Kuzey İrlanda Milli Takımı İncelemesi

kuzey irlanda

C grubunun mütevazi ve tarihinde ilk kez Avrupa Şampiyonası’na katılan takımı Kuzey İrlanda. 1986 Dünya Kupası’ndan sonra ilk kez uluslararası bir turnuvaya katılma şansı yakalayan Kuzey İrlanda, ülkece bu turnuvaya odaklanmış durumda. Elemelerde grubunu Romanya’nın önünde lider bitirerek Euro 16 ya katılma hakkını elde ettiler.

Euro 16 Elemelerinde Ne Yaptılar ?

Euro 16 elemelerinde çıktıkları 10 maçta 6 galibiyet 3 beraberlik ve sadece tek bir yenilgi ile başarılı bir grafik sergilediler. Elemeler boyunca 16 gol atıp kalelerinde 8 gol gördüler. Özellikle elemelerde gösterdiği performansla hem en golcü oyucusu hemde en gözde oyuncusu Çaykur Rizespor’dan tanıdığımız Kyle Lafferty olmuştu. Lafferty elemelerde atılan 16 golün 7 sinde imza sahibi.


 İLGİLİ HABER | C Grubu Haberleri

c grubu


Detaylar

Kuzey İrlanda özellikle eski Avrupa Şampiyonları’dan Yunanistan ile aynı grupta yer almasına rağmen 2 maçta da Yunanistan’ı yenmeyi bilerek bu turnuvayı ne kadar istediğini gösterdi.

Kuzey İrlanda’nın en dikkat çekici özelliği attığı 16 golün yüzde 56’sını duran toplardan bulması oldu. Bu oran turnuvaya katılan tüm takımlar arasında ki en yüksek oran. Ayrıca Kuzey İrlanda’nın 31 kez milli formasını giyen efsane oyuncularından Michael O’neill teknik direktör olarak ilk kez bir turnuvaya katılıyor.

Önemli Oyuncuları

Lafferty

Tabiî ki gol kralı olarak gelen Lafferty, açtığı ortalarla Lafferty’i besleyen Steven Davis ve Manchester United’da yedek olan geleceğin defans oyuncularından Paddy McNair. Jonny Evans da eski bir Manchester United stoperi olarak tecrübesi ile hem Paddy’e hem Kuzey irlandaya önemli katkılarda bulunacaktır.

Kadrosu

kuzey irlanda milli takimi

Turnuvada Ne Yaparlar ?

Gruplarda ki en büyük rakipleri öncelikle Ukrayna olacaktır. Ukrayna’dan alınacak 3 puanla Polonya ve Almanya karşısında en iyi oldukları duran toplarla puan çıkarmaya çalışacaklardır. Ama işleri maalesef o kadar da kolay değil. Polonya özellikle forvet hattıyla ve turnuva tecrübesi ile güçlü bir rakip olacaktır. Almanya panzeri ise pek de sürprizlere yer vermeyen bir takım. Ama sonuç ne olursa olsun Kuzey İrlanda taraftarları takımlarını bağrına basacaktır.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş