Avrupa penceresi | Sporting Lisbon – Rio Ave maçına bakış

 

Avrupa’dan bir maçın gözlemi, liglerin durumu hakkında yorumları bulabileceğiniz, Avrupa penceresini, Portekiz Ligi’ne doğru açmak istedik.Pazartesi akşamı için ideal bir maç bizi bekliyordu. Jorge Jesus ile bu sezon çok iyi çıkış yakalayan ve hatta yolu Türkiye’ye düşerek Beşiktaş maçlarında izlediğimiz Sporting Lisbon’un,  Rio Ave ile karşılaşmasını mercek altına aldık. Sporting Lizbon’un kayıpsız atlatması liderliklerine devam manasına geliyordu. Aksi bir sonuç haftanın liderinin Benfica olarak tescillenmesi demekti.

 

417956_cover

 

2001-2002 yılından bu zamana şampiyonluk yaşayamayan bir takım Sporting Lisbon. Geride kalan sezonlarda Benfica ve Porto’nun gerisinde kalmıştı. Ancak bu sezon Porto ve Benfica karşısında Jorge Jesus ile şahlanışları ve bu iki takıma karşı ilk yarı maçlarında gösterdikleri performans, şampiyonluk için bu sezon olur mu sorularını beraberinde getiriyor. Ancak finallerde Benfica ile çok iyi hatıraları olmayan Jorge Jesus’un şanslığı da bir tarafa not edilmeli.

 

Bu düşüncelerle birlikte karşılaşma başladı. Şunu belirtelim ki sahada yolu Türkiye liginden geçen oyuncular da  vardı. Sporting takımında, Elazığspor’da  izlediğimiz sol bek Zeegelaar ve forvette Trabzonspor’dan hatırladığımız Teofilo karşımızdaydı. Karabükspor’da 2014-2015 sezonunda 4 maçta izlediğimiz atletik kanat oyuncusu Kuca ise Rio Ave’nin hücum silahı olarak sahadaydı.

 

318143

 

Biz, liderlik için coşkulu futbolu sahaya yansıtacak bir Sporting bekledik. İlk dakikalardan sonra takımlar yavaş yavaş oyuna konsantre olduklarında, beklediğimiz Sporting kendisini ortaya koyamıyordu. Sezonun parlayan ismi Slimani’ye kanat servislerinde yetersizlik ve Rio Ave ceza sahasında girişilen atak denemelerinde, gerek savunmanın direnci altında ezilme, gerekse yanlış pas tercihleri göze çarptı.

 

İlk 5 amaçındaki Rio Ave kendi sahasını iyi kapatırken, karşısında coşkusunu ortaya koyamayan bir Sporting bulunca, Kuca ve Kayambe ile her iki devrede 2 net pozisyon yakaladı. Jose Alvalade tribünlerinin Sporting’ten beklediği golü, o dakikalarda Rio Ave bulmuş olsa, Sporting daha zor durumlara düşebilirdi.

 

Jorge Jesus, mimikleriyle memnuniyetsizliğini açıkca ortaya koyduğu anlarda, sahada etkisiz görünen Teofilo’yu oyundan alıp yerine yeni transfer Hernan Barcos’u ve sağ kanada da Gelson Martins’i koz olarak sahaya sürdü. Şunu söylemek lazım ki Gelzon Martins hakikaten dinamizmini ortaya koyarak kanada hareket getirdi. Gelecek yıllarda adını daha sık duyabiliriz. Bu potansiyeli ortaya koyuyor. Onun sağ kanada geçmesiyle Joao Mario asıl yeri orta sahaya geçince, Sporting biraz daha Rio Ave kalesinde etkili görünmeye başladı.Slimani ile gol pozisyonları da buldu.

 

Ancak son 15 dakikada futbol oynamayı aklına getiren Sporting, liderliği getirecek golü bulamadı. Liderlik dün itibariyle Benfica lehine el değiştirdi. Bizler  coşkulu bir Sporting Lisbon futbolu izlemeye hazırlıklıyken hayal kırıklığına uğradık.

 

Futbol hayatın ta kendisi değil mi? Neşe, heyecan ve coşku beklediğiniz anlarda, monotonluk ve keyifsizlik ansızın önünüzde bulduğunuz olur. Dün akşam bunu yaşadık. Sağlık olsun. Bakalım penceremizi gelecek yazıda hangi ülkeye doğru açacağız.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş