Maç Analizi | Galatasaray – Mersin İ. Y.

Hamza Hamzaoğlu’nun teknik direktör oluşundan sonra GS’de bazı değiştirmeye başladı.

Öncelikle GS üst üste aynı kadro ile maçlara çıkmaya başladı. Mersin İY maçına da Konya maçında daglip gelen kadro ile çıktı. Son haftalardaki GS’nin çıkışını ve Mersin takımındaki düşüşü göz önünde bulundurduğumuzda GS’nin favori olduğu ve baskılı başlayacağı bir maç bekliyordum.

Maça Mersin hızlı başladı. Son haftalarda çok pozisyon vermeyen GS defansı ilk 10 dakikada net 3 pozisyon gördü kalesinde, 1 de gol oldu. Bu pozisyonların hepsi Telles’in koruduğu kanattan geldi, fakat bence bunun nedeni Sneijder’in geçtiğimiz haftaların tersine geriye yardıma gelmeyişinden kaynaklandı. Telles o kanadı tek başına korumakta yetersiz kalınca bunu Mersin iyi değerlendirdi.

Golden sonra GS toparlanmaya çalışsa da etkili atak geliştirmekte zorluk çekti. Rıza Çalımbay’ın hafta içinde GS’yi iyi analiz ettiğini gördük. 4 orta saha oyuncusu ile sahaya çıkmış olan GS oyun kurmakta zorlandı. Bunun başlıca sebepleri Sneijder’in geriye gelip sorumluluk almayışı, Selçuk’un iyi markaj altında oluşu ve GS’nin topu kenarlara iyi dağıtamaması olarak gösterebiliriz. Şans golü ile beraberliği bulan GS’nin maça daha çok asılması beklenirken Mersin GS’yi ileride karşılayarak oyuna ortak olmasına ve pozisyon üretmesine izin vermedi. İlk yarı bitmeden de penaltıdan bulduğu gol ile soyunma odasına önde giden taraf Mersin oldu.

Hamza Hamzaoğlu öncesi GS geriye düştüğü maçları çevirme konusunda ciddi sorunlar yaşadı. Genellikle yediği gol sonrası gardını düşüren ve maçtan çabuk kopan, toparlanmakta zorluk çeken bir görüntü sergiliyordu. Hamza hoca ile ligde çıktığı 3 maç içinde ilk defa yenik duruma düşen GS’nin vereceği reaksiyon önemliydi. İkinci yarıya Hamza hoca Emre’yi oyundan alırken beklenmedik bir hamle yaparak Hamit’i sağ beke aldı ve Sabri’yi orta sahanın sağına çekti.

İkinci yarıya GS hırslı başlasa da pozisyon üretmekte zorluk çekmeye devam etti. GS’nin bu sezon en çok şut atan oyuncusu olan Sneijder bu maçta hücum da etkisiz kaldı. Orta sahaya gelen Sabri’nin pasında kaleci ile karşı karşıya kalan Burak penaltıyı yaptırdı. Penaltıdan atılan şut ayrıca GS’nin bu maç kaleyi bulan ilk şutu oldu.  Gol sonrası GS’nin kurduğu baskıya dayanmakta zorlanan Mersin 3.gole engel olamadı ve maçtan 3-2 yenik ayrıldı.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş