İngiltere’de Bilet Fiyatları

IMG_3228

Futbolumuzda senelerden beridir tartışması devam eden ancak bir türlü çözüm bulunumayan en büyük sorunlarımızdan biri de stadyumlara taraftar çekememek. Bu durumun en son örneğini geçtiğimiz hafta sonu Beşiktaş maçıyla açılışını yapan Antalya Arena’da da gördük. 33 bin kişilik stadın ilk maçında hem de ülkenin ”3 büyük” kulübünden biriyle karşılaşacaktı Antalyaspor. Ancak buna rağmen tribündeki izleyici sayısı 22 binde kaldı ve şu ana kadar 35 bin passolig satan camia tribünleri dolduramadı.

Peki taraftarlar neden tribünlere gelmiyor ya da bu insanlar nasıl tekrar tribünlere çekilebilir? Sorunun ikinci kısmına değinip daha önceden defalarca okuduğunuz ya da duyduğunuz şeyleri tekrar etmenin anlamı yok. En yaşlısından en gencine kadar bu işe doğrudan ya da dolaylı etki edebilecek bütün futbol adamlarının bu konuya dair çözüm önerileri var ancak bir araya gelip ortak kararlarla bu işi sonlandırmak için çaba göstermek onların takdirinde.

r1

Gelelim sorunun ilk kısmı olan bu insanların neden tribünlere gitmediğine. Aslında bu konuya da değinmek aynı şeyleri tekrar etmek olacak ancak yazının içeriği gereği bu bölüme bir iki satır değinmekte fayda var. En yüzeysel haliyle bakacak olursak bir kaç neden ön plana çıkıyor. Passolig, oynanan futbol, hakemler, siyasetle futbolun iç içe girmesi vs.

Bunlara bir de özellikle büyük takımların pahalı bilet fiyatları ekleniyor. Hatırlanacağı üzere Fenerbahçe yöneticisi Mahmut Uslu, yaptığı bir açıklamada dünyada bu fiyatlara bir tek Türk halkının maç izleyebildiğini söyleyerek bilet fiyatlarına zam geleceğini belirtmişti. Bu açıklamalar yöneticilerimizin dünya futbolundan habersiz olduğunu ve bu fiyatların olması gerekenden daha yüksek olmaya devam edeceğini gösterir nitelikteydi.

r2

Biz de bu olayalar bu denli tartışılırken bütün maçları dolu tribünlere oynayan Premier Lig ekiplerinin de bilet fiyatları her zaman merak konusu olmuştur. Bu konuyla ilgili yapılan bir araştırma sonucunda da takımların en pahalı ve en ucuz bilet fiyatlarının ortaya çıkarıldığı çeşitli grafikler yapıldı.

İşte o grafikler (fiyatlar Pound cinsindendir);

En ucuz tek maçlık bilet fiyatı

r3

İngiltere’de takımların en ucuz maç günü biletlerinin tablosu yukarıda verildiği gibidir. Bu tabloya baktığımızda King Power Stadium’un da bir maç izlemenin bedeli 22 pound. Bu sezon beklentilerin çok altında kalan Chelsea’nin taraftarları ise bir maç için en az 52 poundu gözden çıkarmalı. Bu tablonun dikkat çeken ekibiyse lige bu sezon yükselen Watford. Hertfordshire sakinleri bir maç izlemek için en az 36 pound ödemek zorunda.

En yüksek tek maçlık bilet fiyatı

r4

En yüksek bilet fiyatı beklenildiği gibi Arsenal’de. Londra ekibinin bilet fiyatları 97 pounda kadar çıkıyor. Ancak Topçular’ın 27 pounda da bilet sattığını düşünürsek bu konuda yeterince esnek olduklarını söyleyebiliriz.

Bu iki tablonun dikkat çeken ortak ekibi ise Bournemouth. Tarihinde ilk defa bu sezon Premier Lig’de mücadele eden Bournemouth, değişik bir politika uyguluyor ve Dean Ground’da ki dört tribünde de bilet fiyatı 32 pound.

En ucuz kombine fiyatı

r5

Premier Lig’in en ucuz kombinesi Stoke City’ye ait. Potters taraftarı 294 pound ödeyerek takımının bu sezonki maçlarını yerinde takip edebilir. Stoke City dışındaki en ucuz kombineyse Manchester City’ye ait. Dünyanın en zengin kulüplerinden olan Manchester City, buna karşın Ada’nın en fakir taraftar gruplarından birine sahip ve bu nedenle kombine fiyatları 299 pounda kadar düşüyor.

En pahalı kombine fiyatı

r6

En pahalı kombine fiyatlarında ise listenin tepesinde Londra ekipleri var. İngiltere’nin en zengin taraftar gruplarından üçüne sahip olan Arsenal, Tottenham ve Chelsea’nin kombine fiyatları dört haneli rakamlarda. Bu listenin dördüncü sırasında bulunan Bilic’in West Ham’ını izlemenin bedeli ise 955 pounda kadar çıkıyor.

                                                                                                                                                                                        Kaynak: BBC

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Hasan Kürşat Taşkıran

Yazar | hasantaskiran@futbolakademi.net

Paylaş