Gomis’in Gücü Adına

bafetimbi galatasaray ile ilgili görsel sonucu

Süper Lig’in 20 golle şu an için gol kralı Bafetimbi Gomis. Attığı gollerin dışında, ikili mücadelelerdeki kuvvetli duruşu ve kısa mesafelerde yaptığı toplu/topsuz sürat koşularıyla dikkat çekiyor. Genetik faktörlerin avantajını, yaptığı özel çalışmalarla destekleyebilmiş bir futbolcu Gomis. Vücudunu top ve rakip arasına koyduğu zaman rakiplerini bir hayli zorlayabiliyor. Bu pozisyonları ceza sahası içerisinde yaptığı zaman da ya penaltı kazanıyor ya da gol atıyor. Atletik özellikler açısından şu an için belki de Süper Lig’in en formda ismi.

1

Gomis 2. ve 3. Bölgede ilk 8 maç özelinde toplamda 143 defa rakipleriyle mücadeleye girmiş. Ceza sahası içerisinde yaptığı mücadelelerin sonunda gol bulma ihtimali yüksek bir oyuncu ve bu özelliğini 90 dakika boyunca kullanabiliyor.

2

Süper Lig’te çıktığı maçlarda, ikili mücadele kazanma oranına baktığımızda bir forvet oyuncusu olarak başarılı diyebiliriz. Ligi ve defans oyuncularını daha iyi tanıdıkça, bu oranların daha da yükseleceğini tahmin ediyorum.

Gomis’in kuvvet ve sürat koşularında öne çıkan bir kaç görüntüsünü inceleyelim.

gomis-futbol-akademi-1

gomis-futbol-akademi-2

Topu kontrol ettikten sonra rakibinin kontrolsüz geldiğini farkediyor ve kalçasını kullanarak ekarte ediyor. Dripling sonucunda ceza sahasına girip, yine vücudunu çok iyi kullanması sayesinde penaltıyı alıyor.

gomis-futbol-akademi-3

Boş alana yaptığı koşu sayesinde topu önüne alıyor. Pozisyonun devamında 3 rakip ile mücadele ettikten sonra şutunu çekip golünü atıyor.

gomis-futbol-akademi-4

En iyi yaptığı şeylerden biri olabilir. Pas alacağı anda rakibine sırtını yaslıyor ve kuvvetli kalça yapısı sayesinde uzun süreler topu koruyabiliyor. Bu koruma sırasında takım arkadaşları da kendisine yaklaşıp pas alabiliyor. Genellikle bu pozisyonlarda asist yapabiliyor.

gomis-futbol-akademi-5

Havadan gelen topu kontrol edip, takım arkadaşını aktarıyor. Buradaki detay, rakibi havaya sıçrıyor ama Gomis’in ayakları yerde. Rakip daha fazla kuvvet uyguluyor bu sayede ama Gomis ayakta kalarak pasını verebiliyor.

gomis-futbol-akademi-6

Ceza sahası içerisinde topla buluştuktan sonra kalabalık savunma arasında kalıyor. Vücudunu o kadar etkili kullanıyor ki, 4 kişi etrafında olmasına ve mücadele etmesine rağmen kaleyi bulan bir şut çekebiliyor.

gomis-futbol-akademi-7

Bu pozisyonda rakip arkadan itmesine rağmen, Gomis’i hareket ettiremiyor. Top kontrolü yaptıktan sonra pas vermek için takım arkadaşını arayan Gomis, faulle durduruluyor.

gomis-futbol-akademi-8

Yine kalabalığın içinde ama tek derdi vücudunu kullanarak topu korumak. Sonrasında da etkili bölgeye anahtar pas veriyor.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş