Fenerbahçe’nin Hücum Organizasyonu Üzerine

fener1

Fenerbahçe, transfer döneminin flaş takımı olarak lige başladı. Yeni transferlerin bir “takım” oluşturması için zamana ihtiyacı olan Fenerbahçe, sezonun ilk lig maçında Eskişehirspor’u 2-0 yendi.  Geçtiğimiz sezona göre oyun anlayışında ciddi farklılıklar yaşayan Fenerbahçe’nin tam olarak istediği oyunu sahaya yansıttığını söylemek doğru olmayabilir. Ancak özellikle kendi evinde kağıt üzerinde nispeten “zayıf” rakiplere karşı cezayı keseceğinin sinyallerini verdi.

Öncelikle ilk 11’lere bir göz atalım;

fb11

4-4-2 olarak sahaya dizilmeyi planlayan Fenerbahçe’de Diego’nun sol kanatta yer alması en büyük soru işareti idi belkide. Nitekim maç başladığında Diego’nun çokça alan değiştirdiğini gördük.

Aşağıda birkaç pozisyon analizi ile Fenerbahçe’nin ofansif anlamda yaptıklarına bakalım;

İlk gol öncesi; Nani sağ kanattan içeri doğru dripling’e başlıyor. Diego ceza sahası yayının önünde top istiyor. Bu noktada takımın sol önü tamamen boş.

fb1

Diego ve Nani, topla ilişiği üst düzeyde oyuncular. Dar alanda ikiye birleri bu sezon sıklıkla göreceğiz diye düşünüyorum. bu ikiye birler, topu öne veya uygun alana aktarmak için bir çözüm olabilir. Bu pozisyonda da Diego kaleye sırtı dönük kalıyor, Nani’ye servis yapıyor. Nani de, belki de hareketlenmekte geç kalmış Hasan Ali’yi hareketlendirmek istercesine bomboş olan sol ön bölgeye pası aktarıyor.

Topun sol kanada aktarılmasıyla atak olgunlaşıyor. Ceza sahasına doğru 5 Fenerbahçeli oyuncunun hareketlendiğini görüyoruz.

fb3

Hasan Ali ortasını yaptığında Fenerbahçeli oyuncular ceza sahası içinde pozisyon almış durumdalar. Nani, ceza sahası yayının içinde belki de sekecek topu bekliyor. Bir alt karede de Meireles ve Şener’in sekecek top için hamle yaptığını görüyoruz. Fenerbahçe 8 oyuncu ile hücumda ve golü buluyor.

fb4

fb5

Hemen ardından ikinci gol öncesi; Fenerbahçe rakibi karşılıyor. Dörtlü orta sahanın doğru pozisyon aldığını görüyoruz. Sow’un yaptığı prese Josef de eşlik edince Fenerbahçe topu kazanıyor.

fb9

Topu kapan Souza topu Diego’ya aktarıyor. Atağın gelişiminde Diego’nun kişisel becerisi, Fernandao’nun da doğru koşusu ve net gol vuruşu ile 2. gol geliyor.

fb10

Son olarak da maçın başındaki bir poziyona bakalım. Diego, topu sırtı kaleye dönük oyunu çok iyi bilen Fernandao’ya atarken ona doğru da sprint atıyor. Hasan Ali’nin Diego’nun boşalttığı alana yöneldiğini görüyoruz.

fb6

Fernandao, kendisine doğru hareketlenen Diego’nun önüne topu “tip” liyor ve ceza sahası koşusunu yapıyor. Yine bir “ikiye bir” örneği. Savunma oyuncusu, hücum oyuncusunun hareketine göre hareket ettiği için bu oyunlar sıkıntı yaşatabiliyor. Diego yine tek oynayıp topu Fernandao’nun önüne bırakıyor, ceza sahasına koşusuna devam ediyor. Devamlılık önemli. pozisyon gol ile sonuçlanmasa da önemli bir tehlike oluşturuluyor.

fb7

fb8 İlk yarı sonunda 2 gol bulan Fenerbahçe, ikinci yarı rakibin de 10 kişi kalmasıyla rölanti bir oyunla maçı kazanıyor. Henüz “takım” olmak adına alınacak çok yol var. Zaman içinde kişisel performansların da artışı ile nasıl bir takım oluşacağını hep beraber göreceğiz.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş