Beşiktaş’ın rakibi Leipzig’in son hafta Bundesliga maç analizi

SOCCER - 1.DFL, RB Leipzig vs Frankfurt

Bundesliga’nın 6. Haftası’nda RB Leipzig evinde son kupa finalisti Eintracht Frankfurt’u Agustin ve Werner’in golleriyle 2-1 yenerek 3.galibiyetini aldı. RB Leipzig kırmızı kart cezalısı Naby Keita hariç ideale yakın bir kadroyla sahada yer aldı. Sezona çok iyi başlayan Timo Werner bu maçta da golle buluşarak ligdeki gol sayısını 5’e çıkardı.

RB Leipzig maçın başından sonuna kadar hâkim olan taraftı. Topa ve alanlara sahip olup, çok iyi kullandılar. Topu kaybettiklerinde karşı baskı (gegenpressing) ile topu geri kazandılar. Bunlar sayesinde Leipzig rakibine çok az fırsat verdi. Tabelada her ne kadar zor olsa da oyun olarak rahat bir galibiyet aldılar. Bizde sizler için Beşiktaş maçı öncesi ufak bir RB Leipzig analizi yapacağız.

1-  Genel atak planları

leipzig1

Hasenhüttl geçen sezon başından beri 4-4-2 dizilişini tercih ediyor. Ortalama pozisyon haritasından da göreceğimiz üzere RB Leipzig ataklarını daha çok merkezden geliştiriyor. Topa sahip olurken ilk aradıkları direkt pas bağlantıları oluyor. Oyunu genişlemesi yerine derinlemesine oynuyorlar.

leipzig2

Direkt pas bağlantıları ile merkeze yakın oynayan Forsberg ve Sabitzer’in forvetlerle olan kombinasyonlarını arıyorlar.

leipzig3

Hücuma yerleştiklerinde ise genellikle bekler alanı genişletiyorlar. Savunmayı genişlettikten sonra Werner,Agustin ve Forsberg/Sabitzer derinlemesine koşular yaparak savunmayı aşmaya çalışıyorlar. Beşiktaş savunmayı geniş alanda yaptığı için bu koşular sorunlar çıkarabilir.

leipzig4

RB Leipzig hücuma yerleşince hızlı kombinasyonlarla savunma arkasına veya beklerin arkasına atak yapmaya çalışıyor. Bu durumda da yapılacak anahtar paslar çok önemli hale geliyor. Frankfurt karşısında bu konuda büyük üstünlük sağladılar ancak çoğu fırsatı bitiremediler.

leipzig5

RB Leipzig direkt pas bağlantısı ve hızlı kombinasyon şansı bulamadığı zaman rakibin hatasını beklemek yerine topa sahip olmayı deniyor. Maç genelinde %66 gibi bir oran yakaladılar. Oyun tamamen hâkimiyetleri altında geçti. RB Leipzig topa sahip olurken ise rakibini sürekli tehdit altında bıraktı. 3.Bölgeye girişlere baktığımızda 41’e 26 gibi büyük fark görüyoruz.

2.Karşı baskı (Gegenpressing)

Hasenhüttl, çoğu Alman teknik adam gibi, top kaybı sonrası anında yapılan karşı baskıyı çok önemsiyor. Red Bull organizasyonu takımlarının (Salzburg, Leipzig) kurucusu olan Ralf Ragnick takımları bu oyun planı çerçevesinde kurdu.

Karşı baskı yapabilmek için hücumda doğru ve yakın pozisyon almak çok önemlidir. RB Leipzig karşı baskı için temelde 2 şeyi doğru yapıyor;

1- Topa göre pozisyon alıp, topun olduğu bölgede çoğalmak

2- Pas uzunluğunuzu olabildiğince kısa tutuyorlar

RB Leipzig hücumlarda tam genişlik yerine daha çok iç ( Half-Space) ve merkezden oynamayı tercih ediyor. Bir diğer nokta ise RB Leipzig pas mesafesini kısa tutarak, topu kaybettiğinde çok mesafe kat etmeden yoğun ve etkili bir baskı uygulayabiliyor.

leipzig6

leipzig7

RB Leipzig için topu kaybettikten sonraki 6 saniye ve topu kazandıktan sonraki 10 saniye istedikleri oyunu oynamaları açısından hayati. Top kaybından sonraki 6 saniyede rakip için saha görüşü en az seviyede oluyor böylelikle top kazanım oranı yüksek oluyor. Topu kazandıktan sonra ise 10 saniyede rakip tekrar savunma düzenine geçinceye kadar dengesiz bir savunmaya karşı hücum etme fırsatları yakalayabiliyorlar.

leipzig8

leipzig9

Burada yapılan pas arası sayısını görüyoruz. RB Leipzig rakip sahada 16 pas arası yapıp 41 kez ise sahipsiz top aldı. Bu bize yaptıkları karşı baskının etkilerini gösteriyor.

 Maçın adamı 

Maçın adamı Marcel Sabitzer oldu. Hücumda Forsberg ile takımın en yaratıcı oyuncusuydu. Ayrıca topsuz oyundaki etkili oyunu onu maçın adamı yaptı.

2 top kapma, 3 pas arası, %81 pas başarısı, 4 anahtar pas gibi istatistiklere ulaştı.

leipzig10

Beşiktaş neler yapmalı?

RB Leipzig savunma aşamasında yakın duran orta saha ile oynuyor. Bu orta sahayı açmak için hızlıca kanat değiştirerek oynamak çok önemli.

leipzig11

Bir diğer konu ise baskıya karşı oyunu 1.ve 2. Bölgede genişletmek olmalı. RB Leipzig baskısını çok dar alanda yaparak başarılı oluyor. Beşiktaş’ın bu baskıdan kaçmak için rakibin baskı alanını genişletmesi gerekiyor.

Sonuç

Beşiktaş’ı Salı günü çok önemli bir sınav bekliyor. Genelde alan ve adam odaklı oynayan rakiplerinin aksine RB Leipzig top odaklı bir oyun tercih ediyor ve bu Beşiktaş için büyük bir test olacak. Naby Keita’nın da döencek olmasıyla Beşiktaş karşısında genç, hızlı oynayan, hızlı düşünen, çok koşan ve durmadan baskı yapan bir takım olacak. İki teknik adamında oynatmaya dayalı oyun tarzlarıyla bizleri harika bir maç bekliyor olacak.

logoinstat

 

 

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş