Endüstri Kolları ve Forma Sponsorluğu

Avrupa futbolunda kulüplerin yaptıkları forma sponsorlukları, profesyonel araştırma şirketleri tarafından inceleniyor ve ortaya çıkan veriler ışığında analiz edilip, rapor olarak sunuluyor. Bu raporlar, kulüplere gelir kalemlerindeki devamlılığı görme açısından önemli rakamlar sunmaktadır.

Geçen hafta dünyanın farklı noktalarında ofisi bulunan “Repucom” firması tarafından gönderilen 2014 – 2015 futbol sezonunu da kapsayan, Avrupa ülkelerinde futbol takımlarının forma sponsorluklarının sanayi kolları bazlı dağılımı ile ilgili verilerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Aşağıdaki grafikte 2005 yılından başlamak üzere, 2015 yılının bu dönemine kadar olan süreçte, farklı sanayi kollarının forma sponsorluklarındaki paylarını görebilirsiniz. Bu grafik, 2012 yılı ile beraber ulaşım, turizm, konaklama – 2013 yılı ile beraber de  otomobil sektörünün büyüyerek, forma sponsorluklarında paylarını arttırdığını göseriyor.

resim1

Juventus’un Jeep, Arsenal’in Fly Emirates ve Tottenham’ın AIA firmaları ile yaptıkları sponsorluklar farklı sektörlerin futbola bakış açısını ortaya koyan önemli örneklerdir.

resim2

Ülke bazlı değerlendirme yapıldığında ise;

  • Fransa – İspanya / Ulaşım, konaklama, turizm
  • İtalya / Otomobil
  • Almanya / Enerji
  • İngiltere – Hollanda / Finans, sigorta sektöründe forma sponsorluklarına öncülük yapmaktadır.

Buradan çıkarılan en önemli sonuç ülkelerin kendi kuvvetli oldukları sanayi kollarının, futbol takımlarına da aynı paralelde yatırım olarak dönmesidir.

Ülkemiz örneğinde ise bunun başarılı olarak yansımasının gerçekleşmediği görülmektedir. Bunun temel nedeni futbol yapımızın, tıpkı sanayi kollarında olduğu gibi , istikrarlı bir düzeyde hareket etmemesi olarak açıklanabilir.

Avrupa futbolunda bir diğer ilginç nokta ise, forma bazlı sponsorluklarda uluslararası ve ulusal markaların yatırım paylarıdır. Son 5 yıllık döneme bakıldığında, yapılan antlaşmaların;

% 60’ı Uluslararası markalar

% 40’ı Ulusal markalar tarafından yapılmaktadır.

Bu orana bağlı olarak ortaya çıkan sponsorluk harcamalarının % 75’i uluslararası markalar tarafından futbol kulüplerine sağlanmaktadır.

Son olarak ise, İngiltere özelinde forma sponsorluklarındaki grafiksel eğriyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu konuda belli bir istikrarı yakalayan Premier League ve takımları özellikle 2009 yılı itibariyle forma bazlı sponsorluk gelirlerinde yıllık olarak artış sağlamışlardır. Bunda Manchester United’ın yıllık 47 Milyon GBP’lik Chevrolet ve Manchester City’nin toplamda yıllık 80 Milyon GBP’yi bulan Etihad sözleşmeleri büyük pay sahibidir.

resim3

*Kaynak REPUCOM / Andre Haberla – Kaj Owen

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş