Gaziantepspor – Beşiktaş Maçına Bakış

besiktastan-4-gollu-zafer,C8d9UXH-1kWcpr64Vx4tkg

Gaziantep Kamil Ocak Stadyumu’nda oynanan maçta Beşiktaş, Gaziantepspor’u 4 golle devirdi. Skorun tam aksine bir futbol vardı. Maç golsüz beraberliğe doğru koşarak ilerlerken işe bireysel yetenekler dâhil oldu ve Beşiktaş 76. dakikada kilidi açtı. Bu dakikadan sonra bambaşka bir maç başladı. Beşiktaş Oğuzhan, Cenk, Olcay ve Kerim’in golleriyle Gaziantepsor’u 4-0 yendi ve Milli Takım arasına derin bir nefes alarak girdi.

bjk1

BEŞİKTAŞ

Geçen hafta yaşadığı Trabzonspor şokundan gerekli dersleri çıkarmış bir Beşiktaş izledik. Cezalı Quaresma yerine ortada Sosa, Cenk yerine de Mario Gomez’le başladı Şenol Güneş. Olcay ve Gökhan geçen haftaya göre daha az mevki değiştirdi. Bekler ise beklenen hücum desteğini gösteremedi. Özellikle Tosic etkisiz pasları ve isabetsiz ortalarıyla hafızada yer edindi. Beck ise savunmadaki görevini yine tam anlamıyla yaptı.

Futbol Paylaştıkça Güzel > Gökhan Töre

Maçın büyük çoğunluğunda top ezen ve isabetsiz paslar atan Töre yaptığı birkaç doğru işle bile skora etki edebiliyor. Sahanın en kötü ismi olarak lanse edebileceğimiz maçta bile 2 asistle efektif bir performans gösterebiliyor. Buradaki mühim nokta ise ilk golde kaleciyle karşı karşıya ciddi bir gol pozisyonundayken riske girmeyip Olcay’a asist yapması, ikinci golde de sevdiği bir nokta olmasına rağmen Kerim’e asist yapması… Gökhan’ın geçtiğimiz sezona oranla en önemli farkı şimdilik bu gözüküyor.

Yalnız Kalan Mario Gomez

Karakartal’ın yıldız golcüsü Demba Ba’nın geçen sezonun sonlarına doğru yaşadığı sendromu yaşadı. Özellikle ilk yarıda geriye gelip oyun kurma çabasına bile girişti. 3. bölgede istediği topları alamadı. Sebebi ise gayet açık… Beşiktaş hücum grubuna alışması zaman alacak. Cenk Tosun’un etkili performansı da bu süreci hızlandıracak gibi gözüküyor.

bjk2

Mario Gomez’in bu sorununu bizler gibi fark eden Şenol Güneş de ikinci yarıya Sosa yerine Cenk’i alarak başladı. İlk yarıdaki performansı kötü değildi Sosa’nın ancak Oğuzhan-Atiba merkez orta saha ikilisine daha çok güvendi Güneş. Eğer Oğuzhan maçın sonlarına doğru toparlamasaydı Güneş’in bu değişikliği ciddi şekilde eleştirilebilirdi.

Savunmanın Lideri > Rhodolfo

Beşiktaş’ın Brezilyalı stoperi bugün çok başarılı oldu. Ender gelişen Gaziantepspor ataklarının engellenmesinde büyük rol oynadı. Rhodolfo; 4 kez hava topu mücadelesi kazandı, 4 kez topu uzaklaştırdı, 2 kez top kaptı ve 2 kez de top kesti. Henüz Ersan’la iyi bir ikili oldukları söylenemez lakin kendisinden hızlı yani onu tamamlayan bir stoperle daha da iyi duruma gelebilir. Rhodolfo’nun en önemli becerilerinden biri de kazandığı topları çok verimli kullanabilmesi. Üçüncü bölgeye gönderdiği paslarla hücuma da ciddi katkı sağladı.

Forma Rekabetinde Öne Geçmek > Cenk Tosun

Yalnız kalan Mario Gomez’e panzehir olarak oyuna giren Cenk belki Gomez’e boş alan açamadı ancak önce yaptırdığı frikik sonra da kendi yaptırdığı penaltıyı gole çevirerek skora ciddi katkı sağladı ve forma rekabetinde bir adım öne geçti. Cenk 3 maçta 4 golle Beşiktaş adına tabelaya etki eden isimlerin başında geliyor ve Milli Takım’a çağrılmaması da bizleri şaşırttı.

Öne Geçtikten Sonra Beşiktaş

Beşiktaş geçtiğimiz sezon öne geçtiği maçlarda puan vermesiyle ciddi şekilde eleştirilmişti. Bilic’in Beşiktaş’ı skor tutma konusunda sıkıntı yaşıyordu ancak Güneş’in Beşiktaş’ı golü bulduktan sonra geriye yönelik Necip takviyesine rağmen 3 gol daha attı. Beşiktaş için ilk gol eskisinden de önemli artık çünkü golü yiyen rakip Beşiktaş odaklı futbolu bırakıp kendi oyununa dönüyor ve bu durum tamamen Beşiktaş’ın işine geliyor.

GAZİANTEPSPOR

Gaziantepspor bireysel yetenek anlamında ligin kötü takımlarından lakin takım oyununda kompakt ve sert bir takım görüntüsü çiziyorlar. 76. dakikaya kadar Beşiktaş’a çok net pozisyon vermedi Gaziantepspor savunması. Gol de çok iyi bir frikik vuruşundan geldi.

Mutlu Topçu tıpkı Shota Arveladze gibi iyi analiz etmiş Beşiktaş’ı. Sert müdahalelerle Beşiktaş pas trafiğini iyi şekilde bozdu Kırmızı-Siyahlılar. Ön tarafta da iş çoğunlukla Muhammet’in becerilerine kaldı.

bjk3

Muhammet 4 şut çekti. 2 şutu kaleyi buldu. 1 şutu isabetsizdi, 1 şutuna da savunma engel oldu. Yani Mutlu Topçu’nun hücumdaki ilk planı tutmadı. 2. plan ise Camara ve Larsson’dan faydalanarak kontra ataklarla gol bulmaktı. Beşiktaş’ın önde baskısı buna engel oldu. Beşiktaş’ın uzun tandemi Rhodolfo ve Ersan da hava toplarında başarılı bir performans sergilediler. Onlara göre kısa kalan Gaziantepspor hücumu duran toplardan da bu yüzden faydalanamadı.

Gaziantepspor ilk yarıda Mario Gomez’i yalnızlaştırarak Beşiktaş’a ciddi bir yara verdi ancak Güneş’in çift santrfor hamlesi Gaziantepspor tarafında net bir karşılık bulamadı. Muhammet Demir’in oyundan çıkışıyla Beşiktaşlı taraftarlar da derin bir nefes aldı çünkü Gaziantepspor adına en tehlikeli isim etkisiz olmasına rağmen genç Muhammet’ti.

bjk4

Beşiktaş maç boyunca topa hakim olan ve kendi oyununu oynayan ekipti. İlk goldeki Sergen frikiğinden sonra Gaziantepspor Beşiktaş odaklı futbolundan taviz verdi ve risk almaya çalıştı. Şenol Güneş’in hücum takımı da son 15 dakikaya sığdırılabilecek kadar gol attı. Bu maçta Beşiktaş kazandığı 3 puan dışında öne geçtiği bir mücadeleyi geçen senenin aksine bırakmayacağını gösterdi. Muhtemel orta saha, stoper ve kaleci takviyeleriyle 3 kulvarda da iddialı bir takım yaratılacak gibi gözüküyor.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş