Futbolun İmparatoru: Mendes

Yakın geçmiş ve günümüz futbolunun tabiri caiz ise “imparatoru” Jorge Mendes. Türkiye’de adı zaman zaman yüksek seslerle ifade edilmiş bir menajer.

Jorge Paulo Agostinho Mendes (Jorge Mendes) Portekizli futbolcu menajeri. Futbola arka planda ilk atılımı Portekiz Futbol Federasyonu ile oldu. Günümüz  futbolunda ismi herkesçe bilinen José Mourinho, Luiz Felipe Scolari, Carlos Queiroz, Simão Sabrosa, Ángel Di María, Cristiano Ronaldo, Radamel Falcao García, Ricardo Carvalho, Nani, Ricardo Quaresma, James Rodríguez, David de Gea, Víctor Valdés ve birçoklarının menajeri.
Beşiktaş’tan 6 M 250B Euro!
Quaresma’nın ardından Simao Sabrosa, Hugo Almeida ve Manuel Fernandes transferlerini yapan Beşiktaş yönetimi, 2011-2012 sezonunun başında da Bebe ve Sidnei Rechel da Silva’yı kiralık olarak kadrosuna kattı. Bu 5 futbbolcu da Quaresma gibi Jorge Mendes’in şirketi Gestifute’nin oyuncularıydı.
Aradan geçen zamana rağmen Mendes’in Beşiktaş’tan aldığı menajerlik ücreti hala gündemdeki yerini koruyor. Portekizli menajerin Siyah Beyazlı kulüpten toplam 15 milyon Euro ücret aldığı iddiaları ve bu paranın büyük bir kısmının hala ödenmediği konuşulurken, Mendes’in Beşiktaş’tan toplam 6 milyon 250 bin Euro ücret aldığı ortaya çıktı.
Jorge Mendes ve Portekiz Transfer Piyasası
Dünyanın en iyi menajeri olarak adlandırılan isim Portekizli olunca, Portekiz futbol piyasasına imza atmaması imkansız.
Jorge Mendes, işini Portekiz piyasasında farklı bir boyuta taşımış.
Mendes’in, Portekizin en büyük 3 kulübü olarak adlandırılan Sporting Lisbon, Benfica ve Porto’nun transferlerinin %50’sinden daha fazlasında imzası var.
Grafiğe bakacak olursak;
Jorge Mendes;
Sportin Lisbon’un yaptığı transferlerin €68.8M’luk bölümünde,
Benfica’nun yaptığı transferlerin €55M’luk bölümünde,
Porto’nun ise yaptığı transferlerin €238.4M’luk bölümünde Jorge Mendes’in imzası var.
Kesin olmayan bilgilere göre Jorge Mendes’in hali hazırda menajerliğini yaptığı 80’in üzerinde futbolcu var. Değerlerinin toplam €500M’un üzerinde olduğu söyleniyor.
Bilal Yıldırım – Futbol Akademi
bilalyildirim@futbolakademi.net | futbolakademi.net

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş