Fenerbahçe’de Meireles’in Önemi

Meireles, Türkiye macerasına Avrupa futbolunu takip eden ortalama bir seyircinin bilebileceği, etiketi güçlü bir oyuncu olarak geldi. Ancak özellikle üst üste gördüğü kırmızı kartlar ve bu kartlara verdiği tepkilerin de etkisi ile kendi taraftarından dahi tepki topladı. Bu durum taraftarın gözünde Meireles’in performansına da yansımış olarak görüldü.

Peki Meireles gerçekten istenileni veremedi mi? Ve ya istenilen ne?

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki bu yazı kimseyi aklama yazısı değil. Yaratılan veya oluşan algından çok, gerçekler üzerinden ilerlemeyi tercih edip son maç özelinde Meireles’in neler yaptığını irdeleyelim;

Aşağıdaki görüntüde Meireles’in boş gördüğü alana, öne doğru hareketini görüyoruz. Caner doğru zamanlama ile topu Meireles ile buluşturuyor.

Untitled

Devamında topun üzerinden atlayıp 3. bölgeye, boş gördüğü alana koşusuna devam ediyor. Orta saha oyuncularının gol bölgesine yapacağı koşuların önemine belki de en önemli örneklerden biri bu pozisyon. Rakip savunmanın önlem alacağı ileri uç oyuncularına alternatif orta saha oyuncuları yaratan takımlar savunma dengesini bozmak adına önemli bir adım atmış oluyorlar. Meireles’ten ders niteliğinde bir ofans koşusu, devamlılığı.

Untitled2

Bir başka pozisyonda yine Meireles soldan topla buluşan Kuyt’a doğru bir koşu yapıp top istiyor. Burada amaç illa topu almak değil elbet, Meireles’in rakip savunma oyuncusunu da beraberinde taşıması arkadaki Sow’a boş alan açıyor. Belki maç anında farkedilmeyip çok önemli görülmese de, bu koşunun golün olmasındaki en önemli etkenlerden biri olarak görüyorum.

Untitled3

Fenerbahçe’nin bir diğer golünde de Sow gol vuruşunu yaparken Meireles yaklaşık 15 metrelik bir sprint ile hemen penaltı noktası civarlarına geliyor, sekebilecek muhtemel bir topu tamamlamak adına çok doğru bir hareket. İstek, konsantrasyon, fiziki yeterlilik, atletizm ile birleşiyor.

Untitled4

Çok fazla santrafor ile oynamanın çok fazla gol atılabilir demek olmadığını bir kere daha vurgulamak isterim. Takım olarak, bir blok halinde ileri çıkmak, topsuz koşular yapmak, dolayısı ile boş alanlar yaratmaya çalışmak gibi birçok faktör bir takımın gol bulmasında rol oynuyor.

Fenerbahçe için de mental ve fiziki olarak iyi hazırlanmış bir Meireles’in yerinin garanti olduğunu düşünüyorum.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş