Bilbao Kasabı Maradona’nın Peşinde

maradona2

Kasaplar genelde mahalleden tanıdığımız tonton amcalar olsalar da futbolun kasapları ne yazık ki mahalle kasapları kadar sevimli değiller. Tıpkı kasap kelimesini duyan her futbol sevdalısının hatırladıkça kanının çekilmesine sebep olan Andoni Goikoetxea gibi. Kırmızı beyazlı Bask ekibinde 12 yılını geçiren Kasap, önce Almanların altın çocuğu Schuster’ in diz kapağını, bir sonraki sezonda Katalanlar’ ın Tangocusu Maradona’ nın bileğini tabir yerindeyse doğradı.

İspanya da futbolu şimdiki gibi yanlızca Barcelona ve Real Madrid’ in domine etmediği yıllardı 80’ler. O dönemlerde  bu zamanın romantik Bask takımları Athletic Bilbao ve Real Sociedad bu iki deve karşı kafa tutabiliyorlardı. On yıldır şampiyonluk göremeyen Barcelona sezon başında 1982 Dünya Kupası’ nın tartışmasız yıldızı Maradona’yı Boca Juniors’dan rekor bonservisle transfer etti. Arjantin milli takımı teknik direktörü Cesar Luis Monetti’nin de takımın başına getirilmesiyle özlenen şampiyonluk için artık sezona umutla bakılabilirdi.

maradona1

Hedef Maradona

 

Tarihler 24 Eylül 1983′ ü gösteriyordu. Ne Maradona ne de Camp Nou’ yu dolduran binler birazdan tarihin en acımasız faulüne şahit olacaklarını elbette ki bilmiyorlardı. Maç başladı, Katalanlar’ın sarışın yıldızı bir sezon önce diz kapağını parçalayan Goikoetxea’dan intikamını almak için savurdu tekmesini ama o kadar acemice bir girişimdi ki kasap basit bir sıçrayışla sıyrıldı tekmeden. Umursamadı. Çünkü hedefinde bu kez Schuster değil körpe yıldız Maradona vardı. Her zaman ki hışmı ve acımasızlığı ile kovaladı Maradona’yı. Maradona bir kaç kez kurtulsa da bu tekmelerden sonuncusuna hiçbir şey yapamadı. Arkadan çift dalmanın belki de sözlük anlamını değiştiren bir müdahaleyle Maradona’nın ayak bileğini kıran Bilbao Kasabı ise kırmızı kart bile görmedi.

foto_313700_cas

 

Maradona 4 ay sahalardan uzak kaldı. Barcelona bir önceki sezon olduğu gibi bu sezonda en büyük yıldızından faydalanamadı ve şampiyonluğu Kasap ve arkadaşlarına kaptırdı. Maradona ise intikam için Schuster kadar beklemek zorunda kalmadı.

Barcelona, Kral Kupası finaline yükselince Maradona için intikam zilleri çalıyordu. İki takım Kral Kupası finalinde karşılaştı. Maradona’nın rövaşatası Bilbao Kasap’ının kafasında patlayınca zaten gergin başlayan maç iyice gerildi. Maçın bitiş düdüğüyle Maradona, Kral Carlos ve Kraliyet Ailesinin huzurunda uçan tekmelerle Basklı futbolcuların arasına daldı. Barcelonalı diğer futbolcularında katılımıyla ortalık savaş alanına döndü. Bu maç Maradona’nın Barcelona kariyerinin sonu oldu. Yine rekor bir bonservis bedeliyle İtalya’nın güneyi Napoli’ye uzandı. Napoli’de bir peri masalına imza atan Maradona’nın belkide hala içinde uktedir Barcelona, bilinmez.

Yıllar sonra bir röportajında Goikoetxea’yı affettiğini açıkladı Maradona. Goikoetxea ise maç içinde Schuster’ in ona karşı sert tutumuna sinirlenip hıncını Maradona’ dan çıkarttığını söyledi. Ayrıca Kasap’ ın o gün giydiği kramponları da evinde sergilediği rivayet edilir.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş