Maç Analizi | Beşiktaş – Tottenham

20.000 Kartalın aydınlattığı gecede yıldız oyuncularından yoksun Beşiktaş, Kuzey Londra ekibi Tottenham’ı devirdi. Karakartal bu galibiyetle grubunu lider tamamlarken, maçın prestij maçı havasında geçeceğini düşünenler de hayrete düştü. İki takım da büyük azim ve mücadeleyle oynadı.

Olgunluğa Erişmiş Genç Takım

Beşiktaş’ın zaten genç olan takımı dün gece daha da gençti. İkinci yarı Atınç, son dakikalarda da yaş grubunun önemli oyuncularından Furkan sahadaydı. Kalite açığını Sosa, Gökhan, Cenk ve Pedro’nun kapattığı takımda geriye kalanlar mücadeleden taviz vermedi. Beşiktaş bu genç takımıyla önemli bir galibiyet alarak özgüven açısından da önemli bir sınavını verdi. Böyle devam ederse Beşiktaş’ın genç takımı kısa sürede olgunluğa erişecek ve başarı uzun bir sürece yayılacak.

bjk2

İşleyen Mevki > Kanatlar

Tottenham’da merkezde üçlü orta saha grubunun ve Kaboul’un geçit vermediği maçta Beşiktaş çareyi kanatlarda buldu. Sosa da kaldığı ikili markajdan dolayı daha geride kaldı. Beşiktaş’ın kanatlarındaki bu verimin de iki önemli sebebi vardı. Birincisi; beklerin verimi arttırması ve savunmada yardıma ihtiyaçlarının olmamasıydı. İkinci sebep ise sürekli yer değiştiren kanat oyuncularıydı. Zaman zaman Sosa da çizgiye inip oyun kurdu. Değişkenlik gösteren kanat oyuncuları Tottenham defansına zor anlar yaşattı ve golü de iki kanat oyuncusu hazırladı.

bjk3

Necip’in yanında bugün bir orta saha oyuncusu daha olsaydı kanatlara bu kadar iş düşmez, Sosa da aktif rol alabilirdi. Bunun örneklerini Atiba-Veli ikilisinin birlikte oynadığı bütün maçlarda gördük. Bilic farklı bir şey denedi ve başarılı oldu ancak her maçta işlemeyeceğini düşünüyorum bu kanat taktiğinin. Bek savunmasını üst düzey yapan takımlara karşı Gökhan dışında etkili olabilecek bir isim yok ne yazık ki. Olcay ve Kerim tek pasları belirleyici etken aslında. Sonuç olarak Beşiktaş kanat futbolunu iliklerine kadar oynadı dün gece ve başarılı oldu.

Hücumcu Sağ Bek Eksikliği

Gökhan Töre’nin bir çizgi oyuncusu olmadığı çok açık. İçeri kat ettiği ataklarda takıma ne kadar büyük bir fayda sağladığı da ortada. Onun içeriye kat ettiği ataklarda arkadan hızlı tren gibi gelecek bir sağ bek arıyor insan. Serdar’ın hücumdaki işlevsizliği takımın en büyük eksiği. Orta sahaya alınacak bir box to box oyuncusuyla Atiba da sağ bekte aynı işi görebilir lakin en makul olanı hücumcul bir sağ bek almak. Transfer gündemindeki Martin Linnes bu konuma uygun gözükse de yerli alternatiflerden 1,7 milyona serbest kalabilen Şener de düşünülebilir.

bjk4

İdeal İkili > Pedro & Atınç

Stoper ikililerinde başarı dengeyle gelir. Beşiktaş uzun vadede takımı sırtlayabilecek bir ikiliye sahip. Pedro’nun yerden etkili oyunu, top kapma becerisi; Atınç’ın hava hakimiyeti ve gücü kısacası birbirini tamamlayan genç bir ikili var ortada. Dün de gördüğümüz gibi kuş uçurtmadı Atınç. Beşiktaş uzun vadede stoper transferine para vermek istemiyorsa bu ikilinin üzerine gitmeli.

bjk5

Verilen Fırsatları Değerlendiren Adam Cenk Tosun

Geçen hafta sakatlıkların peşine oyuna giren ve golünü atan Cenk Tosun bu hafta da boş geçmedi rakip kaleyi. Fantastik bir şutunun direkten döndüğü atağın peşine golünü attı yine gurbetçi golcü. Ligin formda yerli golcülerinden ve üzerine gidilmesi lazım. Dün geceki oyunuyla rakibi Mustafa Pektemek’in birkaç adım önüne geçti. Basit oyunu ve hırsıyla Beşiktaş’ın galibiyetlerinde söz sahibi olmaya devam edecek gibi gözüküyor.

Son bir cümle ekleyeceksek maçla ilgili; DEM BABA yoksa TOSUN PAŞA var!

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş