H Grubu > Belçika – Rusya

Maracana’da 73.819 kişinin şahit olduğu, gerçek anlamda sıkıcı geçen bir maç Belçika’nın skor üstünlüğüyle son buldu. Yaklaşık 80 dakika fazlasıyla sıkıcı geçen bir maç atılan golden sonra birkaç dakika hızlandı ancak başka gol olmadı. Belçika’nın tek gollü galibiyeti ile biten maç H grubundan çıkan ilk takımın da Belçika olduğunu müjdeledi.
 
İki takımın da yaptıkları paslara bakılınca maçın ortada olduğu belli ancak Belçika Hazard, De Bruyne, Mertens gibi yaratıcı ve hızlı oyuncularıyla üçüncü bölgede fazlasıyla söz sahibiydi. Maçın başından, sonuna kadar Rusya’nın duran top haricinde gol atma şansı olduğunu söylemek fazlasıyla zor.
 
BELÇİKA
Teknik direktör Wilmots’un Cezayir maçında skoru çeviren kadroyla maça başlaması doğru bir karardı. Maçın başlarında da Mertens ile fazlaca şans yakalamıştı Belçika. Ceza sahası içerisinde Lukaku yine istediği topları alamadı. Bazı fırsatları da kendi tepti. İlk yarıda Belçika adına etkisiz isimlerin başında geliyordu Lukaku. Son maçta oyuna girmesi için adını fazlasıyla söylediğimiz Vermaelen maça ilk 11’de başladı. 
 
Takımlar sahaya çıktığında ısınırken biraz sıkıntı yaşamıştı. Bu sıkıntı Vermaelen’in oyunda kaldığı yaklaşık yarım saatlik dilimde kendisini fazlasıyla hissettirdi. Vermaelen kendi kanadında zaman zaman aksadı ve yavaş kaldı. Wilmots da buna devre arasına kadar dayanamadı ve Cezayir maçının hayal kırıklığı olan Vertonghen’i aldı. Mertens’in kaleyi ve içeriyi tercih ettiği birkaç pozisyon dışında etkili pozisyon bulamadı Belçika. Capello’nun ilk yarıda işe yarayan tek taktiği Hazard’ı ikili presler ile sıkıştırması oldu. 
 
Maçın sonlarına doğru patlayanikili presler Hazard’ın asistine engel olamadı. Origi iki maçta da Lukaku’ya oranla daha iyi iş çıkardı. Attığı gol ile de formayı kaptı diyebiliriz. Sıkıcı geçen maçta Belçika kendisinden bekleneni geçte olsa ortaya çıkardı ve 3 puanı alarak H grubundan çıkmayı garantiledi
 
RUSYA
Maçın genel anlamda ortada olduğu bir maçta Capello biraz daha saldırgan olsaydı bugün Rusya adına daha farklı konuşulabilirdi. Üçüncü bölgedeki bütün tercihlerin yanlışlığı bir kenara kontrollü tek bir atakları yoktu. 
 
Tek çare duran top kovalamaktı. Bu konuda da başarısız oldular. Shatov dışında fazla etkili isim yoktu. 
 
Özellikle forvet Kokorin’in pasif kaldığı bu maçta Kerzhakov’u maçın bitimine 2 dk. kala oyuna alması fazlasıyla anlamsızdı. Aynı şekilde sürekli savunmaya takviye yapmak yerine Dzagoev gibi etkili bir ismi ikinci yarıda oyuna alabilirdi Capello. 
 
Rusya bana göre ilk maçta aldığı 1 puan ile birlikte bu maçtan da 1 puan almaya baktı ancak başarısız oldu. Rusya’nın çektiği toplam 13 şuttan 6’sı kaleyi buldu ve bu şutlar da kaleci Courtois’i ısıtmaktan başka bir işe yaramadı.
Rusya, teknik ekibi ile birlikte bugün sınıfta kaldı. Yine de son şansları tükenmedi.
 
İSTATİSTİK
 
 
MAÇIN ADAMI > EDEN HAZARD
 
İlk yarıda markaj altında kalan, zaman zaman sağlam bindirmeler yapan Hazard ikinci yarıda biraz daha sorumluluk aldı. 
 
Asisti yapmadan önce de birkaç kez ceza sahasında tehlike yaratmıştı. Ayrıca kaleyi cepheden gören bir noktadan attığı zekice serbest vuruşla da ciddi bir tehlike yaratmıştı. 
 
Hazard çok kötü geçen bir maçı güzel bir asistle süslemeyi bildi ve bize göre maçın adamı oldu.
 
 
MAÇIN HAYAL KIRIKLIĞI > FABIO CAPELLO
 
Turnuvanın en fazla para kazanan teknik direktörü Fabio Capello bugün fazlasıyla pasif kaldı. Yaptığı değişiklikler bir kenara oyuna müdahale ederken de göremedik. Maçın bu kadar sıkıcı geçmesinde Belçika geride oyun kuruşu kadar Capello’nun da iyi kapanan takımı etkiliydi. 
 
İlk yarıda Hazard’ı zaman zaman tutabilse de 3 puan için hiçbir müdahalede bulunmadı ve kaybetti. Dzagoev ve Kerzhakov gibi skora etki edebilecek iki ismi de oyunun son diliminde sahaya sürdü. 
 
Bugün Rusya iyi kapanan bir takım sergilese de ortada geçen bir maçta hücum anlamında neredeyse hiçbir şey yapmayan Capello bize göre maçın hayal kırıklığıydı. 
 
ÖZET
 
Her maçta olmasa da bu maçta maçı özetleyebilecek bir an gözlerden kaçmadı. Rusya’nın hücumdaki fakirliğibir kenara iki takımın da fazla risk almadan oynadığı bu maçı özetleyebilecek daha iyi bir kare yok. 

Kolombiya formalı futbolsever maçtan fazlasıyla sıkılmış durumda…

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş