Hummel’den Afganistan milli takımı forması

tumblr_o3q9z89N6C1qaznnlo2_1280

Dünya Kadınlar Günü olan 8 Mart’ta, Danimarkalı spor giyim devi Hummel, Afganistan milli takımı için yeni bir tasarım tanıttı. Erkekler için  tasarlanan forma oldukça olağan iken, kadınlar için tasarlanan formalar ise dini kültürde yeni bir çığır açarak entegre başörtüsü içeriyor.

AFF_kit_launch_2016_03_v2

Afgan Aslanları’nın eski kaptanı ve halihazırda cinsiyet eşitliği konusunda federasyonun avukatlığını yapan Khalida Popal, kadınların formalarının hazırlanmasında Hummel ile birlikte çalıştı. Hazırladıkları tasarım geleneksel Afgan motiflerini içeriyor ve adeta ulusun simgesi olan büyük sıradağlardan ilham alıyor. Popal formaların başörtüsü içermesinin sadece milli takımı değil bütün Afgan kadınlarını güçlendirdiğini dile getirirken ”Milli takım forması kültürümüzün, geleneğimizin, tarihimizin tümünü sembolize ediyor. O formayı giymek ve sahaya çıkarken ülkene öncülük etmek sonsuza kadar seninle kalan bir şey.” dedi.

AFF_kit_launch_2016_04_v2

Yeni tasarımı görücüye çıkarmak için Hummel takımların ilham verici hikayelerini anlatan bir video serisi yayınladı. Videolardan birinde Hummel’in sahibi Christian Stadil markanın ‘dünyayı spor aracılığıyla değiştirme’ misyonlarında platform olarak neden Afganistan’ı seçtiklerini açıkladı ve ”Afganistan’a sponsor olduk çünkü dünya üzerinde güzel şeylere bu kadar ihtiyaç olan başka bir yer bulmak bizim için oldukça zor. Ve şimdi burada elimizde bir fırsat var. O fırsata açılan pencere ise bu güzel oyun, futbol.” dedi.

tumblr_o3q9z89N6C1qaznnlo5_1280

 

Kaynak: 8by8mag.com

 

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş