MAÇ ANALİZİ | Akhisarspor 0 – 2 Beşiktaş

26

Beşiktaş bugüne kadar galip gelemediği zorlu Akhisar deplasmanından 3 puanı, 2 golle zorlanmadan aldı. Beşiktaş’ın 8. dakikada Talisca’yla erken bir gol bulması Akhisar’ın bütün planlarını bozarken 90 dakika Beşiktaş’ın kontrolünde geçti.

1

+ Akhisar Belediyespor’un Artıları

90 dakika boyunca nitelikli takım hücumu göremediğimiz Akhisar’da en etkili silah çekilen şutlardı ancak bu şutlar da istenilen tehlikeyi yaratamadı. Çekilen 13 şutta 3 isabet sağlandı.
Bu şutlar dışında Beşiktaş kalesinde net pozisyon göremedik zaten Tolunay Kafkas da maç planını kontra ataklar üzerine kurduğunu açıklamıştı. Beşiktaş’ın kontrollü bir oyun sergileyerek arkada fazla boş alan bırakmaması Akhisar’ın planını bozan en büyük etken oldu.

2

+ Beşiktaş’ın Artıları

Beşiktaş erken golün de verdiği rahatlıkla 90 dakika boyunca topa hakim olan taraftı. Özellikle Atiba ve İnler’le kurulan orta saha Beşiktaş’ın bu hakimiyetinde en önemli etkendi.
Beşiktaş %61.1 topla oynama oranıyla kendi standartlarının da üzerine çıkarak bu maçı tamamladı. Bu kontrolün bu kadar net olmasının bir sebebi de bulunan erken gol ve devreye 2-0 önde girmekti. Beşiktaş ikinci yarıyı hazırlık maçı havasında geçirdi. Tempo ve oyun kontrolü 90 dakika boyunca Beşiktaş’taydı. Beşiktaş’ın en büyük artısı da bu skoru ve oyunu tutma becerisinin geçen yıla göre geliştiğini görmek oldu.

– Akhisar Belediyespor’un Eksileri

Akhisar Cihat Arslan’la yolların ayrılması ve Tolunay Kafkas’ın takıma gelişiyle adaptasyon sürecinde. Kötü bir malzeme yok ellerinde ve geçtiğimiz senelerdeki gibi çok can yakacak bir kontra atak takımı kurulabilir ancak bugün Tolunay Kafkas’ın bahsettiği planın yanına bile yaklaşamadı Akhisar. Bunda da Beşiktaş orta ikilisinin ciddi payı vardı. Takımın gol umudu Rodallega 3. bölgede aktif olamadı. Topla buluştuğunda ciddi bir baskıya maruz kaldı. Kısacası Akhisar Beşiktaş’ın kontrollü oyununa doğru reaksiyon veremedi.

– Beşiktaş’ın Eksileri

Beşiktaş oyuna 90 dakika hakim olmasına rağmen özellikle sağ kanatta çok top kaybetti. Burada başrol Ricardo Quaresma oldu. Quaresma sağ kanatta kaybettiği toplarla Beşiktaş’ın en zayıf halkalarından biri oldu.

Beşiktaş’ın bir diğer eksisi golcülerini ceza sahasında aktif edememesiydi. Özellikle Cenk Tosun’un adını en az duyduğumuz maçlardan biri oldu. Aboubakar da aldığı kısa sürede fark yaratamadı.

• Kırılma Anı

8.dakikada maç kırılır mı demeyin, kırıldı. Beşiktaş Talisca’nın klas vuruşuyla 8. dakikada öne geçtiğinde Akhisar’ın gol için yüklenmesi gerekiyordu. Bunun aksine Akhisar yine planına sadık kalıp boş alan kovalamaya çalışınca Beşiktaş tam anlamıyla hakimiyet kurdu ve maç orada bitti. Atılan 2. gol ikinci yarının hazırlık maçına dönüşmesine neden olmuştu sadece.

+ Akhisar’ın En İyisi

Bu başlığı kötünün iyisi olarak görmek daha doğru olacaktır çünkü Akhisar Belediyespor’da bireysel performansıyla takım arkadaşlarından net anlamda sıyrılan bir isim bulunmuyordu. En dikkat çeken isim ise Quaresma ve Gökhan Gönül kanadının savunma zaafından en çok yararlanan Ömer Bayram oldu. Ömer kaptığı 5 topla maçın en çok top kapan ismi oldu ayrıca.

3Opta: Ömer Bayram’ın ısı haritası.

+ Beşiktaş’ın En İyisi

1984 yılında oyunun yönünü değiştirmek için doğan Gökhan İnler Beşiktaş adına sahanın en iyi ismiydi. Kaptığı toplar, attığı uzun paslarla tempoyu ve oyunun yönünü belirledi maç boyunca. Atiba’nın yükünü hafifletti. Kontrollü oyunun başrolü oldu Gökhan İnler. Yaptığı güzel asistle de geceyi süsledi.

4

Beşiktaş > B Planı

Sezon başında da bahsettiğimiz olaya gelelim. Beşiktaş yaptığı transferlerle vazgeçilmez oyuncu sayısını azalttı ve farklı bir modeli oynayabilecek hale geldi. Bugün izlediğimiz Beşiktaş’ın 2015-16 Beşiktaş’ıyla alakası yoktu. Bu olumsuz bir eleştiri değil. Bu bugünkü modelin farklı olduğu gerçeği… Beşiktaş özellikle orta sahada Gökhan İnler’le birlikte Oğuzhan da yokken kısa paslarla set hücumu denemek yerine dikine uzun toplarla üçüncü bölgeye geçiş yaptı. Bu her zaman uygulanabilir mi bilmiyorum ancak bugün net anlamda uygulandı.

Beşiktaş > Sosa vs Talisca

Yan başlığa göre ironik bir içerik olabilir ancak birazdan yazacaklarım Sosa ve Talisca’nın kıyaslanması ve hangisinin iyi olduğu üzerine değil. İki oyuncunun bambaşka oyuncular olduğu üzerine…

Sosa bir bağlantı oyuncusuydu. Atiba-Oğuzhan orta sahasını Gomez’le birleştiren en önemli unsurdu. Oyun kurucuydu. Talisca ise işin mutfak kısmında değil. Talisca bir 10 numara değil. İlla bir numara olacaksa bu numara 9.5 olmak zorunda.

Bu önermeyi net bir grafikle destekleyelim. Geçtiğimiz sezon Beşiktaş’ın üstün oynayıp kaybettiği Akhisar maçında Sosa’nın ısı haritasına göz atalım.

52. ve 3. bölgedeki bağlantıyı sağlayan bir 10 numara görüyoruz. Sosa’nın ekstrası ise kanatlara da kayıp oyunu genişletmesiydi.

Kağıt üzerinde aynı yerde gözüken ve Sosa’nın yerine alınan Talisca’nın bu geceki ısı haritasına bakalım bir de.

6

En çok ceza yayında ve sağ kanatta aktif olmuş Talisca. Sağ kanattaki aktifliğin sebebi Şenol Güneş’in maç içinde Tolgay’ı oyuna alarak Talisca’yı sağ tarafa almasıydı yani göz ardı edebiliriz ancak Talisca’nın yardımcı bir forvet gibi yayda olan aktifliği göz ardı edilemez. Tabii bu da bir eleştiriden çok modelin değiştiğini görmemizi sağlayan bir gerçek. Özellikle 8 numarada Oğuzhan’la bu model çok daha etkili olabilir.

Beşiktaş > Kalede Kaleci Var

Beşiktaş’ın bu maçta dikkat çeken isimlerinden biri de kaleci Fabricio oldu. İspanyol kalecinin en önemli özelliği isabetli paslarla takımın hücuma çıkışlarında sağladığı kolaylıktı. Beşiktaş savunması rahat rahat kaleye dönebiliyordu. Fabri hazırlık maçları da dahil olmak üzere kaleci kazağını giydiğinden beri kalede güven veriyor ve Tolga’yla olan rekabette birkaç adım öne çıkıyor. Özellikle ilk yarıda Gökhan İnler’in şutumsu geri pasında Fabri’nin topu kontrolü ve pası atışı “bir kaleci ancak bu kadar İspanyol olabilir” dedirten cinstendi. Fabri 90 dakika boyunca 3 kurtarış yaptı, 2 orta yakaladı ve %81 pas yüzdesiyle oynadı.

CL dönüşü, daha önce kazanılamayan deplasmanda hem de kötü bir sahada, 2 gol atıp gol yemeden 3 puanı kazandı Beşiktaş. Bu baskın oyun ve galibiyet Galatasaray maçı öncesi derin bir nefes oldu Beşiktaş’a.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş