Fenerbahçe – Başakşehir maç analizi

fenerbahce-basaksiehir-seo-640

Fenerbahçe, kendi evinde zorlu rakibi Başakşehir ile karşılaştı. Kötü gidişi değiştirmek adına önemli olan maçta Fenerbahçe, Başakşehir’e son dakika golü ile 2-3 yenildi.

Resmi iş ortağımız InStat’ın Futbol Akademi ile paylaşmış olduğu veriler doğrultusunda maçı analiz etmeye gayret edeceğiz.

Saha içi pozisyonlar

fenerbahce- basaksehir

Fenerbahçe’de iki bek oyuncunun da orta sahanın önünde olmaları bir artı gibi gözükse de özellikle ileri uçtaki Soldado’nun yanlızlığını gözler önüne seren bir grafikle karşı karşıyayız. Taraftarlar arasında da sık sık dillendirilen orta ikilinin öne oynama problemi sanki bu tabloda da bir kere daha karşımıza çıkıyor, hem Ozan hem Josef orta sahadalar. Aşağıda da tüm saha içi aksiyonlarını görüyoruz (Top çalma, pas, şut, ikili mücadele vs.); 3. bölge kullanımları çok sınırlı.

fenerbahce - basaksehir

Başakşehir’de ise orta alanı kalabalık tutma esasında olduklarını görebiliyoruz. Birbirlerine daha yakınlar.

Topla oynama oranları

fenerbahce - basaksehir

İlk yarıda Fenerbahçe topla daha fazla oynamış görünse de etkili olmaktan uzaktı. Başakşehir ise özelliklerakip 2-2-‘lik eşitliği yakaladığı 77. dakika sonrasında topla oynamaya başlayan, zaman zaman da pozisyonlar üzeren bir kimliğe büründü.

Pas oranları

fenerbahce - basaksehir

Fenerbahçe, Başakşehir’e oranla daha fazla pas yapan takım oldu. İki takım da öne pas yapma oranları %64-66 aralığında, birbirine yakın oldu. Fenerbahçe ceza alanına 50 pas sokarken %44 isabet sağlayabildi. Başakşehir de 18 topta 8 isabet sağlayarak yine aynı oranı tutturdu.

Kilit pas sayılarında da Fenerbahçe’nin üstünlüğü bulunuyor, 14 kilit pasta 8 isabet sağlarken Başakşehir 4 kilit pasta 2 isabet sağladı.

fenerbahce - basaksehir

Screen Shot 2017-09-10 at 13.29.23

Fenerbahçe pas verilerinde önde gözükmesine rağmen çok önemli olduğunu düşündüğüm bir veriyi paylaşmak gerektiğini düşünüyorum; InStat dakika başı pas ve aksiyon hesabı yaparak takımların ne kadar hızlı hareket ettikleri ile ilgili bize bir veri sağlıyor;

fenerbahce - basaksehir

Hem pas hızında hem de takımın her türlü atak aksiyonunun sayıldığı “attacking actions” rakamların Başakşehir daha önde. Daha hızlı hareket eden, daha hızlı düşünen bir takım.

Başakşehir’in 2. golü

Fenerbahçe, Avrupa macerasında ve ligin ilk haftalarında kalesinde çok gol gören bir ekip durumunda. Bunun birçok nedeni olsa da konsantrasyonun çok önemli bir yer teşkil ettiğini düşünüyorum. Fenerbahçe, yediği ikinci golde bir duran topta kendi sol kanadının tamamen boş bırakmış durumda. Bana göre işin can anlıcı kısmı, bu pozisyonda topu kullanacak oyuncunun önüne geçip atışı geciktirecek, belki de sarı kart görecek bir oyuncunun olmaması. Takımda reaksiyon problemi gözüküyor.

fenerbahce-basaksehir

Neto

Yeni transferlerden Neto’ya değinmek gerek. Daha ilk maçını oynamasına rağmen pozsiyon bilgisi, topla oynama becerisi, müdahalelerindeki başarılı performansı ile olumlu bir görüntü verdi. 68 pasta 66 isabet sağladı. 8 hava topunun 7’sini kazandı. 6 ikili müsadelenin 5’inde galip ayrıldı.

fenerbahce - basaksehir

fenerbahce - basaksehir Neto

Son söz

Fenerbahçe, zaman zaman doğruları yapmaya çalışan ancak henüz ortaya bir takım oyunu çıkartamamış bir ekip görünümünde. Önlerindeki Beşiktaş maçı durumu daha da kötüleştirebilir, ya da yeni bir özgüven maçı olarak da görülebilir.

Başakşehir ise zaten beli doğruları yapan, yeni transferlerle çıtayı yükselten bir ekip. Avrupa kupası öncesi bu galibiyet onlar için önemli bir moral oldu.

logoinstat

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş