Avustralya futbolunun altın takımı, 2006 Socceroos, şimdi nerede?

australia 2006 world cup ile ilgili görsel sonucu

2006 Dünya Kupası’nda Brezilya, Hırvatistan ve Japonya ile mücadele ettiği grupta ikinci sırayı alarak son 16 arasına kalan; 2. turda ise İtalya’ya elenen Avusturalya’nın akıllarda yer edinen 2006 jenerasyonu şimdi nerelerde?

John Aloisi
Melbourne Heart ve Melbourne Victory takımlarını çalıştıran Aloisi şimdilerde Brisbane Roar’ı çalıştırıyor. Ayrıca Aloisi, Fox Sports’ta Avusturalya maçlarını yorumluyor.

 

Michael Beauchamp
2006’da Central Coast forması giyen Beauchamp, şimdilerde eski takımı Marconi forması giyiyor; bir yandan da kişisel antrenörlük sahnesine giriş yapıyor.

 

Mark Bresciano
Futbol kariyerine nokta koyan ve memleketi Melbourne’de yaşayan Bresicano gayrimenkul işleriyle uğraşıyor. Geçen haftalarda Avusturalya’nın teknik direktörünü seçmek üzere açıklanan danışman üyelerden biri olarak duyurulan Bresicano,  henüz futbol ile ilgili bir girişimde bulunmadı.

 

Tim Cahill
11 yıl önce Avusturalya’nın 2006 Dünya Kupası’ndaki ilk golünü atan Cahill, üst üste 4 Dünya Kupası’nda gol atarak tarih kitaplarındaki yerini almış durumda. Melbourne City ile sözleşmesini karşılıklı fesheden Cahill’in futboldaki geleceği belirsizlik içerisinde.

 

Scott Chipperfield
Avusturalya’ya düzenli olarak seyahat eden eski otobüs şoförü Chipperfield, İsviçre’de hayatını sürdürüyor. Bir menajerlik şirketinde çalışan sol çizgi oyuncusu Chipperfield, atlara olan ilgisini sürdürüyor. Ayrıca Buffering’in ortaklarından biri konumunda.

 

Ante Covic
Covic, gelecek Haziran 43’üne girecek olmasına rağmen hala futbol sahnesinde bulunan nadir oyunculardan. Şu an futbolun yanında kaleci eldiveni sponsoru Uhlsport’un yerel temsilciliğini yürüten Covic, ileride kaleci antrenörlüğü yapmak istiyor.

 

Jason Culina
Hiddink’in takımı PSV’de ve milli takımda kazandığı tecrübeleri aktarmak isteyen Culina, geçtiğimiz aylarda Sydney United antrenörlüğüne getirilmişti.

 

Brett Emerton
Futbol oynadığı zamanlarda emlak yatırımı yapan Emerton, şimdilerde günlerinin çoğunu Sydney’de işleriyle uğraşarak geçiriyor. Genç oyuncu gelişimine ilgili olan Emerton, ayrıca oğlunun formasını giydiği Macarthur Rams’i çalıştırıyor.

 

Vince Grella
Sakatlıktan dolayı futbol kariyeri noktalanan Grella şimdilerde dünyanın en büyük menajerlik şirketlerinden Base Soccer’da temsilci olarak çalışıyor. İtalya’da yaşayan Grella zamanının çoğunu seyahatlere harcıyor.

 

Zeljko Kalac
Eski Milan kalecisi Kalac, Süper Lig temsilcilerinden Karabükspor’un kaleci antrenörlüğünü yapıyor.

 

 

Josh Kennedy
Croc Media yorumcusu olan Kennedy aynı zamanla St. Kevin’in kıdemlı antrenörü konumunda. Ayrıca arka planda spor projeleriyle uğraşmakta.

 

Harry Kewell
Belki de en tanıdığımız isim o. Galatasaray taraftarlarının sevgilisi Kewell, Crawley Town’u kümede tutmasına rağmen kulüp ile yolları ayrıldı. Harry Kewell Akademi’de antrenörlük işlerine devam eden Kewell, aynı zamanda birkaç reklam işiyle de uğraşmakta.

 

Stan Lazaridis
Lazaridis ile oynayan oyuncuların pek çoğu onun kendilerini emlak işine yatırım yapmaları için  cesaretlendirdiğini söylüyor. Perth’de yaşayan Stan, emlak gayrimenkul işlerine odaklanmış durumda. Ama futboldan yine de kopamayan Lazaridis, antrenörlük kariyerine başlamayı planlıyor.

 

Mark Milligan
Cahill ile birlikte Avusturalya kadrosunda hala bulunan iki oyuncudan biri olan Mark Milligan, 67 kez Socceroos forması giymiş durumda. Birleşik Arap Emirlikleri’nde 2 yıl top koşturan Milligan, bu maceradan sonra Melbourne Victory’e dönmüş durumda.

 

Craig Moore
Moore, futbol sonrası kariyeri belli olmayan bir çok futbolcudan yalnızca biri. Ara sıra medya işleri yürüten Moore, Brisbane’in futbol direktörü konumunda.

 

Lucas Neill
2014 Dünya Kupası’nı kaçırıp, iflas eden bir zamanların popüler çocuğu Neill, gözden kaybolmuş durumda. Cahill dahil, en yakın takım arkadaşları ile iletişimini kaybettiği düşünülüyor.  Fakat son zamanlarda ortaya çıkan bir fotoğraf Neill’in 9 yaşındaki oğlunun oynadığı kriket takımının antrenörlüğünü yaptığını gösteriyor.

 

Tony Popovic
2006 jenerasyonunun oyuncularından olan Popovic 2014 yılındaki Asya Şampiyonlar Ligi zaferinden sonra bugünlerde Karabükspor’u çalıştırıyor.

 

Mark Schwarzer
Londra’da yaşayan Schwarzer, İngiltere’de ve Avusturalya’da TV yorumculuğu yapıyor. Ayrıca Schwarzer  de Bresciano gibi Avusturalya’nın teknik direktörünü seçmek üzere açıklanan danışman üyelerden biriydi.

 

Josip Skoko Etkileyici bir iş portföye sahip olan Skoko şimdilerde Avusturya kahvesi Julius Meinl’in dağıtım işini üstlenmiş durumda. Ayrıca eski takımı Kuzey Geelong’un futbol işlerinden sorumlu konumda. Trifiro kardeşlerin yönetimindeki Futboltec Akademisi’nde antrenörlük yapan, genç oyuncu gelişimine hevesli olan Skoko genç oğlu Noah’ın antrenörlüğünü yapıyor.

 

Mile Sterjovski
Geçenlerde Socceroos’un hocası olan eski hücum oyuncusu Sterjovski, şimdilerde MSFC futbol okulunda genç yetenekleri eğitiyor.

 

Archie Thompson
Thompson, Fox Sport’ta ve çeşitli medya kuruluşlarında yorumculuk yapıyor.

 

 

Mark Viduka
Melbourne ve Londra’dan sonra Viduka karısının memleketi ve 3 yıl formasını giydiği şehil olan Zagreb’e döndü. 2006 yılında Socceroos’un kaptanlığını yapan Viduka antrenörlük kariyerine Birleşik Krallık’ta başlamasına rağmen henüz göz önünde bulunan bir takımı çalıştırmadı.

 

Luke Wilkshiere
Hiddink’in 2006’daki oyuncularından olan Luke, Dinamo Moskova ve Terek macerasından sonra Sydney’e imza attı.

 

Herald Sun
Çeviri: Bilal Yıldırım

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş