Klopp’un gol makinesi: Liverpool

cwmnlwfwgaaslca

Liverpool, Anfield’da konuk ettiği Watford’u 6-1 gibi ezici bir skorla geçmeyi başardı. Bu sonuçla liderliği eline geçirdi.

Klopp önderliğinde bitmek bilmeyen bir enerjiyle oynayan takım attığı 30 golle ligin zirvesinde bulunuyor.Bu yazıda Liverpool’un bazı hücum çeşitlerini ve baskı çeşitlerini inceleceğiz.

1- BASKI

1

Top rakibe geçtiği an Liverpool’un yaptığı 2 şey var. Birincisi top rakibe geçtiği an, topa en yakın oyuncu yoğun bir şekilde baskıyı başlatıyor. İkincisi de takım enlemesine daralarak baskının alanını küçültüyor. Bu sayede baskı yoğunluğu bulan takım topları kazanabiliyor.

2

Liverpool baskı sırasında rakiplerini kanada oynamaya zorluyor. Bunun nedeni ise takımı enlemesine dar tuttukları ve taç çizgisi de oyundaki en iyi savunmacı olduğu için buralarda çoğalarak topu rahat kazanabiliyorlar.

2- HÜCUM ÇEŞİTLERİ

a-) Pozisyon Oyunu

Pozisyon oyunu Liverpool için hayati öneme sahip. Pozisyon oyununun Liverpool’a iki katkısı var. Birincisi sürekli pas opsiyonu bulup oyunu akışkan tutabiliyorlar. İkincisi ise olası bir top kaybında iyi pozisyonlarda oldukları için yapılacak karşı baskı kolaylaşıyor.

3

4

b-) Direkt Hücum

Liverpool pozisyon oyununun yanı sıra karşı baskı (gegenpressing) sonrası kazandığı toplarda direkt olarak kaleye gitmeyi planlıyor.

5

Sonuç

Gün geçtikçe daha da güçlenen Liverpool, Jürgen Klopp liderliğinde zirveye oturdu. Liverpool oynadığı futbolla hem futbolseverleri hem de taraftarlarını heyecanlandırmaya devam ediyor.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş