Chelsea-Manchester City maç analizi

city 1

Premier Lig 7.hafta karşılaşmasında Chelsea ile Manchester City, Stamford Bridge’de karşılaştı. Geçtiğimiz sezon iki randevu da kazanan Conte’nin Chelsea’si olurken bu sezon ilk raundu, lige müthiş bir başlangıç yapan Guardiola’nın City’si kazandı.

Plan uygulama becerisi

city 2

Conte’nin geçtiğimiz sezon işler kötü giderken oturtup muazzam bir verim aldığı 3-5-2’sine karşı Guardiola, rakip defansı ortadan geçemeyeceğini biliyordu. Özellikle savunma pozisyonu aldığında Chelsea, alışılageldiği üzere 5-3-2’ye dönüyor; bu da kaleyi karşıdan gören cephe saflarının sıkılaştırılmasını sağlıyordu. Fakat sol stoperle sol açık arasında boşluk alanı kullanmak isteyen Guardiola özellikle maçın başlarında kendi sağında Silva, De Bruyne ve Sterling ile kurduğu üçgenlerle bu alandaki boşluktan faydalanmak istedi. Kendi ortasında kalabalıklaşarak kale önünü cepheden koruma altına alan Chelsea’yi açmak için Conte’nin açık oyuncularını çizgiye çekmek gerekiyordu. Bunun için de Guardiola oyuncularından sahayı parselleme sistemine göre en sağ ve en solda üçgenler; pas ve koşu kanalları oluşturmalarını istedi. Böylece hem Chelsea savunması enine genişletilecek hem de özellikle sağ-sol stoperlerle bekleri arasında boşluk büyüyecek ve Cityli oyuncular da bu alandan kaleye inecekti.

Rondo

city 3

 

Chelsea’nin kalesini cepheden ne kadar özenle ve sıkı kapattığı oyuncuların ortalama pozisyonlarından da görülüyor. Aynı şekilde Hazard ve oyundan çıkana kadar Morata ile takımın bağlantısı, yarı sahadan gönderilen savunma arkasına koşu paslarıyla kuruluyor.

Cityli oyuncuların çember şeklinde göbeği boş bırakan ortalama pozisyonları Guardiola’nın planının başarıyla uygulandığını gösteriyor. Zaten City’ye maçı getiren, planı uygulamadaki başarıları oldu. City adeta ideal bir pas antrenmanındaymışcasına çember şeklinde sahada bulunmuş. Oyuncuların sahada bulundukları alanın ortalamasının bu şekle bürünmesi, ne kadar başarılı bir saha parselizasyonu ve kuvvetli bir pas ağına sahip olduklarının kanıtı. Manchester City, artık tamamiyle Guardiola’nın takımı.

Çilingir

City özellikle 20li dakikalarda rakibi açma hamlelerinde oldukça başarılı oldu. Kendi sağ kanadından oluşturduğu pas ve koşu kanallarıyla rakip savunma arasına girerek tehlikeli pozisyonlar yarattı. Bu sırada Chelsea’nin planı ise City’ye topu bırakıp onları hataya zorlamaktı. Top kazanıldığı anda da kendi yarı sahalarından daha çok sola bazen de sağa devrilen Morata’ya uzun derinlemesine paslar denediler. Bunların biri ofsaytla kesilirken diğerinde de City savunması Morata’yı egale etti.

city 4Özellikle ikinci yarıda, ceza sahası çevresindeki kilit pas yoğunluğu farkı.

Sathı müdafaa

Peki geçtiğimiz sezon iki maçta da kaybeden Guardiola, bu maçı üstelik Stamford Bridge’de nasıl kazandı?

city 5Dominasyon. City maçın her anında Chelsea’nin üzerinde.

City, rakibini tamamen sürklase etti. Chelsea 20li dakikalardaki baskısı ve maç sonundaki beraberlik umutlu yüklenmeleri dışında maça hiçbir zaman hakim olamadı. Topla oynama yüzdeleri de bunu birebir yansıtıyor. City topu öylesine ayağında dolaştırmadı; bu topları etkili şekilde rakip kaleye yöneltti ve böylece Chelsea’ye hızlı hücum şansı da tanımadı. Topa sahip olmadaki yüksek oranını şut sayısına dökmeyi başardı ve ataklarını top kaybı yapmadan sonuca erdirerek rakibine kontraatak ile savunma arkasına uzun topla pozisyon yaratma olanağı da vermedi. Guardiola ve oyuncularının geçen sene yenemedikleri Chelsea’yi mağlup etmek için başarması gereken de buydu.

city 6

City etkileyici biçimde üçüncü bölgede bulundu ve tam 25 kez rakibinin ceza sahasına girdi. Bu anlamlı oran, rakip kalenin kuşatılması kadar kendi sahasında kontra pozisyon yeme ihtimalinin azalması için de büyük önem taşıyordu. Topa sahip olduğunuzda onu ne kadar rakip kale sahasına sokabilir ve gol olsun olmasın pozisyonu bitirebilirseniz, rakibinizin hızlı hücumla savunmanızı dengesiz yakalamasını engellemiş olursunuz. Bu maçı açan anahtar, bu anlayışın başarılı uygulanışında saklı.

city 7

Şutla bitirilen atak oranı tam da bu yüzden önemli. Topu bırakıp kontraya çıkmayı planlayan rakibe karşı bu fırsatı, atağı şutla bitirerek elinden almış olursunuz.

city 8City 99 atağının 15ini şutla sonuçlandırmış. Chelsea ise 22 kontraataktan sadece birini. Chelsea kalktığı hızlı hücumların nerdeyse hepsinde başarısız oldu.
city 9Chelsea kilit pasları, çoğunlukla kendi yarı sahasından.

City, Chelsea karşısında özellikle kendi kale çevresini çok yüksek konsantrasyonla korudu. Maç sonu açıklamalarında Pep Guardiola’nın da belirttiği gibi kaleden 40 metre uzakta oynarken Morata, Hazard, Willian gibi oyuncuların savunması kolay değildi. Fakat Chelseali oyuncular duran toplar kazanarak kurdukları baskıyla City sahasına yerleştiklerinde de son paslarının çoğu Cityli oyuncular tarafından engellendi. Manchester ekibinin bu maçı kazanması için yaratıcı hücum etmesi gerekliliği kadar savunmasında da hataya yer bırakmaması lazımdı. Aslında bu maç City, savunmasını iyi kotararak maçı kazandı. Chelsea hızlı hücumları riskini de, ataklarını şutla nihayetlendirmeyi başararak en aza indirdi.

city 11City, Chelseali savunma ve orta oyuncularına sezon ortalamalarından çok daha fazla top kaybı yaptırdı. Kante’nin 9 top kaybı dikkat çekici.

Bunlar özellikle sol kanatta anlamlı fark yaratacak derecede çoğunlukta. Guardiola De Bruyne, Sterling ve David Silva’yla Chelsea’yi köşeye sıkıştırmış.

city 10

city 12

Savunmaya geçiş pozisyonu

city 13

Maçta belirleyici etken Manchester City’nin savunma konsantrasyonuydu. Guardiola’nın her zaman söylediği gibi aslında hücum ederken bile savunmanın düşünülmesi gerekiyor. Stoperleriniz dahi yarı saha çizgisine basarak oynadığında kaleyle kalan boşluğu kapatmak için henüz hücuma çıkarken savunmada kaybedilen top ihtimaline karşı dublaj yapabilecek pozisyonu kaybetmemek gerekiyor. Bu maç City, Chelsea’ye bu hızlı hücum şansını tanımadı. Gerek savunmaya geçişte doğru pozisyon alınışı gerekse hücumlarını top kaybı yapmadan sonuçlandırabilmesi, Guardiola’nın ekibine deplasman galibiyetini getirdi.

Chelsea ne yapamadı?

city 14

Manchester City, soldan Eden Hazard’ın City tandemi ve Fernandinho arasında kalacak boş alana dribling yapmasını engelledi. Fernandinho ile savunma arası mesafe korunarak Chelsea’nin hücum yapmayı deneyeceği alan kapatıldı. Bunun yanında sol bekte Mendy’nin yokluğunda Conte burdaki ‘alışkanlık gediği’ni zorlayıp oyuncularına Delph’in üstüne oynamalarını söylemiştir. Ancak Conte bu plandan istediği verimi elde edemedi. Chelsea daha fazla kullanmak istediği sağ taraftan da başarı kaydedemedi. Chelsea orta sahası savunmada birbirine oldukça yakın durarak ortayı kapatırken City, o bölgeden kaçınarak kendine kanatlardan alanlar yarattı.

Şampiyonluk yolunda

city 15

Sezona müthiş bir başlangıç yapan Manchester City, geçen sezondan üstüne koyarak ilerlediğini geçen sezon mağlup edemediği Chelsea’yi deplasmanda sürklase ederek gösterdi. City böylece şampiyonluk yarışında ne kadar güçlü olduğunu ilan ederken Manchester United ve Tottenham’a da gözdağı verdi.

logoinstat

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.