TAKTİKLER | Futbolda rakibi yönlendirme

Soccer formation tactics on a blackboard

Öncelikle futbolda en çok tartışılan konu başlıkları arasında yer alan ‘Rakibi Yönlendirme’ üzerinden yola çıkarak, bilgi ve düşüncelerimizi sizlerle paylaşmak istedik. Bazı teknik adamlar rakibin her durumda çizgiye doğru yönlendirilmesini savunurken, bazıları ise her durumda merkeze yönlendirmesi konusunda katı düşüncelere sahip. Türkiye Futbol Federasyonu antrenörlük kurslarında eğitim verilirken ise konunun işleyişi merkeze yönlendirme üzerinden gerçekleşiyor. Yönlendirmeler konusunda rakibin oyun anlayışı, oyuncu profilleri, bölgelerde ( 1. – 2. – 3. ) yapılan aksiyonlar ise oldukça önemli. Teknik ve taktik analiz yapılırken buna göre bir strateji belirlenmesinin ve müsabaka sırasında uygulanmasının daha doğru olacağını düşünüyoruz. Ayrıca savunma halinde ‘Baskı – Kademe – Destek’ prensiplerinin doğru şekilde uygulanması ve yapılan kaymalar bu konu üzerinde güçlü bir etkiye sahip. Örneklerle anlatmak istersek, oyunu sıklıkla kenar bölgeler üzerinden kurmak isteyen rakiplere karşı, savunma halindeyken bek oyuncularını merkeze doğru yönlendirerek çıkış opsiyonlarını kapatmak ve topa sahip olmayı hedeflemek sıklıkla uygulanan taktik stratejilerden birisidir.

Pekala 1. bölgede savunma yaparken rakibin hücumda görev alan kanat oyuncuları nasıl yönlendirilmeli? Sorusunu sıklıkla duyar gibiyiz. Öncelikle, rakip sağ ve sol kanat oyuncuların teknik profilleri, topa sahip olma durumunda neler yapıldığı, teknik analizlerle sorgulanmalı ve cevap aranmalıdır. Daha sonra buna göre bir strateji belirlenmesi ise oldukça önemlidir. Ters ayaklı oyuncuların merkeze yönlendirilmesi, savunma arkasına atılacak diyagonal paslar gibi dezavantajları beraberinde getirmesi örnek gösterilebilir. Bu konuda savunma prensiplerinin tam anlamıyla yerine getirilmesi, merkezden yeterli desteğin gelmesi ve çoğunluğun sağlanması önemlidir. Bu dezavantajlarla karşı karşıya kalmamak adına çizgiye yönlendirmenin ve rakibin zayıf ayağını kullanmasını sağlamanın daha net tercih olacağını düşünüyoruz.

Kısa ve net olarak;

Katı kurallardan vazgeçilmeli, yapılacak teknik – taktik analizlerin ışığında antrenman modelleri oluşturulmalı, rakibe göre bir strateji belirlenmeli ve uygulanmalıdır.

İlginiz için teşekkür ederiz.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş