James Rodriguez, Messi ve Maradona’ya karşı

Turnuvanın en büyük yıldızlarından biri kuşkusuz James Rodriguez olarak görünüyor. Oynadığı 4 maçta da takımı için önemli katkılar sağladı.

The Sun gazetesi, Rodriguez’i Messi ve Maradona’nın Dünya Kupası performansları açısından karşılaştırdı. Tabiki şu anda “James her ikisinden de çok daha büyük bir oyuncu” demek gibi bir gaf yapmayacağım. Ancak şu anki parlayan performansını değerlendirmek için bu karşılaştırma bir fikir verir diye düşünüyorum.

Öncelikle Rodriguez’in ilk Dünya Kupası olduğunu hatırlatarak başlayalım. Bu anlamda da oynadığı maç sayısı şu anda 4 ve diğer iki oyuncu maç sayısı olarak çok daha tecrübeli. Messi 11 maç, Maradona ise 21 maç oynadı.

Rodriguez’in bu 4 maçta attığı 5 gol belki de onun bu kadar dikkat çekmesini sağlayan etkenlerin başında yer alıyor. Messi bu rakama ancak 11 maçta ulaşırken, Maradona toplam oynadığı 21 maçta 8 gol atabildi.
Bu üretkenlik de Rodriguez’e maç başına 1.25 gol gibi müthiş bir istatistik getirmiş oldu. Messi’nin 0,45, Maradona’nın ise 0,38 gol ortalaması bulunuyor.

Kolombiya’nın ne kadar ilerleyeceği Rodriguez’in istatistiklerini de şüphesiz etkileyecek. Ya da tam tersi Rodriguez’in istatistikleri mi Kolombiya’nın ne kadar ilerleyeceğini belirleyecek?

 

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş