Beşiktaş Savunması | Gelen gideni aratır mı?

Ersan Gülüm’ün 7 milyon €’ya satılması, Marcelo ve Alexis transferleri ve son olarak da Rhodolfo’nun sakatlığıyla küçük çaplı bir travma yaşayan Beşiktaş’ın yeni savunmasına, beklerin performansını ve yaşanan stoper kıtlığına değinelim istedik.

Gelenler Gideni Aratır mı?

Ersan Gülüm’ün Asya pasaportu sebebiyle sezon başından beri özellikle Çin piyasasından ciddi alıcıları vardı. Devre arası transfer döneminde gelen 7 milyon €’luk teklif ve Ersan’a önerilen astronomik rakam dolayısıyla riskli gözükse de bu transfer gerçekleşti.

Ersan’ın olmadığı maçlarda Rhodolfo-Tosic tandemiyle oynayan Beşiktaş bu maçlarda puan kaybetmişti. İster istemez futbolseverlerin aklına bu maçlar geldi ve bu transferi riskli bulanlar vardı. Öncelikle risk kavramının her transferde bulunduğunu belirteyim. Evet, şampiyonluk yolunda emin adımlarla ilerleyen lider takım neden as stoperini satar sorusu hepimizin aklında dolaştı ancak günün şartlarında diğer as stoper Rhodolfo’nun performansı ve takviye edilen 2 ismin ilk etapta verdiği olumlu mesaj bu transferin gayet doğru bir adım olduğunu gösterdi. Bu soruların tekrar sorulmasının sebebi ise en ciddi sakatlığını 10 sene önce yaşayan Rhodolfo’nun sezonu kapatması oldu. Kısacası Rhodolfo’nun sakatlığı Beşiktaş’taki bütün planları bozdu ve Ersan transferiyle alakalı sorular hortladı. Şahsen ertelenen 2 maçta Beşiktaş’ın stoperinin kalmamasının ciddi bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum lakin ertelenen maçlar dışında bu konunun o kadar sıkıntı yaratacağını şimdilik düşünmüyorum.

bjk1

 

Rhodolfo’nun sakatlığıyla birlikte savunma tandemi de kendini göstermiş oldu. Marcelo-Alexis ikilisi ilk maçında olumlu bir izlenim vermişti. Başka bir aksilik olmazsa Beşiktaş’ın şampiyonluk mücadelesinde bu ikili Beşiktaş kalesinin önünde mücadele edecek.

Bekler Standardı Yakaladı

İstikrarsızlığıyla nam salmış Beşiktaş bekleri bu sezon ilk defa derin bir nefes almış gibi. Sağ bekte Andreas Beck, sol bekte de İsmail Köybaşı Beşiktaş takımının standardını yakaladı ve performanslarını belli bir seviyenin altına düşürmemeye başladı. Beck geldiği günden bu yana standart sahibi bir isimdi ancak İsmail Köybaşı Beşiktaş kariyerinin en iyi günlerini yaşıyor. Beşiktaş isim olarak baktığımızda da bek oyuncuları arasında ilginç bir denge kurmuş gibi… Beck sağ tarafta dengeli ve savunma ağırlıklı bir performans sergilerken İsmail sol tarafta hücumlarıyla ön plana çıkıyor.

bjk2

 

Başakşehir maçındaki ısı haritasıyla da bu dengeyi görmek mümkün. İsmail özellikle Gomez’e getirdiği iki net pozisyonla Beşiktaş hücumuna ciddi katkı sağladı. Atılan ilk golde de İsmail’in 3. bölgedeki baskısının doğrudan etkisi vardı. Beck ise hücumda ekstra paslarla ve dengeli bindirmeleriyle katkı sağlıyor. İsmail gibi kanat bek tarzında olmadığı için futbolseverler tarafından zaman zaman eleştiri alıyor Beck ancak bu eleştirinin haksız olduğunu düşünenlerdenim. Andreas Beck bir sağ bek oyuncusu ve Beşiktaş sisteminde asıl görevi savunma yapmak. Beck savunmada iyi bir grafik çizdiği gibi hücuma da kontrollü destekler veriyor ve geldiği günden bu yana çok iyi bir performans sergiliyor.

Ertelenen Maçlarda Tandem Ne Olacak?

Rhodolfo’nun sakatlığı, Marcelo ve Alexis’in lisans sıkıntısı nedeniyle Beşiktaş ertelenen Mersin ve Trabzon maçlarına asıl stoperlerinden yoksun şekilde çıkacak. Geçtiğimiz sezon forma giydiği hemen hemen her maçta stoper olarak izlediğimiz Necip Uysal bu maçlar için güven verse de yanında oynayacak muhtemel isim kafalarda soru işareti yaratıyor. Necip’in yanında oynamasını beklediğimiz Tosic forma giydiği maçlarda henüz bir umut ışığı yakabilmiş değil. Kupa maçında orada denenen Serdar Kurtuluş ve o bölgede Tosic’ten iyi olacağı düşünülen Andreas Beck gibi opsiyonlar da mevcut ancak Şenol Güneş’in tercihini Tosic’ten yana kullanacağı düşünülüyor. Beşiktaş bu kritik maçları, stoperi olmadan 6 puanla kapatabilirse sadece 6 puan kazanmayacağını da söyleyelim. Ciddi bir özgüven kazancı olur Beşiktaş açısından.

bjk3

 

Marcelo-Alexis Tandemi

Rhodolfo’nun ciddi sakatlığının ardından Beşiktaş savunma tandemini oluşturacak Marcelo ve Alexis ilk maçlarında olumlu bir izlenim vermişti. Kupa maçında Marcelo’nun gördüğü kırmızı kart ve bu kırmızı kartın cezası nedeniyle bu ikili Gaziantepspor maçı dışında birlikte forma giyemedi. Dolayısıyla yaptığımız yorumlar henüz sadece ilk maç için geçerli.

Alexis ilk maçında kısa boyuna rağmen 4 hava topu mücadelesi kazanarak etkili bir performans göstermişti. Marcelo da bu maçta 5 hava topu mücadelesi kazanmıştı. İlk etapta bu ikilinin havadan oyunda sıkıntı yaratmayacağını söyleyebiliriz. İkinci detay ise iki ismin de ayağının iyi olması. Özellikle Alexis topu kullanırken top ayağına bir orta saha oyuncusu gibi yakışıyor. Marcelo ve Alexis birlikte forma giydikleri ilk maçta yaklaşık %90 pas yüzdesiyle oynadılar. Üstelik Marcelo’nun uzun toplarda da beceri sahibi olduğuna şahit olduk.

İlk etapta bu ikilinin zamanla uyumu yakalayacağını ve tandemde şart olan dengenin kurulacağını düşünüyorum. Buradaki mühim nokta bu ikilinin bir an önce birlikte forma giymeye başlaması ve hiç değilse Fenerbahçe maçına kadar uyumu yakalaması. Şimdilik bu o kadar kolay gözükmüyor.

bjk4

Kaleci Transferi ve Yan Etkileri

Beşiktaş devre arasında geçtiğimiz sezon Dnipro’yla adını duyuran Boyko’yu kadrosuna kattı. Bu transferle birlikte Tolga’da gözle görülür bir fark oldu. Boyko da ilk olarak Konyaspor’la oynanan kupa maçında forma giydi. Bir kritik kurtarışa imza atsa da henüz uyum sürecinin başında olduğunu gösteren bir performans sergiledi.

Boyko uyum sürecini atlattığında, önündeki tandemi tanıdığında ve dil sıkıntısını minimuma indirdiğinde Beşiktaş kalesinin eldivenlerini alacaktır. Geldiği gibi kaleci kazağını sırtına geçirmesi onun açısından da kötü olabilirdi. Boyko transferinin çok iyi bir transfer olduğunu düşünüyorum ancak dediğim gibi uyum süreci kaleciler açısından hayati önem taşıyor. Boyko hazır olmadığı anda eldivenleri elinde bulursa bu süreç ciddi bir sıkıntı yaşayabilir. Bu uyum süreci atlatıldıktan sonra Beşiktaş’ın vazgeçilmez isimlerinden olacaktır.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş