluk bu grupta en az şans verilen takımı olduğunu görüyoruz. Ancak Portekiz ve Fransa galibiyetleri onların yenilmesi ne kadar zor bir takım olduklarını gösterdi. İnatçı ve katı oyun yapılarıyla belki de gruptan çıkmak onlar için hayal olamayabilir.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş