Bir At Kestanesi Hikayesi

screenshot_2017-03-22-16-57-43-1

Bonanza’daki kovboyların atları, silahları kadar heyecan vericiydi ama biz mahalle maçlarında Dünya Kupası yıldızlarına öykünen  çocuklardık.

Türk spor medyasının en önemli spikerlerinden biridir Okay Karacan. Halit Kıvanç neslinin izinden giden orta kuşak TRT Spikeri. Yani diksiyonu düzgün, Türkçesi kurallı, oldukça kültürlü ve bir İstanbul beyefendisi kadar kibar.

Bu kitap yalnızca onun dünya kupası anılarını değil ; bir dönemin sporsever çocuklarının sevdiklerine ulaşmak için katettikleri yolu, Çamlıca’nın At Kestaneli patikalarından Paris’in At Kestaneli bulvarlarına uğrayarak anlatıyor. Çocukluk, gençlik ve gazetecilik yıllarında hem İstanbul hem de o dönem medyası hakkında verdiği bilgiler gerçekten çok kıymetli. Hep babalarımızdan dinlediğimiz (kimileri için kendi çocukluk anıları) küçük bir televizyon ekranı etrafında toplanmış bir neslin hikayesini edebi bir dille anlatıyor.

Türk spor medyasının dününü, bugününü, teknoloji ile beraber geçirdiği değişimi yakından görmüş bir kalemden çıkan ve yazarın hem anıları hem de değişen ve gelişen spor dünyasına yönelik değerlendirmeleri bir ders kitabı soğukluğuyla değil, fazlaca betimleme içinde boğmadan yalın ve akıcı bir dille anlatılmış. Ekranın her iki tarafından da bakmış biri tarafından yazılan “Bir At Kestanesi Hikayesi”, futbol üzerine yazılmış kitapları sevenler için mutlaka okunması gereken enfes bir kitap.

Sayfa Sayısı: 264

Baskı Yılı: 2014

Dili: Türkçe

Yayınevi: Postiga

İlk Baskı Yılı : 2014

Dil : Türkçe

Kitap Arkası Yazısı

SPOR SPİKERİ ve TELEVİZYONCU OKAY KARACANDAN
DÜNYA KUPASI VE FUTBOLA DAİR ROMAN TADINDA BİR KİTAP
BİR AT KESTANESİ HİKAYESİ

Dünya Kupasını seyrettiniz bitti!
Şimdi televizyonu kapatıp kitapları açma vakti.

Spor spikeri olacağı belki de daha ilkokulda Gazete Kolu Başkanı olduğunda belli olan Okay Karacanın yaşadığı birçok kentin manzarası gibi içine işleyen duyarlılığıyla anlattığı futbolun aslında sadece bir ayak oyunu olmadığını, aidiyet ihtiyacımızın en önemli sembollerinden biri olduğunu zevkle okuyacaksınız

Bu kitapta Okay Karacanın 1978 ile 2014 yılları arasındaki Dünya Kupası
anılarını mı okuyacaksınız yalnızca?
Hayır!
Dünya Kupasının bir şairin kaleminden çıkmışcasına şiirsel anlatımının yanında, yazarın kendi dünyasının ne denli zengin, ne denli derin ve duyarlı olduğuna da tanık olacaksınız.
İstanbulun tarihi Yedikule Surları arasındaki toprak futbol sahasında toz kaçan bir çocuk gözünün, patlayan on binlerce flaş ışığı altında Dünya Kupasının nasıl parıldadığını hayranlıkla anlatışının öyküsüdür bu harika kitap.
Okay Karacanın yazdığı son tümceyi okuyunca, iki elimle havaya kaldırdım kitabı.
Çünkü hayatıma sunulmuş bir şampiyonluk sevinciydi başımın üstünde tuttuğum!

Sunay Akın

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş