Donk transferi sonrası Galatasaray scout sistemi

Galatasaray, ara transfer döneminde 2.5 milyon bonservis bedeli karşılığında Donk transferini gerçekleştirdi. Bundan kısa bir süre önce İngiliz The Guardian gazetesinin Galatasaray’ın Scout ekibi ile yaptığı görüşme ayrı bir önem kazandı;

İngiliz medyasının önemli kuruluşlarından biri olan “The Guardian”dan Andy Brassell, geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gelerek  Galatasaray’da scout (oyuncu keşfi, gözlemleme) işlerinin nasıl yürüdüğüne dair bir haber yaptı ve bu haberi internet sitelerinde video olarak görsel bir şekilde yayınladı.

Metin Oktay Tesisleri’nde Galatasaray futbol direktörü Cenk Ergün, scouting ve performans analizi şefi Emre Utkucan ve analiz şefi Marco Fumagalli ile kısa röportajlar yapan ve sohbet eden gazeteci bu profesyonel yapıdan etkilenmişe benziyor.

Haberin detaylarında çarpıcı bilgiler de karşımıza çıkıyor. Emre Utkucan, Galatasaray’ın oyuncu izleme veritabanında 7000’den fazla oyuncunun bilgilerinin mevcut olduğunu aktarırken Cenk Ergün de hemen hemen bütün oyuncu piyasalarını incelediklerinden ve bu raporlar doğrultusunda listeler hazırlandığından bahsediyor.

Haberde ayrıca bugün Galatasaray’ın kadrosunda 9 farklı milletten oyuncu bulunduğu da belirtilirken geçen sezon böyle bir şeyin Türkiye Futbol Federasyonu’nun bazı kısıtlamaları dolayasıyla mümkün olmadığı aktarılmış.

Alt yapının önemi hakkında konuşan Emre Utkucan, Arda Turan’ın Galatasaray alt yapısının bir ürünü olduğunu belirtirken bugün takımda forma giyen Eray İşcan, Semih Kaya, Sabri Sarıoğlu, Emre Çolak gibi oyuncuların da alt yapıdan geldiğini kaydetti.

Oyunculardan Selçuk İnan, kulübün oyunculara sağladığı bir sistem sayesinde maçlardan sonra kendi performanslarını analiz etme şansı bulduklarını belirtirken Aurelien Chedjou ise videolu analizlerin çok işe yaradığından bahsediyor.

Son olarak Cenk Ergün, geçmiş dönemde görev almış Roberto Mancini ve Cesare Prandelli kendilerine sunulan çalışma metodları, oyuncu rapoları ve diğer işleyişler hakkında “olağanüstü” yorumunu yaptıklarını aktarıyor.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş