Maç Analizi | Arsenal – Beşiktaş

Beşiktaş, beki kendi evinde oynadığından daha planlı, istekli, organize oynadığı maçı tek golle kaybederek Şampiyonlar Ligi şansını kaybetti. Hücum üretkenliğinin zayıflığı bu sene Beşiktaş’ın başını ağrıtabilecek en büyük sorun gibi görülüyor. Savunma anlayışı olarak ise son derece dikkatli, alan daraltan bir oyun anlayışı vardı. Hutchinson da bu anlamda Beşiktaş’a çok şey katan bir oyuncu. 95 kere topla buluşarak sahanın en fazla topla buuşan oyuncusu olması takım için önemini bir kere daha ortaya koyuyor.

Bu noktada yenilen golde dikkatimi çeken bir durum oldu. 
Defansif özellikli orta saha oyuncusu takım atak yerken savunmanın içine kadar girmeli mi?

Yenilen gol öncesi => 

Savunma hattı ve ortasaha arasındaki mesafe belki tartışılabilir olsa da pozisyon alma konusunda bir sıkıntı gözükmüyor. Arsenal 2. bölgeyi güzel bir verkaç ile sıfıra inerek geçiyor.

Arsenal’li oyuncu çizgiye inip ortasını yapıyor. İçeride sadece bir tane Arsenal’li oyuncu var ve Beşiktaş stoperi yakın markajda. Yanındaki stoper arkadaşı da pozsiyonunu koruyor. bu noktada Hutchinson bölgesinde oynayan oyucunun bu kadar gömümemesi gerektiğini düşünüyorum. Tabiki oyuncuya yönelik bir tavır değil bu. O bölgenin adamının savunma hattından sekecek toplara hazırlıklı olması gerekiyor.

Nitekim top tekrar ceza sahası dışına çıkıyor ve Arsenal’li oyuncuyu karşılamaya gelecek oyuncu sıkıntısı görülüyor. Pozisyon devamında yapılan verkaç sonunda gol ile sonuçlanıyor.
 
Futbol, gün geçtikçe bulunduğun alanı korumaya yönelik, alan daraltmanın öneminin arttığı bir oyun halini alıyor. Her yere yetişmeye çalışmak değil tek amaç, bulunduğun, sana verilen bölgeyi en iyi şekilde savunmak. Bu yazıda da biraz buna değinmek istedim. Hutchinson’un Beşiktaş’a faydası ile ilgili hiçbir şüphem yok. Yazının başında da değindiğim gibi 95 kere topla buluşmuş ve sahanın en çok topla buluşan oyuncusu. 

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş