Görüntülü Analiz | Fenerbahçe’nin Yeni Stoper Adayı Simon Kjaer

2795757-20131204-085246-3_28Mb

Yeni bir transfer sezonunun ortasındayız ve Türkiye’deki kulüplerimiz ile ilgili bir çok haber çıkmakta. Fenerbahçe’nin belki de geçtiğimiz senenin yaralarını kapatmak adına bu dönemde daha agresif olduğunu görüyoruz. Kulüp, eli kulağında tranferlerden birini stoper bölgesine yapmak üzere; Simon Kjaer.

Medyamızda haberi duyulur duyulmaz kendisi ile ilgili birçok detaya zaten erişmiş olduk. Bu yazıda daha çok görsel olarak Kjaer’in ne tipte bir stoper olduğuna deyinmeye çalışılacak. Transfer haberi çıktıktan sonra 2 tane 90 dakikasını izledim, tabiki tüm sezon performansını yansıtmayacak, ancak oyuncu ile ilgili bazı saptamalar yapmamıza yardımcı olacağını düşünüyorum. Zaten Kjaer transferinin resmi açıklanması ile birlikte Fransa Ligue 1 sorumlumuz Sargın Tekşal kendisi ile ilgili detaylı bir yazı paylaşacaktır.

İzlediğim maçlardan ilki, Lille’in zorlu Lyon’u kendi evinde ağırladığı maç oldu. Maçın henüz başında 1-0 yenik duruma düştükten sonra seyircisinin de baskısıyla maçı 2-1 kazanmayı başardılar. Öncelikle Kjaer’in Lille’de 4’lü savunmanın sağ stoperi olduğunu hatırlatalım. 1.89’luk uzun sayılabilecek boyuna rağmen atletik, güçlü. Oldukça dengeli, tandem bilgisi iyi, özellikle partneri Basa ile uyumu çok iyi, pozisyon bilgisi yüksek bir oyuncu olacak değerlendirelim.

Pozisyonlara bakarak ilerleyecek olursak;

İlk pozisyonda rakip oyuncuya hamle imkanı vermiş olsa da sonrasında pozisyonu iyi takip ediyor ve gerekli müdahaleyi yapıyor.

Bu pozisyonda soğukkanlılığını görüyoruz. Topa doğru bakarken bir yandan da savunma çizgisini ve  yanındaki rakibi sürekli kolluyor, konsantre.

Hamleli bir oyuncu, temastan kaçınmıyor. Rakip ile çok fazla didişmediğini de eklemem gerek. Bu durum genel konsantrasyon için önemli. Aşağıdaki 3 pozisyonu izleyelim;

Tolouse maçından bir başka örnek;

Lille’in Lyon’a karşı savunma dörtlüsünü maçın genelinde önde kurduğunu belirtmem gerek. Aşağıdaki iki pozisyon da aynı tip; Kjaer risk alıyor, kaybedilen topları önde kazanıyor. ilk pozisonda kazandığı topu ayağının sağ üst/dışı ile etkili bölgeye uzun kullanıyor.

Tolouse maçında da aynı prensibi görüyoruz;

Sağ ayağına güveniyor, zaman zaman etkili uzun toplar deneyebiliyor;

Bu görüntülerden hareket ile Kjaer müthiş bir stoperdir veya Kjaer tu kakadır demek elbette mümkün değil. Burada iki maçtan bir derleme yapıp oyuncu ile ilgili hiçbir bilgisi olmayanlara bir referans olsun istedik.

Herşeyden önce özellikle tandem oynayan iki stoperin birbirinin özelliklerini tamamlaması, birbiri ile iyi anlaşıyor olup bunun genel savunma anlayışına yansıması gerekir ki takım “iyi savunma yaptı” ya da “kötü savunma yapılıyor” denebilsin.

Kjaer transferi kesinlik kazanırsa yanında oynayacak partneri de ayrı bir önem kazanıyor…

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş