Football Manager için oyuncu gözlemciliği

footballmanager2017
Bildiğiniz üzere Sports Interactive’in Football Manager oyunu çok büyük ve iyi araştırılarak oluşturulan bir veri tabanına sahip ve diğer özelliklerinden bağımsız sadece bu bile oyunu oldukça cazip hale getiriyor. Öyle ki, futbol severler için vazgeçilmezlerden biri haline gelen oyunu zaman zaman profesyoneller de kullanıyor.

Geçtiğimiz günlerde Four Four Two’dan Joe Brewin, Football Manager araştırma asistanı Stephan Davidson ile işin mutfağına dair  bir röportaj gerçekleştirdi ve biz de bazı önemli noktaları sizler için Türkçeleştirdik.


link İLGİLİ YAZI   Football Manager 3015 oynamak ister miydiniz? Sizler için oynadık.


Merhaba Stephen. Bizimle olduğun için teşekkürler. FM 17’de bizim de gözlerimizi yaşartan bir durum olarak 2.500’den fazla oynanabilir kulüp var. Allah aşkına tüm bu oyuncuların oyunda bulunmasını ve çoğunun özelliklerinin doğru olmasını nasıl sağlıyorsunuz?

Temel sistem dünya genelinde bulunan scoutlara dayanıyor. 6 tane araştırmacı var onların altında bir ülkeye ya da lige fokuslanan 100 tane baş araştırmacı var. Onların da altında yaklaşık 1000 tane asistan araştırmacı var – biraz daha değişken bir sayı çünkü onlar kalıcı değil ve sürekli değişebiliyor – ve onların görevi de bir ya da iki kulübü incelemek.

Örneğin, ben bütünüyle araştırmacı olarak çalıştığımdan piramidin en üstünde olsam da kulübüm Yeovil Town’a bakarak onların işini de yapmış oluyorum. Bu işi yaparken görevim genç takımlar da dahil takımı mümkün olabildiğince çok izlemek ve takım için gerekli bilgilerin oluşumunu sağlamak. Bu kulübü kendi takımlarını çok seven diğer taraftarlar gibi takip ediyorum ve bunun güzel tarafı bu tarz taraftarlar çok bilgili oluyor.  Bu araştırmaya bağlılık ve adanmışlıkla bundan istifade etmeye çalışıyoruz.

Yeovil bir oyuncu aldığında ben onun kontrat bilgilerini güncellerim ve ardından interneti ve diğer kulüp forumlarını inceleyerek oyuncu hakkında daha fazla bilgi toplamaya çalışırım. Daha sonra her şeyin güncel olmasını sağlamak adına oyuncunun profiline bakarım. Mesela, Lowestoft Town’da bir dönem kiralık olarak oynadıysa ve iki maç kaçırdıysa bu bilgiyi profiline ekleyerek güncellerim. Sonuç olarak oyuncunun tam doğru olarak bir temsilini istiyoruz biz.

Yıl içerisinde iki ya da üç defa kulüpler ve oyuncularla ilgili biriken bilgileri güncellemek için asistan araştırmacalara gittiğimiz süreçler oluyor. Mesela, oyunun çıkış tarihine  ya da transfer güncellemesine yakın bir zamanda piramidin üstünde bulunan ve bir ülkedeki kulüplere bakan baş araştırmacılara gidip her şeyin yolunda olduğundan emin oluyoruz. Bir araştırmacı çok uçarı oldu ve kulüp ve oyuncularla ilgili olarak  değerleri çok yukarıya mı çekti? O zaman bir sonraki iş kulüplerle ilgili değerlendirme yapmak oluyor – mesela Yeovil kendi liginde nasıl, ya da geçen seneki başarısından sonra Leicester.

Baş araştırmacı oyuncular ve takımlar bakımından bir ülke konusunda tatmin olduğunda hava durumu ve vergi sistemi gibi diğer ince detaylar giriyor işin içine. Daha sonra bu bilgileri bize paslıyorlar. Biz de o liglerin genel olarak dünyada yeri ve o skaladaki diğer ülkelerle durumunun ne olduğu gibi konuları daha derinden inceliyoruz.

Temel olarak bu kademeli bir süreç. Biz kusursuz olduğunu ya da söylediğimiz her şeyin kesinlikle doğru olduğunu söylemiyoruz: biz sadece olayları izliyor, gözlem yapıyor, kayıt ediyor ve sisteme giriyoruz. Eğer bir şeyler doğru değilse bu düzeltilebilir. Eğer Premier Lig kalitesinde bir kanat oyuncusu olarak potansiyellendirilen bir oyuncunun sahada iyi performans sergileyemediğini görürsek onun özelliklerini gerçeğe uygun olarak ayarlayabiliyoruz.

football-manager-2017-five-essential-new-features
O zaman pek az kişinin sahip olduğu bir bilgi dağarcığına sahip olmalısınız…

Her şeyin önemli olarak görüldüğü noktaya geldiniz, evet. Oyunu burada çalışmadan önce de oynayan biri olarak şöyle diyorum : her şey önemli. Mesela Boreham Wood’da oynayan 17 yaşında bir oyuncunun adı yanlış yazılmışsa bu beni rahatsız eder. Bu, Rooney’nin milli takımda çıktığı maç sayılarının doğru yazılması kadar önemli olmalı.

İşte güzel bir örnek : Cebelitarık ligini en baştan siz kendiniz oyuna eklediniz. Bu süreç nasıl işledi?

Cebelitarık liglerine baktığımızda hiç bir bilgiye sahip olmadığımızı fark ettik ve daha sonra ben gidip temel şeyler üzerine çalıştım. Oyuncuların kariyerlerine ait bazı bilgiler ile zaten veri tabanında bir takım bilgiler olduğunu gördük.

Daha sonra bir çok kontağa geçerek, insanlarla konuşarak ve Cebelitarık’tan oyunu oynayan ve forumumuza yazılar yazanları da hesaba katarak kulüpleri eklemeye geldi sıra. Bu sayede piramidin üst kısmındaki bazı şeylere de erişmiş olduk ve böylece daha detaylı bilgiler oluşturmuş olduk.

O zamanlar Cebelitarıktaki baş araştırmacımız ülkesinde en üst ligde oynayan Julian Fortuna adında bir kaleciydi. O ve arkadaşları bize bir çok bilgi verdi – ki hala da devam ediyor. Bu yaklaşık olarak Cebelitarık’ın yönetim organları tarafından da tanındığı ve böylece artık kulüplerini de oyuna tanıtmanın zamanı geldiği dönemlerdi. Resmi formalar ve amblemler üretebilmek, oyuncular hakkında daha fazla resmi bilgiler elde edebilmek için Cebelitarık Futbol Federasyonu ile birlikte çalıştık.

Her gün küçük parçaların toplandığı bir süreç diye tanımlayabiliriz bu süreci. Yıl sonu geliyor ve bakıyoruz ki bir sürü bilgi toplamışız. Süreç konusunda hala rötuşlar yapıyoruz ve hep yeni araştırmacılar alıyoruz – bunlar sıklıkla sadece oyunu oynayanlar oluyor. Bize oyundaki bugları ve yanlış yaptığımız şeyleri bildiriyorlar ve bir zaman sonra onların ligi daha iyi hale getirmekle ve çok daha fazla yardım etmekle ilgilendiklerini görüyorum. İşte bu şekilde tüketiciler işbirlikçimiz oluyor.

Cebelitarık küçük bir yer – erkek futbolunda iki lig için sadece bir tane sahaları var. Aynı sahada oynayan bir alt yaş ligleri ve bir de bayan futbol ligleri var. Bana ligin fikstürünü gönderiyorlar ve bu gerçekten hayret edilesi bir şey.

football-manager-2017-1471453225847
O zaman araştırmacılarınızla aranızda büyük bir güven olgusu var, değil mi? Amirleri olarak siz bile onların coşkunluğunu ve verimliliğini mükemmel derecede denetleyemezsiniz…

Bir dereceye kadar insanlara güvenmek zorundayız ancak verilerin denetiminin yapıldığı bir sistem olduğu için denge gayet iyi diyebilirim. Aynı zamanda biliyorsunuz ki oyunu oynayan milyonlarca insan var ve eğer birileri asıl değerinin üstünde veya altındaysa ya da yanlış bir şeyler varsa insanlar bunları dile getirmekten çekinmiyor.

Araştırmacılarımız genellikle bize oyunla ilgili problemleri bildiren ya da bizimle benzer diyaloglar yaşayan ve ardından sonunda onlardan bu işi yapmalarını istediğimiz ya da gönüllü olarak zamanlarını harcayan insanlar oluyor. Forumlarımıza bakarsanız insanların ne kadar üzüldüklerini ve bu tarz olayları ne kadar önemsediklerini görebilirsiniz. O yüzden bu herkesin bir şeylerin yanlış olmaması için elinden geleni yaptığı anlamına geliyor.

Oyundaki her oyuncu birileri tarafından izleniyor mu?

Umudumuz bu yönde. Eğer bu zamana kadar izlenmemişse de yakında izlenmesini hedefliyoruz. Bazen daha önce hiç bilmediğiniz ve şimdilerde transfer olan bir oyuncuyu duyarsınız – belki de araştırmacılarımızın maçları izleme şansının olmadığı bir ülkede deneme maçlarına çıkmıştır ya da oynamıştır. Oyuncunun bir özelliği yoksa elde edilen bilgiler ve veriler doğrultusunda oyuncu için sistem tarafından bir profilin yaratıldığı bir düzeneğimiz de var. Veri tabanındaki her oyuncu izlenmiştir demeyeceğim ancak bizim scout ettiğimiz seviyede futbol oynarsa amaç bu olacaktır. Yapabileceğimiz en bütün profili yapmak için izleriz.

Kaynak : Four Four Two

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş