Josef De Souza Fenerbahçe’nin Orta Alanına Çare Olur mu?

fenerbahce_josef_de_souza_ile_4_yillik_sozlesme_imzaladi

Josef De Souza Kimdir?

Josef De Souza, 1989 yılında Brezilya’nın Rio de Janerio şehrinde dünyaya geldi. Futbola Vasco de Gama’da başlayan Josef, 2010 yılında üç milyon euro karşılığında Porto’ya transfer oldu. Porto’da ilk sezonunda karşısında çok ciddi rakipler bulan Josef De Souza fazla forma şansı bulamadı. Karşısında Moutinho, Fernando, Belluschi ve Guarin gibi isimler vardı. İlk sezonunda 24 maç forma şansı bulan Josef De Souza, sadece 8 maç ilk 11’de forma giyebildi. Her ne kadar fazla süre alamasa da, Josef De Souza ilk sezonunda Porto ile UEFA, Lig ve Kupa olmak üzere üç kupayı kaldırmayı başardı.

Porto yeni sezona Vitor Pereira ile başladı. Ardından orta sahaya Defour ve Lucho Gonzalez transferi gerçekleşti. Zaten çok ciddi rakipleri bulunan Josef De Souza yine fazla süre alamadı ve ardından Brezilya takımı Gremio’ya kiralık olarak transfer edilerek ülkesine geri döndü.

Gremio forması ile çok istikrarlı bir görüntü çizen Josef De Souza 33 maçın tamamında ilk 11’de forma giydi. O sezon Gremio, ligi şampiyon olan Fluminense’nin altı puan gerisinde üçüncü sırada bitirmişti. 2013 sezonunda Gremio forması ile yine çok istikrarlı bir görüntü çizmeye devam eden Josef De Souza, Gremio forması ile 42 maçta forma giyerken, bu maçların tamamında ilk 11’de forma giymeyi başardı. Bu sezonda da Gremio, ligi şampiyon olan Alex De Souza’nın eski takımı Cruzeiro’nun 11 puan gerisinde 2. sırada tamamladı.

Josef De Souza ardından Sao Paoulo’nun yolunu tuttu. Sao Paulo ile 50 maçta forma giydi ve bunların 49’unda ilk 11’de forma giyen Josef De Souza, aynı zamanda Sao Paulo’daki performansı ile milli takıma kadar yükselme başarısı gösterdi. Bu sezonda da ne yazık kı ligi Cruzeiro’nun 10 puan gerisinde ligi ikinci sırada tamamladılar.

Josef De Souza artık ülkesinin en iyi orta saha oyuncularından biri olarak gösteriliyordu. Ligin en istikrarlı orta saha oyuncularından biri olan Josef De Souza en iyi döneminde, eski hocası Vitor Pereira’nın takımı Fenerbahçe’ye sekiz milyon euro karşılığında transfer oldu.

Oyunculuk Verileri

Josef De Souza’nın boyu 1.88 olduğu için fiziksel özelliklerinin gayet iyi olduğunu söyleyebilirim. Güç, dayanaklılık ve denge konusunda ligimize uygun olan orta saha oyuncusu, boyu uzun olmasına rağmen aynı zamanda çok çevik ve hızlı bir oyuncu. Fenerbahçe’nin diğer orta saha oyuncuları Meireles, Alper ve Diego gibi asla kolay kolay yıkılmayan bir oyuncu.

Bir ön libero olmasına rağmen, teknik özellikleri de iyi olan bir oyuncu. Onu farklı kılan da aslında bu özelliği. Tekniği, pasları ve dribbling özellikleri onu diğer ön liberolardan bir adım öne çıkarıyor. Defansif anlamda ise Mehmet Topal’dan biraz alt seviyede olsa da yine de ona yakın.

Ön libero ve orta sahanın merkezi esas mevkisi olmasına rağmen, sağ kanat oyuncusu olarak da oynayabiliyor Josef De Souza. Tekniği, hızı ve dribbling özellikleri sayesinde Fenerbahçe’de bazı maçlarda kanat oynarken görürsek de şaşırmayalım, tabi çok zor durumlarda olabilir sadece.

fenerbahce-josef-de-souza-yi-acikladi-1436011082

Oyun Tarzı

Josef De Souza, hücum presi çok iyi yapabilen bir orta saha. Hatırlayacağınız üzere Sivasspor maçında rakip ceza sahasın yakınlarında yaptığı pres ile topu kazanıp, Uygar’a pasını vermiş, Uygar da topu ağlara göndermişti. Nerede, ne zaman olması gerektiğini çok iyi bilen bir oyuncu.

Pozisyon alma ve alan kontrolünde de başarılı bir oyuncu. Sezgileri ve oyun zekasını kullanarak doğru zamanda topla rakip arasına girerek, rakibinden topu çalar. Mehmet Topal’dan biraz da ayrılan yönleri bu. Mehmet Topal doğrudan rakibi ile omuz omuza mücadeleye girerek topu kazanırken Souza sezgilerini kullanarak bunu yapıyor. Bu özelliği “Fenerbahçe aynı tür iki orta saha ile oynayacak.” tezlerini çürütebilir.

Josef De Souza’nın iki yönlü orta saha oyuncusu olmadığı iddia ediliyor. Ben bu görüşün aksini savunuyorum. Josef De Souza, Porto, Gremio ve Sao Paulo’da forma giydiği dönemlerde sık sık ceza sahasına koşular yapıyordu. Bu sayede attığı golleri de var. Ceza sahasına koşularını eksik etmeyen bir oyuncu için nasıl iki yönlü değil diyebiliriz ki?

Josef De Souza’yı pasları konusunda biraz garanticidir. Kısa paslarla garantiye oynar. Çok fazla uzun paslarla atağın yönünü değiştirmez. Yani riskli pası çok fazla denemez. Çok boş bir pozisyon olduğu zaman tabii ki topu gönderir ama ilk tercihi değil. Daha kısa paslarla çıkarak, topu kanat oyuncularına gönderir. Zaten Fenerbahçe 4-4-2 oynayacağı için ben orta sahada çok fazla riskli pasların denenmesinden de yana değilim.

Son Söz

Josef De Souza’nın iyi bir orta saha oyuncusu olduğuna inanıyorum. Mehmet Topal ile de çok iyi uyum sağlayacaktır. Vitor Pereira iki oyuncunun da boyunun uzun olması, hava topları ve fiziksel özelliklerinden dolayı bu iki oyuncuyu daha çok tercih edeceğini düşünüyorum. Fenerbahçe’nin Brezilya Ligi’nin en istikrarlı orta saha oyuncularından bir tanesini aldığını da unutmamak lazım.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş