Bursaspor – Fenerbahçe Maçından Notlar

 

Fenerbahçe için Bursaspor deplasmanının zor olacağı maçın öncesinden konuşuluyordu. Bu sezon tribünlerde çok da rastlamadığımız ve özlemiş olduğumuz bir görüntü vardı. Bursaspor taraftarını takımını büyük bir hararet ile desteklediğini gördüm. Bu maçtan çıkacak en güzel artı buydu bana göre.

Tribünlerdeki coşku Bursaspor’lu futbolculara da etki etmiş olacak ki ilk dakikalardan itibaren önde oynamaya ve oyunu rakip alana yıkmayı planlayan Fenerbahçe’ye karşı hızlı çıkışların ilkinde golü buldular.

Takımın genel savunma aksiyonlarının ortalamalarının alındığı “savunma mesafesi” verisinin önemli bir veri olduğuna inanırım. Fenerbahçe ilk yarıda savunma mesafesi ortalamasını 50 metrede tutarken ikinci yarı bu mesafe çok çok geriledi, 33 metreye düştü. Bunun teknik ekip tarafından değerlendirilmesi gerekebilir. Bursaspor’da ise ilk yarı 36.5 metre, ikinci yarı ise 56.5 metre, ciddi bir öne çıkış söz konusu.

Maçın kırılma noktalarından biri Caner’in aldığı ilk sarı kart oldu. Bana göre İsmail Kartal doğru bir hareket ile Caner’i oyundan aldı. Ancak Caner’in çıkışı sırasında yaşanan gerilimin takımın geneline bir etki ettiğini düşünüyorum. 

Caner’in 35. dakikada oyundan çıkışına kadar yaptığı 5 orta Gökhan ve Meireles ile birlikte Fenerbahçe’de en fazla orta yapan oyuncu olması önemli. Hasan Ali’nin bu anlamda katkısı 2 orta ile sınırlı kaldı. Fenerbahçe’nin oyun anlayışında kanat kullanımı önemli. Diego bu noktada takıma ne katacak onun için bir süre daha beklemek gerek. 55. dakikada sakatlanarak çıkana kadar oyun içindeki pas bölgelerine bakalım;

 

3. bölgede, en etkili olması beklenen bölgeden oldukça uzak olduğunu görüyoruz. Diego’nun topu daha önde alması gerekiyor. Şut arayan, oyun görüşü olan, topla dripling yeteneklerini  o bölgede göstermeli. Bunun için de Caner ve Gökhan’ın bindirmeleri ile öne çıkan takıma Meireles ve Topal’ın da pas istasyon görevi görerek bir bütünlük sağlanması gerekli.

Bursaspor cephesinde ise Şenol Güneş’in şu an a kadar Süper Lig’de bir takıma en fazla tesir etmiş teknik direktör demek yanlış olmaz. Orta alanda Belushi’nin dinamizmi rakip savunma için ciddi bir sıkıntı oluşturuyor; sahanın 2. ve 3. bölgelerinde topla buluştuğunu görüyoruz. 


Maçın dikkat çeken noktalarına değinmeye çalıştım. Fenerbahçe puan kaybetmiş olsa da ligin ilk yarısındaki zorlu maçları geçmeyi başardı ve Beşiktaş ile birlikte zirvedeler. İlk yarının kalan kısmının Fenerbahçe iiçin bir şans olduğunu düşünüyorum. 

Bursaspor ise bu temposu ile kendi evinde kolay puan kaybetmeyebilir. Üst sıralarda yer alacaktır.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş