Beşiktaş’tan üç gol üç puan

bjk600_FS03I

Başakşehir’de beklenenden az sayıda taraftarın önünde oynanan mücadelede Beşiktaş 3 puanı 3 golle aldı. Eskişehirspor’un maçın sonucunu tayin eden golü ise 89. dakikada geldi. 3-1’lik galibiyetle formsuzluğu üzerinden atan Beşiktaş’ın aksine Eskişehirspor’un kümede kalma umutları azaldı.

graphic header

+ Beşiktaş’ın Artıları

3.bölgedeki tek paslar ve önde basan Beşiktaş orta sahası galibiyeti getiren önemli etkenlerdendi. Beşiktaş sene başından beri yaptığı bu tek pasları 2. devreyle birlikte adeta unutmuştu. Kuşkusuz bundaki en büyük etken bireysel olarak fazla bir şey ifade etmese de takım oyununa verdiği doğrudan katkıyla Olcay Şahan oldu. Son zamanlarda Quaresma’nın da Beşiktaş oyun yapısına kendisini adapte etmesi Beşiktaş’ın hücum gücüne doğrudan ve ciddi bir katkı sağladı.

+ Eskişehirspor’un Artıları

Şutlar… Takım hücumu yapılamamasından dolayı Eskişehirspor 9 şut çekti. Bunlardan 3 tanesi isabetli oldu. Atılan gol ilk ve tek organize ataktan geldi.

2

– Beşiktaş’ın Eksileri

Yenilen golden sonraki birkaç dakikalık boşluk Beşiktaş’ın göze batan düşüşlerinden biriydi. Skorun 3-2’ye gelmesi işten bile değildi. Tolga’nın kritik kurtarışı bu durumu önledi.

– Eskişehirspor’un Eksileri

Eskişehirspor genel anlamda kötü bir futbol oynadı. Takım savunması çoğu zaman aksadı, savunmadan dönen topların büyük çoğunluğu Beşiktaş’ta kaldı ve önde basan Beşiktaş orta sahasından dolayı etkili kontra-ataklar izleyemedik. Savunmadaki bireysel hatalardan biri de Beşiktaş’ın attığı 3. golde doğrudan etkiliydi.

• Kırılma Anı

Maçın kırılma anı şüphesiz Beşiktaş’ın golü bulması oldu. Beşiktaş golü bulduğu dakikalarda baskıyı ciddi şekilde arttırmıştı. Art arda duran toplar kullanılıyordu. Futbolda varsayımlara yer yoktur ancak Beşiktaş golü bulmakta zorlanmaya devam etseydi bir atamayana atarlar sendromu yaşanabilirdi.

+ Beşiktaş’ın En İyisi

Beşiktaş takım futbolu oynadığı için bireysel isimler söylemek zor olsa da goldeki fark yaratan asistiyle Quaresma oyunda kaldığı süre boyunca çok iyi işler yaptı. Savunmaya yardıma gelip top da kaptı. Kısacası Quaresma Beşiktaş’ın en etkili ismiydi.

+ Eskişehirspor’un En İyisi

Eskişehirspor takım olarak iyi bir performans sergileyemese de Anel Hadzic diğer takım arkadaşlarına göre daha iyi bir performans sergiledi. %84 başarılı pas yüzdesiyle takımının en iyilerinden biriydi. 2 şut çekti ve kaleyi bulan 1 şutu da gol oldu.

Beşiktaş > Oyunu Rakip Yarı Sahaya Yıkmak

Beşiktaş maçın büyük bir bölümünde oyunu rakip yarı alana yıktı. Marcelo ve Alexis bile rakip yarı sahada bolca pas yaptı ve oyunu yönlendirdi. Oyun rakip sahada olunca Beşiktaş istediği pas oyunlarını iyi yapmakla birlikte dönen topları da toplamakta zorlanmadı.

3

Beşiktaş > Quaresma & Olcay

Beşiktaş kanat ikililerinde dengeyi yakalamış gözüküyor. Tek pas organizasyonlarının merkezindeki Olcay ve yaratıcılığıyla fark yaratan Quaresma… Sezon başında “Bir ipte iki cambaz oynamaz.” diyorduk. Oynamadı. Töre ve Quaresma’yı aynı anda faydalı işler yaparken göremedik. Yükselişte olan Quaresma’ya Olcay gibi bir takım oyuncusu eşlik etti. Olcay, Quaresma ve Gomez işbirliğiyle hazırlanan şaheser niteliğindeki gol de bunun önemli bir göstergesi oldu. Başka bir denge unsuru da beklerin bu isimlere katkısında var. Olcay topla Quaresma kadar ilgili değil o yüzden ona topla ilişkisi iyi olan ve dripling yeteneğine sahip İsmail eşlik ediyor. Diğer tarafta ise Quaresma’nın hücumdaki becerilerinden dolayı aksayabilecek sağ kanatta savunmacı niteliğiyle ön plana çıkan Beck var. Beşiktaş’ta kanat ve bek ikililerinde şimdilik uyum sağlanmış gözüküyor.

Beşiktaş > Alexis’in Yükselişi

Beşiktaş savunma tandemi kısa sürede beklentilerin üstünde bir performans sergiliyor. Geldiği günden beri kusursuza yakın bir performans gösteren Marcelo’ya Alexis de ayak uydurmaya başladı. Alexis 2 top kaptı, 1 top kesti ve 4 hava topu mücadelesi kazandı. %90 başarılı pas yüzdesiyle takımın en iyilerindendi. Topla birlikte rakip sahaya geçerek Beşiktaş ataklarının hız kazanmasını da sağladı. Alexis ve Marcelo ikilisinin en iyi maçlarından biriydi.

Beşiktaş > Gomez’in Kötüsü = 2 Gol

Son zamanlarda eskiye oranla daha bonkör olan Gomez bu haliyle bile 2 gol attı. Attığı ilk gol şaheser niteliğinde bir takım golüydü. Bu golde kendi uzaklaştırdığı topun atağında 15 saniyede 86 metre koşup kusursuz bir kafa vuruşu yaptı Gomez. Attığı 2 golle gol krallığındaki yerini 18 golle korumaya devam ediyor.

4

Beşiktaş > Tolgay’ın Dönüşü

Tolgay’ın düşüşe geçen Beşiktaş orta sahasına ilaç etkisi yapacağını düşünüyorum. Bu maçta fazla iş düşmese de Konyaspor maçında katkı sağlayıp Beşiktaş’ı toparlamıştı ancak bu yeterli olmamıştı. Artık Şenol Güneş’in elinde 2 hamle orta sahası var. Fiziksel formunu kazandığında Atiba ve Oğuzhan’la birlikte yer alabilir. Bu da Sosa’nın kanat rotasyonuna dahil olması demektir. Maç özelinde konuşacak olursak Tolgay ciddi bir sakatlıktan dönen oyuncu izlenimi vermiyor ve özgüveni gayet yerinde. Beşiktaş’ın şampiyonluk yarışındaki en büyük kozu olacak gibi gözüküyor.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş