Beşiktaş-Trabzonspor maç analizi

Süper Lig de haftanın maçında Beşiktaş, Trabzonspor ile kendi sahasında karşılaştı. Olaylı derbi, arkadasından gelen  Şampiyonlar Ligi maçı, bir gün önce Galatasaray’ın kazanmış olması, önemli oyuncularının cezalı olması ve belki de en önemlisi Şenol Güneş’ten yoksun olan Beşiktaş oldukça hasarlı bir şekilde Trabzonspor’un karşısına çıktı. Tüm bu saydıklarımla birlikte, başlangıç düdüğüne kadar maç Trabzonspor lehine gibi dursa da, maç sonunda tabelada 2-2 lik skor yazıyordu. Her iki takımın da 3 puanı kıl payı kaçırdığı maçı InStat verileriyle analiz etmeye başlayalım.

Ortalama Pozisyonlar

besiktas 1

Takımların ortalama pozisyonlarına baktığımızda iki takımın da takım boylarını koruyabildiğini görüyoruz. Trabzonspor orta sahada sayıca üstünlüğünün avantajını maç boyunca kullandı ama Sosa’nın etkisiz kalması planlarını bozdu. Beşiktaş’ta ise Lens istenilen savunma desteğini veremedi ve hücumda da aldığı topları etkisiz kullandı. Maçın iki takım adına da istenilen seviyeye çıkamamasının temel nedeni, hücumda organizasyon yükünü çeken oyuncuların etkisiz olmalarıydı. Şimdi InStat’in bizimle paylaştığı, kilit oyuncuların genel maç performanslarına bakalım.

Medel-Tolgay

Beşiktaş’ın bütün maç boyunca istediğini yapamama sebeplerinin başında, Atiba ve Oğuzhan’ın olmayışını gösterebiliriz. Medel-Tolgay ikilisine şans veren Şenol Güneş, Medel’in kötü performansı nedeniyle, birinci bölgeden ikinci bölgeye geçişlerde istediği pas örgülerini sahada göremedi. Beşiktaş’ın oyun sisteminde, 2’li orta saha oyuncularının pas dinamiğinde önemli bir rolü var. İkinci bölgede dikey paslarda başarısız olan Medel-Tolgay ikilisi, hücumda da zenginlik sağlayamadılar.

besiktas 2

Tolgay’ın sahanın içinde gezdiğini ve Total Actions verisinde takım ortalamasının üzerinde olduğunu görüyoruz. Tolgay bütün maç boyunca en çok Pepe ve Tosic ile paslaştı ve yüksek isabet oranı yakaladı. Aynı başarıyı Oğuzhan’ın yaptığı gibi hücumda da kullanamadığı için, Beşiktaş hücum aksiyonlarında başarılı olamadı.

besiktas 3Beşiktaş’ın istediği oyunu hücumda gösterememesinin ikinci bir nedeni; Babel, Talisca, Lens ve Negredo hücum hattının birbirilerine yabancı kalmasıydı. Talisca maç boyunca en çok isabetli pasını yine bu isimlere verdi ama bu paslar sayıca çok yetersizdi.

besiktas 4

Olcay-Sosa

Ersun Yanal’ın bu maç özelinde en çok güvendiği isimlerin başında Olcay-Sosa ikilisi geliyordu. Çünkü bu ikili, Beşiktaş savunmasının eksiklerini çok iyi biliyor. Beşiktaş’ta oynarken iyi anlaşan ve pas oyunlarını iyi yapan Olcay-Sosa ikilisini kullanmak isteyen Ersun Yanal, Sosa’nın hücumda etkisiz kalması nedeniyle istediğini alamadı. Sosa’nın ceza sahası etrafında başarısız pasları hem Olcay’ı hem de Burak’ı istenilen pozisyonlara sokamadı.

besiktas 5

besiktas 6

Burada Sosa’ya ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Beşiktaş’ta Tolgay gibi Sosa’yı da bütün sahada aktif şekilde görebiliyoruz ama ceza sahasına yaklaştıkça top kayıpları yapmaya başlıyor. Pas trafiğinde de beklendiği gibi en çok Olcay’la paslaşmış ama bunu üçüncü bölgeye taşıyamadılar. Bu da Trabzonspor’un en büyük silahının etkisiz hale gelmesini sağladı.

besiktas 7

Abdülkadir

Maç sonunda %72 pas isabet ortalaması yakaladı. Hücumda attığı pasların 26 tanesinden 18 tanesi başarılıydı. İki tane kilit pas verdi ve biri gol oldu. Eğer toplu hücuma çıkışları gibi pas oyunu zekasını da geliştirebilirse, Trabzonspor Abdülkadir’den fazla fazla faydalanabilir.

besiktas 8

İlk 20 dakika

İlk 10 dakika içerisinde Beşiktaş, Trabzonspor’a göre biraz daha iyi pas yaptı. Özellikle Caner-Babel kanadını kullanmaya çalışan Beşiktaş, şut pozisyonları bulsa da etkili olamadı. Negredo’nun servis sever özelliğini kullanmaya çalışan Talisca, kendine şut imkanları yaratsa da ilk denemesinde kaleyi bulamadı. Trabzonspor da birinci bölgeden oyun kurarak başladı. Sosa’yı topla buluşturarak, Olcay ve Burak’a pozisyon yaratmak üzerine konsantre olmuştu. Oyunun orta sahada geçmeye başladığı dakikalarda yine Talisca, toplu penetrasyon denedi ve bu defa Babel’in duvar oluşunu çok iyi kullandı. Trabzonspor savunmasının iyi dizilişine rağmen, Beşiktaş savunma dengesini bozmayı başardı. Talisca da harika bir vuruşla Beşiktaş’ı 13. dakikada öne geçirdi. Bu golde önemli nokta; Beşiktaş hücum sırasında boş koşuları iyi yapan bir ekip. Trabzonspor savunması da bu boş koşulara aldanarak alan kaybetti. Savunma kaymasını doğru yapamayan ve alan savunması yerine adam savunması yapmaya çalışan defans hattı, ceza sahası üzerinde boşluk bırakarak şut imkanı verdi.

besiktas 9

besiktas 10

besiktas 11

besiktas 12

1-1

Golden sonra Trabzonspor birinci bölgeden hücum kurmaya çalıştı. Üçüncü bölgeye geçişlerde Beşiktaş orta sahasını iyi ekarte ettiler. Özellikle Burak, Sosa ve Olcay  ceza sahasına yaklaştıkça etkisiz kaldılar. Hücuma çıkarken pas yapmaya başlayan Trabzonspor, Beşiktaş’ın ilk ciddi hatasını çok iyi değerlendirdi ve skor 1-1’e geldi. Bu golde de Beşiktaş savunması doğru pozisyon alamayarak rakibe boş alan bıraktı. Orta sahada boş topu alan Abdülkadir, en iyi özelliğini kullanarak topla ilerledi. Olcay’ın topsuz koşusu ise hücum koşularına güzel bir örnekti. Abdülkadir harika bir anahtar pas vererek, Olcay’ın eski takımına gol atmasına büyük katkı sağladı. Bu pozisyonda özellikle Caner’in doğru pozisyonda olmaması, golü Caner’e yazmamıza yeterli.

 

besiktas 13

besiktas 14

besiktas 15

1-1’den sonra Trabzonspor pas oyunu, Beşiktaş ise hızlı hücumlarla pozisyon bulmaya çalıştı. Quaresma’nın olmayışı, Beşiktaş’ın hücumda etkili bir silahı olan; oyunu bir kanada yıkıp, ani bir şekilde yön değiştirme üzerine kurulu hücum varyasyonunu yapamamasını sağladı. Necip-Lens kanadını oyun kurmada tercih etmediler. Sadece kontra ataklarda bu kanada top geldi. Trabzonspor ise pas oyunununu kendi sahasında iyi başlatırken, üçüncü bölgede top kayıpları yapmaya devam etti. Özellikle Sosa ve Onazi’nin kötü performansı, istenilen pasların gelmemesini sağladı. İlk yarıyı özetlemek gerekirse; goller dışında, 45 dakika git gel oyunuyla sona erdi.

İkinci Yarı

Beşiktaş ikinci yarıda Medel-Gökhan Gönül değişikliği ile başladı. Gökhan Gönül sağ beke geçti ve orta sahada Necip-Tolgay ikilisine dönüldü. Talisca bu orta saha ikilisinden istediği topları alamadığı için aldığı topları ya ezdi  ya da şut çekmek için kendine fırsat oluşturmaya çalıştı. Trabzonspor ilk yarının sonunda olduğu gibi yine pas yapmaya çalıştı ama ileride Olcay-Sosa-Burak üçlüsü pas bağlantılarını gerçekleştiremedi. Onazi’nin de oyuna kötü devam etmesi, genç Abdülkadir’in tek başına kalmasını sağladı!

Tosic ve uzun pasları

Tosic maç boyunda 3 defa üçüncü bölgeye uzun pas yaptı. 56. dakikada yine Tosic’in hücuma iyi bir pas vermesi sonucu Talisca, topu çapraz koşu yapan Lens’in arkasına doğru attı. Ani bir dönüşle topu önüne alan Lens, ceza sahası dışından sert bir vuruşla golü buldu ve bu gol Lens’in Beşiktaş formasıyla ilk golü olmuş oldu. Son dakikalarda kaçırdığı golle oyunun kaderini değiştiren oyuncu olan Lens’in, tüm maç boyunca en katkılı hareketi olacaktı.

besiktas 16

besiktas 17

besiktas 18

Trabzonspor üstünlüğü

Trabzonspor 2-1 geriye düştükten sonra arka arkaya Beşiktaş kalesinde tehlikeler buldu. Doğru pasları vermeye başlayan Trabzonspor, Abdülkadir, Olcay ve Yusuf Yazıcı ile tehlikeli pozisyonları gole çeviremedi. Set oyunlarında %50 lik bir başarı yakalayan Trabzonspor kaleye yaklaştı ama golü bulamadı. Bütün bu pozisyonlarda, Beşiktaş kalecisi Fabri topu kornere çeldi ve maçın kaderini değiştiren oyunculardan oldu.

besiktas 20

Kopma anı 79. dakika

79. dakikada Trabzonspor’un kullandığı kornerde, boş topu Necip aldı. Hızlı hücuma çıkan Beşiktaş, Talisca’nın Lens’i defans arkasına kaçırmasıyla tehlikeli bir gol şansı yakaladı. Lens iyi bir gol vuruşu yapabilse ya da yanından gelen Cenk’i görebilse, oynamadan 2 gol atarak maçın yıldızı olacaktı. Onur’la karşı karşıya kaldı ve topu dışarıya attı. Bu pozisyonun dönüşünde kaleci Onur oyunu hızlı başlattı. Üç pasta ceza sahasına orta imkanı bulan Trabzonspor, Rodallega’nın Pepe’nin üzerinden yaptığı kafa vuruşuyla skoru 2-2’ye getirdi.

besiktas 21

besiktas 22

Son söz

Bir dakika içerisinde iki takım da 3 puanı alabilirdi. Maç boyunca heyecan seviyesi ve mücadele düzeyi yüksek bir maç oldu. Hücumcuların istenilenleri tam yapamadığı maçta, yine hücumcular skoru belirledi. Beşiktaş liderin 5 puan gerisine düşerken, Trabzonspor zorlu Vodafone Park deplasmanından 1 puan çıkartabildi.

logoinstat

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş