Futbol ve Saç Stilleri

Futbol sadece 90 dakika sahada olan biteni gözlemlemekten ibaret değil. Tutkudur, aşktır, maçtan sonra tüm kanallardaki yorumcuları takip etmektir, futbolcuların antrenman raporlarına günü gününe takımın resmi sitesinden bakmaktır, futbolcuların nasıl hayat sürdüğünü saç stiline kadar öğrenme isteği ve daha fazlasıdır.

Saçlar özellikle futbolcuların hayran kitlesini çok ciddi derecede etkileyebiliyor. İtalyan spor yazarı Luca Caioli Neymar’ı anlattığı “Dünya Futbolunun Yeni 10 Numarası” biyografisinde Robson De Souza namı diğer Robinho ile yaptığı röportajda, Robinho şöyle aktarıyor:

Beş yaşında olan ve futsal oynayan oğlum Robson Junior bana her gün, büyüdüğünde Neymar gibi olmak istediğini söylüyor. Bir gün antrenman maçından eve geldiğimde eşim Vivian, ‘Junior ne yaptı biliyor musun?’ dedi.

Endişeli bir şekilde;

ne yaptı?’ diye sordum.

Git kendin gör’ dedi.

Oğlumun odasına gittim ve onun, saçlarını ‘Neymar tarzı’ kestirdiğini gördüm. Yani mohikan tarzı. Bir fotoğrafını çekip Neymar’a gönderdim. Neymar beni aradı ve hiç konuşmadan gülmeye başladı.

“Çocukların böyle aptalca şeyleri senin yüzünden yaptığını söyledim ona.”

MLS’in 22 yıllık yakın bir tarihi bulunuyor ve her geçen gün kendini dünya futboluna tanıtmaya, dünyanın bir parçası olmaya devam ediyor. Taraftarlar artık “Football” kadar “Soccer” için de stadyumlara gidip keyfini çıkartıyorlar. Beckham ile başlayan yıldız akımı bugün Gerrard, Pirlo gibi büyük isimlere ulaşmış durumda. Tüm bunların yanında 22 yılda yeri geldi eğlenceli ve şaşırtıcı durumları da oldu. Az önce bahsettiğimiz futbolcuların saçları kilometrelerce uzaktaki MLS için de geçerli ve bugün bunları görmek için sizlere, MLS ALL TIME HAIRS XI’ı (MLS Tüm Zamanların Saçlar 11’i) sunuyorum.

TONY MEOLA

sac1

Kasey Keller, Tim Howard, Brad Guzan, Brad Friedel ile birlikte kıtanın tarihte görmüş en iyi beş kalecisinden biri olan Meola’nın bu isimlerden farkı, bir dönem sahip olduğu uzun saçlarıydı. Kariyeri boyunca MLS’i bırakmayıp, Avrupa’ya açılmayan Meola, bu saçları ile Panini’nin turnuva için hazırladığı çıkartmalarının gözdesiydi.

BREK SHEA

sac2

Avrupa’da tutunamayan mohikan olarak tanımlayabileceğimiz Brek Shea, Dallas’ta gösterdiği performans ile Ada’nın yolunu tuttu. Burada saçına daha çekidüzen versede sakatlıklardan forma şansı göremeyip kiralık olarak alt liglerde Birmingham ve Barnsley’de oynadı. Sorun saçlarını daha derli toplu yapmasında mıydı yoksa sakatlıklar gerçekten çok mu etkilemişti tartışmaları sürerken tek gerçek vardı: Brek Shea, CM, FM ve FIFA’da gösterdiği gelişimi bir türlü Avrupa’da gösteremedi ve tekrar MLS’in –Orlando City- yolunu tuttu. Ayrıca Brek Shea’nin Dallas’ta oynadığı bir dönem, saçını Batı Afrika’ya özgü geleneksel saç stili olan “cornrows” model –Allen Iverson tarzı- yaptığını da ekleyelim. Sorun gerçekten saçta mıydı?

STOPER: ALEXİ LALAS

sac3

Oynadığı dönemde saçı ve sakalıyla iz bırakan Lalas, MLS ve USMNT (ABD Erkek Milli Futbol Takımı) tarihinin bu alanda en ünlü kişilerinden. Öyle ki izleri hala devam ediyor. Mandatory ekibi sitesinde yayınladığı fotoşoplarda Lalas’ın saçları ile birlikte sakalını, Jermaine Jones’tan kaleci Howard’a, Michael Bradley’den Jozy Altidore’a kadar tüm ABD’li oyuncuların yüzüne monte etmişti.

STOPER: ABEL XAVİER

sac4

Gittiği her ülkenin gündemine futbolundan çok saçları ile giren Xavier, bunu kariyerinin kapanış perdesi olan MLS’ de de devam ettirdi. Sadece 21 maç forma giyebildiği 2007-2008 sezonunda Beckham’ın ilk sezonunda takım arkadaşı olan Xavier, ilginç saç stiliyle göze çarpmıştı.

SAĞ BEK: DE ANDRE YEDLİN

sac5

Milenyum’un çocuğu Yedlin eğer futbolcu olmasaydı büyük ihtimalle saç tasarımcısı olurdu. Bugüne kadar Seattle’da oynadığı iki sezonda sayısız saç stili deneyen oyuncu tıpkı Break Shea gibi Ada’nın yolunu tutunca belli bir saçta karar kıldı. Daha 22 yaşında olan oyuncu ilk sezonunda fazla forma şansı bulamasa da Break Shea’nin aksine Ada’da kalıcı olmak istiyor.

Peki bir Yedlin saçı hangi operasyonlardan geçer?

SOL KANAT: LANDON DONOVAN

sac6

London Donovan için özel bir köşe açmalıyız. “London Donovan’ın San Jose’de oynadığı yıllarda saçını sarıya boyattığını biliyor muydunuz?” Takip edenler dışında çoğunuzun cevabı “OHA YOK ARTIK” olacağını tahmin edebiliyorum. Leverkusen’dan SJ Earthquakes takımına kiralık gelen Donovan oynadığı 2001-2004 yılları arası saçı sarıydı ve bu saç onun tanınmasında etkili oldu, Donovan SJ’de parlayarak Los Angeles’ın yolunu tuttu ve şehrin en sevilen oyuncularından biri haline gelmeyi başardı.

ORTA SAHA: KYLE BECKERMAN

sac7

Yeşil sahalarda ender gördüğümüz rasta saçı ile hayranlarını kendine bağlayan Beckerman, bir rastafaryanizm meraklısı olduğunu her konuşmasında dile getirmekten çekinmiyor. Reggae müziğini ve kültürünü çok sevdiğini söylüyor. Beckerman rasta saçını beğenmeyen aile üyelerine de sahip. 2013 yılında MLS Soccer’dan Jeff Bradley’e verdiği röportajda şöyle diyor: “Saçlarım düğümlendiğinde annem onları kesmek istiyordu fakat şimdi sekiz yıl geçti artık rahat karşılıyor.” Beckerman ve rasta saçı hala Salt Lake’in gözdesi durumunda bulunuyor. İnsanlar onu ayrı, saçını ayrı seviyor.

ORTA SAHA: SEBASTİAN VELASQUEZ

sac8

Orta sahanın ortasında Beckerman’ın partnerini eski takım arkadaşı 24 yaşındaki Kolombiyalı Sebastian Velasquez olarak belirledim zira rasta ve rattail (Kuyruk) saç ikilisi oyun olarak neler çıkarır bilemeyiz ama estetik açıdan MLS tarihindeki en iyi ikili diyebiliriz. Velasquez New York City’de saçlarını biraz daha düzeltse bile Salt Lake kariyeri için saçları çok ayrı bir yere sahip.

SOL KANAT: DOMİNİC ODURO

sac9

 

Pizzayı çok sevdiğini ve bunun için kafasına pizza yaptırdığını söyleyen Oduro, bana göre şüphesiz listenin en çok dikkat çeken ismi konumunda. Bu pizza aşkını Chicago Fire’a attığı golünde kutlayan Oduro, gol sevincini ilginç bir şekilde pizzadan bir dilim alarak kutlamıştı. Sevdiklerine kafasında yer veren Oduro, geçtiğimiz senelerde ise Gana bayrağının yıldızını yaptırmıştı. Ayrıca bu sempatik tavırları ile Columbus Crew’in sevilen isimleri arasına girmeyi de başardı.

CARLOS VALDERRAMA

sac10

Yıllar geçer o saçlar unutulmaz. Kolombiya ve Dünya futbolunun efsane isimlerinden Valderrama’nın yolu da MLS’den geçti. Kariyerinin son yıllarında Miami Fusion, Tampa Bay Mutiny ve Colorado Rapids forması altında saçlarıyla birlikte MLS’in konuşulan büyük isimleri arasındaydı.

STEVEN LENHART

sac11

Lenhart 2011 yılında Columbus’dan SJ’ye geldi. Burada uzattığı sarı kıvırcık saçları ile taraftarın sevgilisi haline gelmeyi başardı. Attığı goller ve yaptığı asistlerde şüphesiz saçları ile ön planda oldu.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş