Konyaspor ve kompakt futbol

Kompakt Futbol oynayan bir takım savunmayı da takım halinde yapar, hücumu da. Yani bir takımda herkes savunmacı, herkes hücumcudur. Konyaspor’da bunu Türkiye Süper Ligi’nde yapan en iyi takımlardan. Son zamanlardaki muazzam çıkışı ve yükselen başarı grafiğiyle ülkemizi UEFA Europe League’de temsil edecek olan Konyaspor, Aykut Kocaman’ın göreve gelmesiyle birlikte yenilenmeye gitmişti. İlk zamanlarda bazı sorunlar baş gösterse de sonuç olarak Konyaspor bu yenilenmenin meyvelerini alıyor diyebiliriz. Konyaspor’un oyun anlayışı ve neler yapmak istediğini daha önce Antalyaspor ile oynadığı Ziraat Türkiye Kupası müsabakasından kısa görüntülerle analizini yapmaya çalıştık.

konyaspor 1

Konyaspor oyuncuları kaybettiği ve kazanmak istediği toplarda takım halinde savunmayı başlatıyor. Topa sahip olan oyuncunun alanını daraltıyor ve hata yapması amaçlanıyor. Kazandıkları andan itibaren hızlı hücuma çıkıyorlar. Fakat çoğu zaman son paslardaki hatalı tercihler olumlu sonuç alınmasını engelliyor.

konyaspor 2

konyaspor 3

Konyaspor’un kendi alanında takım halinde yaptığı savunmaya bir örnek. Yay üzerindeki oyuncuların alanı boş bırakmaması ve savunma oyuncularının çizgilerini bozmaması.

konyaspor 4

 

konyaspor 5

Hücumu ise kompakt oyuna uygun bir biçimde yine takım halinde yapıyorlar. Orta saha oyuncuları (Ali Çamdalı & Holmen) topu aldığı zaman kafasını kaldırarak kenarlara bakıyor. Kanat oyuncuları ise bek oyuncularına alan yaratmaya çalışıyorlar. Kenarlara atılan paslarla ve bek oyuncularının bindirmeleriyle organizasyon yapmaya çalışıyorlar.

konyaspor 6

Korner hücumu ve savunmasında ise başarılı sayılan Konyaspor, rakibin korner atışlarında alan savunması halinde ön direk ve bölgesi ise Ömer Ali Şahiner’e ait. Yay üzerinde dönen toplara ise önlemleri Alban Meha ve Halil İbrahim alıyor.

konyaspor 7

 

Korner atışları hücumunda ise 6 kişi ile sonuca ulaşmak istiyorlar kornerleri sağ bölgeden Mehmet Uslu sol bölgeden ise Alban Meha kullanıyor. Meha’nın duran toplardaki etkisi ise son derece olumlu. Yakın ve uzak serbest vuruşlarda ise mesafe tanımaksızın kaleyi tercih edebiliyor. Sert ve kavisli şekilde penaltı noktası üzerine kullanıyorlar.

konyaspor 8

 

Sonuç olarak; Konyaspor’a başarılı sonuçlar elde ettiği bu kompakt oyun anlayışıyla birlikte UEFA Europe League’de başarılar dileriz.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş