İnceleme | Counter Attack; futbol strateji oyunu

“Futbolu seviyorsan bu oyunu seveceksin.” sözünü merkezine alan Counter Attack isimli bir futbol strateji oyunundan bahsedeceğim. Futbolun yeşil sahadan bir kutu oyununa daha doğrusu masaya taşınmış bu hali, futbolu takip eden ve oyunun stratejik yönüne kafa yoran herkesin ilgisini çekecektir.

Resim

Futbol dijital ortam başta olmak üzere pek çok yere uyarlandı ancak bir kutu oyunu olarak epey gerçekçi ve komplike detaylarla karşımıza çıkıyor Counter Attack’ta. Oyuncu kartları, hakem kartları, oyuncu piyonları, top ve şans faktörü dolayısıyla bir de zarımız var. Oyun temel hatlarıyla ve bolca detayıyla bir futbol maçını merkezine alıyor. Takımlar kuruluyor, 11 oyuncu sahaya istenildiği gibi yerleştiriliyor.

Burada takım kurma aşaması Counter Attack’ta beni etkileyen noktalardan biri oldu. Açıkçası gerçekteki bir futbol organizasyonu gibi kafanızdaki oyuna uygun kadroyu ince bir mühendislikle inşa etmeniz gerekiyor. Bu aşamada rekabet ve şansın da payı var ancak kafanızda bir oyun şablonu belirlemeniz ve ona yönelik takım kurmanız tıpkı gerçekteki gibi sizi oyunda bir adım öne taşıyacaktır.

Takım kurma aşamasından sonra elinizdeki malzemeyi sahaya diziyorsunuz. Burada dizilişe yönelik herhangi bir sınırlama yok. 11 kişiyi, tabii ki kaleci dışında, istediğiniz gibi diziyorsunuz. Şahsen 433 dizilişini ve o dizilişe uygun bir sistemi özümsemiş biri olarak buna yönelik bir takım kurup bu dizilişle başladım oyuna ancak burada da yine oyunun gerçekçiliğine yönelik güzel şeyler gördüm.

433 şablonum bazı formasyon geçişlerini bana doğal olarak izletti. Örneğin beklerim önde yakalandığında orta saha üçlümden sağdaki oyuncunun doğal bir geçişle savunmayı üçlediğini bizzat tecrübe ettim. Oyuna 433 başlasam da beklerimi epey önde kullandığım için 343’e doğal bir geçiş görmüş oldum. Tabii tıpkı gerçekteki gibi topa sahip olmayan tarafın dizilişine daha sadık kaldığını görmek de güzel oldu. İşin özü tıpkı gerçek bir futbol maçındaki gibi dizilişlerin gözüktüğü kadar da anlamlı olmadığını bizzat oynayarak tecrübe etmiş oldum.

Kadro mühendisliği ve takımların taktik yapısı dışında oyunda tıpkı gerçek futboldaki gibi pek çok saha dışı etken var. Elbette bunlardan biri aksiyonların sonuçlarını belirleyen zar yani şans faktörü. Bunun dışında oyunda hakem de mevcut ve şans eseri seçilen hakemlerin pozisyonlara tahammül oranı da değişiyor. Faul konularında belirleyici oluyor bu farklı hakem profilleri. Futbolcuların özellikleri elbette çok önemli. Burada yine oyun dışı bir detay olarak sakatlık detayı oyuna eklenmiş. Tat kaçırabilecek olsa da oyunu gerçek bir futbol maçına epey yaklaştırıyor bu ve benzeri detaylar.

Counter Attack bir futbol strateji oyunu, futbolun temel etkenlerin bünyesinde iyi eritmiş gözüküyor. Burada hem iyi hem de kötü bir eleştiri olarak oyunun komplike yapısından söz edilebilir ama dediğim gibi bu biraz da öznel bir durum. Oyun bir futbol maçının çoğu detayını bünyesinde barındırdığı için kavramak zaman alıyor. Kavrandıktan sonra ise gerçekte teknik direktörlerin kafalarında çakan şimşekleri ve oyunun stratejik yapısını bizzat tecrübe etmiş oluyorsunuz.

Oyunu satın almak için => Counter Attack

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş