Maç Analizi | B. Dortmund – Galatasaray

Maçın içerisinde zaman zaman öyle anlar oluyor ki insan kendi kendine ‘Yahu bu adamlar nasıl 17.sırada’ diye sormadan edemiyor. Borussia Dortmund çok üstün bir performans da göstermedi belki ama pozisyonları iyi kullandılar. Bitiricilik noktasında daha sağlam şutlar denense belki ilk yarıda fark olabilirdi.

Galatasaray cephesi ise ilk yarıda bir tık yukarı çıkmış görüntüsü veriyordu tempo olarak. Nitekim farkı 1’e indiren golü de buldular. Ama yenilen 3. golden sonraki moral bozukluğu Galatasaray seviyesindeki, artık kendisine ‘Şampiyonlar Ligi Takımı’ denen bir takımın oyuncularına yakışmadı. Tabii ki oyuncu psikolojisi.Kendilerine göre haklılık payları vardı ama daha basiretli olmalılardı.

 
Klopp Cephesi     
 
2008’den bu yana takımın başında bulunan başarılı hoca maç önü yazımızda belirttiğimiz gibi Piszscek-Sokratis-Subotic-Durm 4’lüsüyle başladı. Böyle olmasındaki temel sebep kuşkusuz Hummels ve Schmelzer ikilisinin sakat olmasıydı. Lakin ne Subotic ne de Durm bugün hiç sırıtmadı.(En azından Bayern Münih maçındaki kadar). Çünkü Kendilerini zorlayacak bir santrofor ve kanat oyuncuları yoktu. Onlar da daha rahat hareket etmek ve özellikle de Durm ileriye çokça açılma fırsatı buldu. Bunların boşalttığı alan da hemen kapatıldı. Belli ki bu konuya iyi çalışılmış.
 
B.Dortmund Savunmada Ne Yaptı ?
 
Öncelikli olarak Klopp kontrollü başlangıcı tercih etmiş ve yapması gerekeni yapmış. Maçı, oyuncu yerleşimlerini, alan paylaşımını ve markaj dağılımını çözmeden ileriye açılmak bir riskti ve bu risk alınmamış. Sakin oyun ve ele geçen fırsatların mutlak değerlendirilmesi parolasıyla yola çıkılmış. Ve neticesinde sonuca da böyle gidildi.
 
Sokratis, Umut’a yapıştı adeta. Başarılı forvet oyuncusu Sokratis yüzünden kaleye 1 şut bile gönderemedi. Haliyle şutörlük Sneijder’in üzerine kaldı. Burada bir markaj daha gördük: Sven Bender… Sneijder’in bulduğu her şut pozisyonunun hemen hepsinde bu oyuncu vardı. Pozisyon oluyor Sneijder vuruyor savunmadan kornere. Ama bakıyorsunuz topa müdahale eden savunma değil Sven Bender oluyor. Buradan anlıyoruz ki 10’a da önlem alınmış.
 
B.Dortmund Hücumda Ne Yaptı ?
 
Borussia Dortmund yine her zaman yaptığını yaptı. Hızlı kontra-atağa çıktı, pozisyonu şutla veya kornerle bitirmeye çalıştı (kontra yememek için). Duran toplarda yakın direk ve ceza sahası organizasyonlarıyla sonuca gitmeye çalıştı. Nitekim bunun meyvesini de Sokratis’le de aldı. Ayrıca olmazsa olmazları kontra-atakla da bir gol buldular.
Şu bir gerçek ki Dortmund kontra-atağa çıktığında bunun çaresi yok. Önemli olan onları kontraya çıkarmamak. Bunun yolu da topun kontrolünü onlara verip alan savunmasını üst düzey yapmaktı. Bunu başaramayınca da kaçınılmaz son geldi çattı.
 
Prandelli Cephesi
 
Sol bek ve forvet  bölgesi tahminlerimizde yanılmadık. Çünkü olması gereken oydu. Orta saha ve sistem tercihine gelince, burada biraz sıkıntı olduğunu gördük. Çünkü oynaması gerekenler oynamalıydı. Galatasaray’lı arkadaşlarımdan duyduğum bir laf :’Bu Bruma ve Olcan yedek kalacaksa neden servet harcandı ? Madem servet harcandı neden oynamıyorlar?’. Bu gerçekten bir problemdir. Çünkü bir oyuncu kolay kazanılmaz ama kolay kaybedilir. Bu da hocanın inisiyatifindedir. Buralar artık Abdürrahim Albayrak’ın dahline giriyor. Bu problemi çözmek onun işi. Biz gelelim kendi işimize.
 
Galatasaray Savunmada Ne Yaptı ?
 
Galatasaray’da bugün Tarık ve Semih bizim görüşümüzce hatalıydı. Tarık Arena’daki maçta olduğu gibi yine kanadını kapatamadı. Semih’in hatası ise kendi kalesine attığı gol değil öncelikle onu söyleyeyim. İlk golde Reus’u kaçırması ve golü seyretmesi. Ayrıca savunmadan top çıkarmadaki yanlış tercihleri. Attığı 51 pasın 47’si isabetli olabilir,ama tercih yanlış.Çünkü Semih’ten topu alan oyuncu yanlış pozisyonda olacak ki top kaybı yaşanıyor. Bu basit hataları yapmanız gereken en son takımlardan biridir Borussia Dortmund. Çıkarken kaybedilen bir top sonrası gelen atak ve Kagawa’nın dışarıya giden şutu… Eğer gol olsa yine sorumlusu Semih olacaktı. Karakteri muhteşem,kalitesi biliniyor ama bu aralar herkes gibi o da formsuz. N’apalım bizim huyumuz,illaki bir günah keçisi bulacağız.
 
Galatasaray Hücumda Ne Yaptı ?
 
Maçı izlerken Galatasaray’ın bir şeylere çalıştığına inandım. Boş durmamışlar. En azından pres yapmaya çalıştılar. 21. dakikada Erik Durm’un orta saha çizgisinden kaleciye geri pas atması bunun ispatı. Hücumda alan paylaşımında sıkıntı vardı bugün. Onun da sebebi ofansif oyuncuların (Olcan,Bruma,Yasin,Emre Çolak vs.) bulunmayışı. Bir yönüyle pas ağırlıklı orta sahayla çıkmak iyi bir seçenek ama bu kez de hücumda alan paylaşımı iyi yapılmadı. Pozisyon fakirliği vardı. Birkaç korner ve iki Sneijder şutundan başka heyecanlandıran pozisyon yoktu. Daha fazlası gerekiyordu. Hele ki puanlara ihtiyacın olduğu bu maçta. Ama belli ki Cesare,fark yememek için gelmiş ama maalesef…
Galatasaray fizik olarak hala çok zayıf. Dortmund deplasmanında 110 km koştu. Dönüşte Karabük deplasmanına gidecekler. Başakşehir gibi bir fiyasko daha görülmek istenmiyorsa bir günlük iznin ardından derhal kondisyon yüklemelerine başlanmalıdır. 

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş