Beşiktaş Durum Değerlendirmesi

şa

Beşiktaş yeni teknik direktörü Şenol Güneş ve muhtemelen yeni sezonda kullanacağı yeni stadyumuyla yine şampiyonluk hedefliyor. Değişen teknik ekip ve sistem, satılan futbolcular, yapılan iki transfer ve gündemdeki isimlere yönelik kısa bir değerlendirme yapacağız.

Tosic ve Beck ile sağ ve sol bek mevkilerini onardı Beşiktaş. Tosic transferiyle Motta’nın düzensiz performansına çözüm arandı, Beck ile de Serdar’ın önüne bir isim konuldu. Tosic transferi Güneş’ten önce yapıldığı için tartışmaya müsait lakin Andreas Beck gibi lider, karakterli ve iyi bir sağ beke kesinlikle ihtiyaç vardı Beşiktaş’ta. An itibariyle kalitesi artan tek mevki de Beck transferiyle sağ oldu.

bjk

Demba Ba’nın 13 milyon €’ya, Atınç Nukan’ın da 5+1 milyon €’ya satılmasının ardından muhtemel transferlerin önündeki en büyük engel kalktı. Beşiktaş yönetiminin eli maddi açıdan güçlendi ve somut adımlar atıldı. Beck bu adımlardan ilki oldu. Diğerlerine dönecek olursak Beşiktaş’ın mevcut kadrosu en az 1 stopere, Ba isminden sonra altta kalmayacak 1 forvete ve şartlar uyuşursa Olcay’dan kaliteli bir sol açık oyuncusuna ihtiyaç var. Veli’nin durumuna göre defansif bir orta saha da gündeme gelebilir.

Sezonu 27 gol, 7 asistle tamamlayan Demba Ba’nın takımdan ayrılmasından sonra Beşiktaş’ın net bir golcüye ihtiyacı var. Şenol Güneş’in son açıklamaları da hava hakimiyeti olan, top saklayabilen ve albenisi olan bir forvet istediği yönünde ancak gündeme düşen isimlerden Remy bu tasvire uygun bir isim olarak gözükmüyor. Beşiktaş’ın; Fenerbahçe’nin kadrosuna katmak üzere olduğu Van Persie ile de ilgilendiği biliniyor ancak bu şu an için bu transfer çok muhtemel gözükmüyor. Son olarak ismi düşen Mario Gomez Güneş’in tasvirine uysa da oyuncunun ciddi sakatlıkları kafalarda soru işareti yaratıyor. Alınacak isimle ilgili net bir gelişme yok lakin kim gelirse gelsin Cenk, Mustafa ve Ömer’in bu ismi zorlayacağından şüphem yok.

Sivok’un anlamsız ayrılışı, Atınç’ın satılmasından sonra Beşiktaş’ta sert ve hava hakimiyeti olan bir stopere ihtiyaç var. Gündemdeki isimler Rhodolfo ve Douglas… Şimdilik Rhodolfo isminin yakın olduğunu biliyoruz. Transferin gerçekleşmesi durumunda Rhodolfo’nun partnerinin Pedro olması gerektiğini düşünüyorum. İsveç U-21 takımıyla iyi işler yapan Milosevic’in de adını bu sezon sıkça duyacağız.

Sol açık için fazlaca isim telaffuz ediliyor lakin bu transferin kısa sürede netleşmesini beklemiyorum. Olcay iki kulvar için yetersiz ancak Şenol Güneş’in Kerim Frei’den ciddi şekilde yararlanacağını düşünüyorum. Buna rağmen adı geçen Joel Campbell ve Dzsudzsak da çok ciddi katkı sağlayabilir. İki oyuncu da ciddi teknik kapasiteye sahip.

Omuz sakatlığını aşamayan Veli yerine düşünülen isimse uzaklarda değil. Güneş’in eski öğrencisi Belluschi bu bölge için düşünülüyor. Şu bir gerçek: Belluschi Bursa’dan ayrılırsa adresi Beşiktaş olur.

4-4-2 opsiyonu kenarda, bu sezon daha çok kullanılabilir lakin Güneş’in 4-2-3-1 oynatacağını düşünüyorum. Formasyon ne olursa olsun Güneş’in Beşiktaş’ı, Bilic’in Beşiktaş’ın kesinlikle daha ofansif bir takım olacak. Bunun sinyalini şimdiden aldık.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş