Jose Ernesto Sosa Beşiktaş’ta

Transfer dönemleri ülkemizde sezon içindeki performanslar kadar çok konuşulan dönemler. Yüzlerce oyuncu bir kulüpten bir başka kulübe geçerek kariyerinde yeni sayfalar açıyor.

Beşiktaş transfer anlamında alınan oyuncu sayısı ve oyuncu verimleri karşılaştırıldığında, yıllardır başarısız olan bir kulüp görüntüsünde.

Bu yıl geldiğinde belki de son yılların en az transfer yaptığı sezonuna girdi Beşiktaş. Alınan oyunculardan Ramon ve Gökhan zaten kiralık olarak geçen yıl takımda var olan isimlerdi. Cenk Tosun devre arası Avrupai bir biçimde transfer edilmişti. Demba Ba ise son yıllarda Beşiktaş santrfor standartlarında orta çağı kapatıp yeni çağı açmıştı.

Son gün hediyesi olarak takıma katılan Jose Ernesto Sosa ise yıllardır karakterli ve pozitif Performansı sayesinde taraftarın umutlarını arttırdı. Sosa’nın üzerine yazı yazmamı sağlayan ise sessiz sedasız ülkemize gelen bu Arjantinlinin bilinmeyen yönlerini anlatmak.

25651817

29 yaşında ‘Küçük Prens’ lakaplı Sosa

Bu lakabı kendisini yıldız adaylığına yükselten performansı gösterdiği Estudantes kulübünde verdiler. O dönemde 21 yaşında iken efsane Veron ile orta sahada hücuma dönük olarak oynuyordu. Orta alanın her bölgesinde başarı ile oynaması sayesinde sezon içerisinde joker olarak kullanıldı. Boca’yı şampiyonluktan eden golü attığında tüm dikkatleri üzerine çekti.

Avrupa kariyeri Arjantinli pek çok süper yıldız gibi Avrupa’nın en büyük kulüplerinden birinde Bayer Münich’te Başladı. O dönem Ribery ile forma yarışına girdi. Bunu sonucunda önce eski kulübüne, ardından da Napoliye gitti.

Fizik yapısı olarak daha çok stoper veya ön libero tarzında olan Sosa hızlı pas trafiğinde dağıtım istasyonu olarak kullanılabilecek bir oyuncu. Bu özelliğine en az Veli kadar tempolu ve iyi koşucu olması da eklenince Sosa pek çok Arjantiliden farklı oluyor. Bunun en önemli örneğini eski hocası Simeone’nin oyun tarzında bile  rahat olarak oynayabilmesi olarak gösterebiliriz.

Beşiktaş’ta Sosa’nın yeri sanıldığı gibi klasik 10 numara olmayacak diye düşünüyorum. Zaten anlattığımız ama anlaşılmayan konuda bu; modern Futbol klasik 10 numara tabirini ortadan kaldırdırdı. Artık Xavi, Di maria , Gerard, Alonso tipi orta sahalar moda. İleri geri koşabilen, çizgiye paralel oynamayı beceren ve top ayağına gelince hızlı bir şekilde dikine gidebilen tarzda oyuncular. İşte Sosa biraz daha bu tarzda oyuncu. Bu da kanat görünümlü oyun kurucu yada doğrudan orta saha olarak kullanılmasını daha normal hale getiriyor. Bu Bağlamda Oğuzhan, Gökhan, Olcay Ve Demba Ba hattına geriden toplu ve topsuz olarak destek olacak bir isim. Bu da Beşiktaş’a hücum oyunu ve skor anlamında artılar katacak.

Sosa, çok golcü bir isim değil ama çok iyi asistçi bir isim. Bu durum da Ba, Cenk, Mustafa gibi forvetlerin gol sayılarını yukarı çekecek bir özellik.

Beşiktaş, geçmişe baktığınızda Nartallo, Delgado, Hiquain gibi kötü bir tangocu cvsine sahip. Lakin Sosa tüm bu isimlerden ve ligimizde mücadele eden pek çok oyuncudan daha iyi bir oyuncu.

Bu sezonki performansı Beşiktaş’ın Arjantinli oyunculara bakışını değiştirebilir.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş