Fenerbahçe’nin Forveti Meier Olabilir mi?

Ligimizde var olan yabancı sınırlaması kuralında reforma gidilmesiyle, maliyeti düşük yabancı futbolculara yönelebilecek kulüplerden  biri de Fenerbahçe.

Hem takımın değişkenlik gösteren varyasyonlarına, hem de agresif futboluna uyum sağlayacağını düşündüğümüz bir oyuncu olan Alexander Meier’i inceledik.

Meier, Bundesliga’da çıktığı 225 maçta toplam 69 gol attı. Bu sezon Eintracht Frankfurt takımının adeta can simidi olan ve 16 maçta attığı 13 golle gol krallığında zirvede bulunan Meier, Bundesliga için ileri sayılabilecek yaşına rağmen(31) ligde çoğu genç ve kaliteli olan forvetleri geride bırakmış durumda.

Meier’in bu başarısında Thomas Schaaf’ın oynattığı futbolu da biraz irdelemek lazım. Meier, Frankfurt’un oynadığı değişken yapı üzerinden kalitesini kanıtlamış bir futbolcu. Daha derinleştirirsek; hücumda 4-4-2 futbolu oynayıp savunmada 4-5-1 dizilişine geçen bir takımdan bahsediyoruz. Hücumda bir forvet görevini yerine getiren Meier savunma futbolunda ise forvet arkasına geçerek alan daraltma ve pres yapma görevini yapıyor. Yaşının getirdiği olgunluk ve sınırlı yeteneğine rağmen müthiş bir profesyonel olduğunu bir kez daha kanıtladı.

İlk 3 haftada sakatlığı ve formsuzluğu yüzünden ilk maçta 22 dakika, 2.maçta kadro dışı ve 3.maçta ise 34 dakika sahada kaldı. Ve 4.haftadan itibaren müthiş bir istikrar yakalayarak 14 maçın tamamında 90 dakika sahada kaldı ve 13 gol 1 asistle yıldızlaştı.

Untitled

Meier’in hakkında özellikle belirtmek istediğim bir şey var ki; Meier’in asıl pozisyonu forvet arkası.

Untitled2

Aklınıza ‘Madem bir forvet arkası, nasıl 1 asist yapabilmiş’ diye bir soru gelebilir. Şöyle cevaplayalım;

Asıl pozisyonunda savunma yaparken oynuyor, hücumda ise son vuruşu yapabileceği boş alanları kullanıyor, ekstra pas için geride dolaşmıyor ve hep kaleye yakın oynuyor. Meier 1,96’lık fiziğine rağmen top tekniği yüksek bir pasör, mükemmel bir bitirici ve hava topları üstünlüğünden dolayı bir hedef adam rollerine sahip, donanımlı bir hücum oyuncusu. Fakat forvet özelliğinden de faydalanmak isteyen Schaaf, her iki varyasyonu Meier’in üzerinden oynatıyor.

Meier’in genel anlamda oyun içi durumlarını özetleyen bir analiz yapacak olursak, önce savunmadaki işlevine bir bakalım.

fb99

Top rakipteyken bir ofansif orta saha oyuncusu gibi savunma anlayışı sergileyip top servisi yapabiliyor.

Şimdi de hücumdaki işlevine bir göz atacak olursak;

fb101

Meier burada takımın santraforu olarak en uçtaki ismi. Sağ kanattan gelişen atakta Meier, hem altıpasa deplase olup beraberindeki savunmacıyı ön direğe çekerken aynı zamanda ceza sahası dışındaki iki arkadaşına alan açıyor.

fb103

Burada Meier fizik avantajını da kullanarak kafa ile golü atıyor.

Bu görsel analizden sonra ligimizin iki golcüsü ile ufak bir karşılaştırma yapalım;

Untitled4

 

Meier, uzun boyu ile hava toplarındaki üstünlüğünü istatistiklere de taşıyor, neredeyse çıktığı iki hava topundan birini almış. Şut istatistiğinde de Burak ve Sow’dan önde görünüyor. Gol pozisyonun girme konusunda Burak ve Sow’a göre daha kısır gibi görünse de girdiği daha az sayıdaki pozisyonu gole çevirme oranı diğer iki golcüden çok daha yüksek; n3.92 pozisyondan birini gol yapmış. Son vuruşlarda daha becerikli denebilir.

Meier, Bundesliga’da uzun yıllardır top oynayan bir isim. Fizik ve kalite olarak Türkiye’de çok rahatlıkla oynayabilecek bir isim. Güncel piyasa değeri 3 milyon € olan Meier ile Spartak Moskova da ilgileniyor.

Fenerbahçe ise yetenekli bazlı değil de sisteme uygun bir oyuncu isterse bu, Meier olabilir. Çünkü hem maliyeti düşük hem oyun felsefesine yatkın oyunculardan.

Frankfurt cephesi satmaya pek sıcak bakmasa da cazip bir teklifi düşüneceklerdir. Hem Avrupa’yı hedefleyen bir takım oldukları için kaynak arayışındalar hem de takımı gençleştirme çabası içindeler. Bu arada şunu atlamayalım. Meier hem tek forvetli sistemde, hem de çift forvetli sistemde oynayabilen bir oyuncu olduğu için sadece Fenerbahçe’de değil ligimizdeki birçok  takım için uygun olabilir.

                                 Kaynaklar: www.transfermarkt.com.tr-www.bundesliga.com

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş