Büyüklük pazu çapı değildir | Adebayo Akinfenwa

Bu yazının konusu İngiltere’de League 2’da oynayan (ki bu 4. lig demektir), 33 yaşındaki, kariyerinde çıktığı en yüksek nokta Swansea formasıyla oynadığı League 1 olan ve bu sezonu sadece 38 resmi maçta 6 golle kapatan bir oyuncu. Kimileriniz ne alaka diye sorgularken kimilerinizin de League 2’yi okuduğu anda o mu diye düşündüğünü tahmin edebiliyorum. Evet, Adebayo Akinfenwa’dan bahsediyoruz.

akinfenwa 1

O’nu bu kadar özel kılan istatistikleri değil, 101 kiloluk fiziği ve 200 kg ağırlıkla bench press yapabilmesi. Ancak hakkında bir yazı yazmak için spor salonunda geçirdiği saatler yeterli olmayacaktı. Ancak Adebayor Saheed Akinfenwa yani canavar anlamına gelen lakabıyla “The Beast”, 2 gün önce AFC Wimbledon’ın evi Kingsmeadow’da anlatmaya değer bir şey yaptı.

Maç 0-0 giderken AFC Wimbledon 81. dakikada bir penaltı kazandı. Herkes bu penaltıda topun başına sezon sonunda sözleşmesi bitecek olan yani muhtemelen kulübüyle son maçına çıkan ve hatta futbola devam edip etmeyeceği bile belli olmayan Akinfenwa’nın geçmesini bekledi. Ancak o anda Akinfenwa “Canavar Modu”nu kapatıp “Düşünceli Mod”a geçti. Sonrasında da penaltıyı 73. dakikada oyuna girmiş kariyerinin ilk resmi maçını oynayan Toyosi Olusanya’ya bıraktı ve 18 yaşındaki Olusanya da Akinfenwa’yı hayal kırıklığına uğratmadı.

Maç sonunda Akinfenwa’nın instagram’da bu anla ilgili fotoğraf palaşırken, “bu lig sezonunu galibiyetle sonlandırdık. Ayrıca 18 yaşındaki forvet Toyosi Olusanya’nın ilk lig maçında ilk golü için de memnunum.” yazdı.

akinfenwa 2

 

Toyosi Olusanya ise attığı tweet’te “Gelmiş çemiş en iyi his, AFC Wimbledon için ilk maçıma çıkıp gol atmaktan çok mutluyum. Akinfenwa sen efsanesin” yazdı.

akinfenwa 3

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş