Görüntülü Analiz | Galatasaray – Bursaspor

Galatasaray – Bursaspor maçı birçok futbolseverin keyifle izlediği, Süper Lig standartlarının üstünde tempo ve pozisyonun olduğu bir maç oldu. Galatasaray taraftarlarının ortak kanısı ise özellikle savunma anlayışı açısından çok sıkıntı çekilen bir maç olduğu. Duran toplarda alan ve adam paylaşım hatalarının çok fazla olduğüunu gördük. Ancak bu yazıda elimizdeki görüntüler dahilinde Galatasaray’ın daha çok set savunması ve kontra atak savunmasında takım ve bireysel anlamda neler yapıp yapmadığına değineceğim.

Pozisyon 1

Bursaspor maça önde basarak, özellikle Galatasaray’ın geride oyun kurma problemini iyi analiz edip, topun ikinci bölgeye, özellikle Melo’ya ulaşmasını engelleyecek bir savunma (!) anlayışı ile başladı. Aşağıdaki pozisyonda Galatasaray 1. bölgesinde 5 Bursaspor’lu oyuncu birden alan daraltıyorlar.

gs1a

Topu sırtı dönük alan Emre’ye pres uygulanıyor.

gs1b

3. bölgede top kapmak; hem çok ekonomik hem çok efektif. Rakip savunma tamamen dengesiz, gol oranı çok yüksek. Bursaspor kaleci ile karşı karşıya kaldığı bu pozisyonu gole çeviremiyor.

gs1c

Pozisyon 2

Melo’ya orta alanda 3’lü pres yapılıyor. Melo topu aradan oynamak yerine daha garanti bir tercih ile geriye oynayabilir.

gs2aa

Kaptırılan top beraberinde kaleci ile karşı karşıya kalınan bir pozisyonu doğuruyor.

gs2cc

Posizyon 3

Bursaspor savunmasından şişirilen bir uzun topu Bursaspor’lu oyuncu topu kafa ile indiriyor.

gs3a

Top Chedjou’nun kontrolünde gibi görünürken bir koordinasyon problemi ile kafa hizzasındaki topa ayak ile vurmaya kalkarak pozisyonunu kaybediyor. Kaleci ile karşı karşıya kalınan pozisyon gol ile sonuçlanmıyor.

gs3ccc

Pozisyon 4

Galatasaray savunmasının dengesiz yakalandığı bir pozisyon daha.  Melo, Bursaspor’lu orta saha oyuncularının maç boyunca yaptığı ikili-üçlü presleri yapmıyor. Bursaspor orta sahası dinamikliğini kullanarak, pres eksikliğinden oluşan alanları fırsata çevirecek aksiyonu alıyor. Savunmanın arasına derin bir top atılıyor.

gs4aa

Atılan derin top savunmanın arkasına geçiyor. Kaleci ile karşı karşıya kalınan pozisyonda Chedjou belkide maçın kendi adına en etkili hamlesini yaparak topu kornere atıyor.

gs4b

Pozisyon 5

Galatasaray 3. bölgede top kaybediyor.  Orta alanda çok büyük bir boşluk dikkat çekiyor. Bursaspor’lu oyuncular tek top ile hızlıca kontra atağa çıkıyor.

gs5aa

Volkan’ın müthiş forvet koşusuna Galatasaray’lı iki stoper cevap veremiyor. İki oyuncu da arkalarına topta Volkan’ın gerisinde kalıyor. Bu noktada Bellushi’nin asisti yaptığı yerin orta saha olması ve neredeyse 5 metre kare etrafında hiçbir Galatasaray’lı oyuncunun olmaması genel takım savunma zaafına işaret ediyor.

gs5c

Savunmanın arkasına sarkan Volkan tek vuruş ile golü yapıyor.

gs5d

Pozisyon 6

Bursaspor az adamla hücuma kalkıyor. Sayı ve pozisyon olarak Galatasaray savunma hattı doğru konumlanmış gibi görünüyor. Ama belki de tam olarak bu pozisyon savunma anlayışının takım olarak yapılması gerektiğine vurgu yapıyor.

gs6a

Bursaspor’lu oyuncu yaklaşık 10-12 metrelik alanı hiçbir baskı ve markaj yemeden kat ediyor. savunmanın arasına oynadığı anda Melo’nun rakibine uzak kalıyor. Savunma anlayışının orta alanda ne kadar önemli bir rol oynadığı bir kere daha görülüyor. Melo, Selçuk’un alan kapamalarının eksikliğini çokça hissediyor. Aynı şekilde Galatasaray sağ ve sol iç oyuncuları da özellikle top rakip  takımda iken takımı içeri doğru sıkmıyor.

gs6b

Atılan derin top sonrası bir kere daha kaleci ile karşı karşıya kalınıyor. Muslera vuruşu kurtarıyor.

gs6c

Galatasaray adına takım savunması ve kişisel savunma hatalarının çokça yaşandığı bir maç oldu. Teknik ekibin bu maçın analizini muhakkak çok iyi yapması gerekiyor.

Maçın genel analizi için TIKLAYIN

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş