Galatasaray’ın da ilgilendiği Dzeko bu sezon neler yaptı?

Edin Dzeko, özellikle bu sezon attığı 16 golün dışında takıma yaptığı katkı ile şampiyonluğun önemli mimarlarından biri oldu.

Medya’da Galatasaray’ın da Dzeko’yu çok istediği yazıldı, hala da yazılıyor. Mancini’nin Dzeko’yu çok istemesi de anlayışla karşılanabilir. Buradaki en büyük iki engel Dzeko’nun hedefleri ve yüksek bonservis bedeli olabilir.

Dzeko’nun son iki sezonda neler yaptığına bakalım;

Geçtiğimiz sene 14 gol atan Dzeko bu sezon 16 gole ulaştı. Dakika başına gol süresi olumlu anlamda düştü, bu sene 124 dakikada 1 gol oratalama tutturdu.

Toplam şut sayısı geçen yıla göre artış gösterse de isabetli şut sayısının azaldığını (geçen sezon 40, bu sezon 38), isabetsiz şutlarının da arttığını görüyoruz.(Geçen sezon 36, bu sezon 45). Bu rakamlar sonunda geçtiğimiz sezon 45 dakikada 1 isabetli şut atarken bu sezon bu rakam 52 dakikaya geriledi, isabet oranı da %53’ten %46’ya düştü.

Olumsuz şut istatistiğinin ardından bulduğu şansı gole çevirme oranı geçtiğimiz sene %18 iken bu sezon %19’a yükseldi.

Geçtiğimiz sezon net gol pozisyonlarını daha fazla kaçırdığını görüyoruz. Bu sezon ise 11 tanesini atıp 11 tanesini kaçırdı ve %50’lik bir ortalama tutturdu.

Dzeko, Premier Lig gibi zorlu bir ligde iki sezonda 30 golü bulmuş bir golcü. City’nin bırakacağını düşünmesem de Türkiye’ye muhtemel bir transferi heyecan yaratıyor.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş