Barcelona – Alaves | Pahalıya patlayan rotasyon

barca

La Liga’nın 3.Haftasında Barcelona evinde Alaves’i ağırladı. Luis Enrique bu hafta milli takımlara giden oyuncuları oynatmadı. Onların yerine yeni gelen oyunculara ve yedek oyunculara şans veren Luis Enrique bunun bedelini ağır ödedi.

Pellegrino yönetiminde Nou Camp’a çıkan Alaves maç boyunca 2 kez ceza alanına girdi ve bu 2 girişimden de gol çıkarmayı başardı. Bu sonuçla Alaves ilk 3 haftada Barcelona’yı yenip, Atletico Madrid ile berabere kaldı ve lige sağlam bir giriş yapmış oldu.

Alaves

Konuk takım maç boyunca kendi yarı sahasındaydı. Barcelona’yı hiç tehdit edemedi. Duran top bile kazanamadılar. Taç atışı sonrası gelen ortada Deyverson ile 1-0 öne geçtiler. Mascherano’nun kendi ceza alanı içinde yaptığı hata sonrası İbai Gomez’in golüyle maçı kazanmayı başardılar.

Savunma Hareketleri

barcelona-1

Maç boyunca 5-4-1 şeklinde kapandılar. Disiplinli ve katı oyun ortaya koydular. Barcelona’yı durdurmak imkansız ancak Alaves bu oyun sayesinde Barcelona’nın etkinliğini en aza indirmeyi denedi.

barcelona-2

Merkezde kalabalık kalarak Barcelona’nın en etkili olduğu yeri kapatmaya çalıştılar.

barcelona-3

Barcelona merkezden rakibini açamayınca oyunu kanatlara açtı ancak burada da Alaves takım kompakt kalarak yardım savunmasını iyi yaptı. Barcelona’yı yeniden oyun kurmaya zorladılar.

Gol

barcelona-4

Barcelona bu pozisyonda yatay olarak dar kalması gerekirken takım genişledi. Bunun sonucunda Deyverson için hareketlenme alanları açıldı ve Deyverson da ön direk koşusuyla golü yaptı.

Barcelona

Maç boyunca istediği oyunu ortaya koymadılar. İstekleri ve tempoları çok düşüktü bunun sonucunda üretkenlikleri de düştü. Saha içinde kombinasyonları alışılagelmiş düzeyin çok gerisindeydi. Yine de buna rağmen kazanmak için ellerine fırsatlar geçti ancak değerlendiremediler.

Taktiksel Değişiklik

Rakip merkezi çok iyi kapatınca Luis Enrique saha içinde bir değişiklik yaptı ve Busquest’i stopere çekerek formasyonu 3-4-2-1 değiştirdi.

barcelona-5

 

Sonuç

Bu maça kadroda birçok değişikliğe giden Luis Enrique buna çok pişman oldu. Takım akışkanlıktan ve tempodan çok uzaktı. Barcelona hücumda hem kombinasyonlarda hem de alan paylaşımında sıkıntı çekti. Yine de yeterli şans buldular ancak bitiremediler. Alaves bu sonuçla ilk 3 haftanın en flaş takımı oldu.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş