Kaosun Forma Numarası: 7

Geçtiğimiz günlerde bu transfer döneminin en çok beklenilen transferi gerçekleşti (Tabi Crouch 36 yaşında Chelsea’ye gelirse neler yapar diye düşünmeyen edemeyen sayısı da yadsınamaz) ve Mkhitaryan Arsenal’in, Alexis Sanchez de Manchester United’ın yolunu tuttu. İki önemli oyuncudan biri İngiltere’nin güneyinden kuzeyine geçerken, diğeri aksi bir istikamet izledi ancak ortak olan noktaları ikisinin de 7 numaralı formaları giyecek olmaları. İşte burada daha farklı hikayeler çıkıyor karşımıza.

Öncelikle Alexis Sanchez kısmına bakalım. Şilili süper yıldız Manchester’a giderek kazancında büyük bir artış elde etti ancak “Manchester United’ın 7 numaralı formasını giymenin dayanılmaz ağırlığı”nın altına girdi.

Bu ağırlığı biraz daha açmak gerekirse Manchester United’ın 2009’dan beri; Robson’ın, Best’in, Cantona’nın, Beckham’ın veya Ronaldo’nun seviyesinde bir 7 numarası olmadı. Ronaldo ayrıldığından beri Manchester United’ın attığı 617 Premier League golünün sadece 11’i bu ayrıcalıklı formanın sahiplerinden (Owen, Valencia, Di Maria, Depay) geldi. Bu formayı en son 2015-2016’da Depay giymişti ve 7 numara 1,5 senedir boştu. Son olarak Alexis Sanchez, kaç numaralı formayı giyeceğini hiç düşünmeden, Premier League’in en çok kazanan oyuncusu olarak 7 numaralı formayı sırtına rahatlıkla geçirdi.

Mkhitaryan da Alexis’in bıraktığı 7 numaralı formayı aldı. Hatta Arsenal, Ermeni oyuncunun 7 numaralı formasını satışa bile sundu.

Sonrasında da Arsenal resmi sitesinden bu formayla ilgili bir açıklama yaptı. Kulüp tarafından yapılan açıklamada: “Bu ay 7 numaralı forma Alexis tarafından bırakıldı ancak eski oyuncumuzun bu numarayı Köln’le yapılan maçta giymesi yüzünden, UEFA kuralları, kalan Avrupa Ligi maçlarımızda Mkhitaryan’ın başka bir forma numarası giymesi gerektiğini bildirir.” dendi. Kulüp yakın zamanda bu numarayı açıklayacağını belirtirken birçok kişinin aklında Ivan Zamorano yöntemi olması gayet anlaşılabilir.

Mkhitaryan, lig maçlarında 7 numaralı formayı giyebilecek. Ancak Avrupa Ligi’nde Ivan Zamorano’yu taklit etmeyi denese bile 16 numaralı formayı Rob Holding taşıyor Arsenal’de. Yani araya + konulan başka bir forma numarasıyla 7yi elde etmesi gerekecek Mkhitaryan’ın. Manchester United’ın 7 numaralı formasının efsaneleşmesine paralel olarak, Mhkitaryan, Arsenal’de başka bir numaranın efsaneleşmesine katkı sağlar mı bilinmez. Hangi forma numarası mı? O’nun formasının!

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş