Euro 2016 ve Rusya Milli Takımı

rusya milli takimi 3

Rusya, EURO 2016 Fransa’ya düşük beklentilerle gelen takımlardan biri. Kimse onlardan üst turlarda kendilerini göstermelerini beklemiyor. Diğer yandan unutmamakta fayda var ki 8 sene önce takımın başında Guus Hiddink’in olduğu dönemde de EURO 2008 başlarken yine benzer bir konumdaydılar. Pavlyuchenko’lu, Zhirkov’lu, Arshavin’li, Akinfeev’li o takım 2008 Avrupa şampiyonasında yarı finale kadar ulaşmayı başarmıştı. O kadronun birçok genç ismi Fransa’da takımın tecrübeli oyuncuları olarak yer alacaklar.

Şüphesiz ki Rusya’nın EURO 2016’daki en büyük kozu da zaten takımın tecrübesi olacak. 29 yaş ortalamalı bir takımla Fransa’ya gelecek olan Rusya milli takımı, turnuvanın İrlanda’dan sonraki en yaşlı takımı olacak. Bu yaşlı takımı ise 44 yaşındaki genç teknik adam Leonid Slutsky çalıştıracak. Slutsky’nin Rusya’sının 2008’deki benzer bir sürpriz gerçekleştirebilmesi için İngiltere, Galler ve Slovakya gibi tehlikeli takımların bulunduğu B grubunda fark yaratması gerekecek.

Kilit Oyuncular

rusya milli takimi 4

EURO 2016’da Rusya milli takımının kilit oyuncularının başında şüphesiz ki hepimizin artık Rusya’nın kalesinde görmeye alıştığımız Igor Akinfeev gelecek. Kaleyi bir CSKA’lıya emanet eden Rus milli takımının orta sahası ve ileri ucuna iki Zenit’li yıldız liderlik edecek. Bu isimler Oleg Shatov ve Artem Dzyuba olacak.

Teknik Direktör: Leonid Slutsky

rusya milli takimi 5

Rusya milli takımının genç teknik direktörü Leonid Slutsky aynı zamanda Rusya Ligi’nin güçlü ekiplerinden CSKA Moskova’yı da çalıştırıyor. 44 yaşındaki teknik adam ön elemelerin sonuna dört maç kala altı maçta yalnızca sekiz puan toplayabilen Fabio Capello’nun yerini almış ve kalan dört maçın tamamını kazanarak Rusya’nın Fransa uçak biletlerini ayırtmıştı. Bu durumda her ne kadar gruptaki zayıf rakiplerin de büyük etkisi olsa da Slutsky’nin Rusya’ya yeniden bir kazanma alışkanlığı getirdiğini de kabul etmek gerek.

Ön elemeler

rusya milli takimi

Kaynak: Wikipedia

Avrupa kupaları başarıları

rusya milli takimi 2

Avrupa şampiyonalarına tarihinde dördüncü kez katılacak olan Rusya milli takımının en büyük başarısı EURO 2008’de oynadıkları yarı final. Rusya 2008’de turnuvaya yarı finalde şampiyon İspanya’ya 3-0 yenilerek veda etmişti.

Artıları

Çok sayıda tecrübeli oyuncuya sahip olmaları, savunma disiplinleri

Eksileri

Rusya dışında oynayan yalnızca tek bir oyuncuya sahip olmaları, takımın yüksek yaş ortalaması

Diziliş

Rus teknik adam Leonid Slutsky, ülkesinin takımını 4-2-3-1 dizilişiyle oynatmayı tercih ediyor.

Kadro

rusya milli takimi 7

Kaleciler: Igor Akinfeev, Yuri Lodygin, Guilherme

Savunma: Aleksei Berezutski, Vasili Berezutski, Sergei Ignashevich, Dmitri Kombarov, Roman Neustadter, Georgi Schennikov, Roman Shishkin, Igor Smolnikov

Orta saha: Igor Denisov, Dmitri Torbinski, Aleksandr Golovin, Denis Glushakov, Oleg Ivanov, Pavel Mamaev, Aleksandr Samedov, Oleg Shatov, Roman Shirokov

Forvet: Artem Dzyuba, Aleksandr Kokorin, Fedor Smolov

Muhtemel 11

Akinfeev, Smolnikov-Ignashevich-Berezutski-Schennikov, Golovin-Denisov, Smolov-Shatov-Kokorin, Dzyuba

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş